Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Korku edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan H.P. Lovecraft, İrlandalı gotik yazar Sheridan Le Fanu‘dan ödünç aldığı “weird fiction” (tuhaf kurgu) terimini kendi eserlerinin türünü açıklamak için kullanıyordu. Lovecraft onlarca yazarı, çizeri ve sinemacıyı etkileyecek işlere imza atarken bir yandan da yazarlığın doğasına ilişkin tespit ve gözlemlerini kaleme alıyordu.

Image result for hp lovecraft

Yazar, bir yazısında ‘tuhaf kurgu’da “korku hissi ile bilinmeyenin hep birbirine yakın olduğunu” vurguluyordu. Korku Lovecraft için insanın en derin ve en güçlü duygusu idi. Peki bu nevi şahsına münhasır yazarın dünyanın en ünlü korku romancıları arasında yer bulmasını sağlayan eserlerini yazarkenki yöntemleri neydi? Bunu, türe özgü eserler kaleme almak isteyen yazarlar için beş temel kural ile açıkladı. İşte Lovecraft’ın yazarken riayet ettiği beş ana kural.

1) Eserdeki olayları sıralarken belirlediğiniz anlatım sırasını değil, olayların meydana gelme sırasını dikkate alın ve bu sıralamaya bağlı kısa bir özet (sinopsis) çıkarın. 

Bu ilk kural, J.K. Rowling‘den William Faulkner‘a birçok önemli yazar tarafından uygulandı. Kurguyu görünürde daha karmaşık, temelde daha sağlam hale getirmek için yalnızca korkuda değil, hemen her türde bir şeyler yazarken kullanılabilir.

 

2) Belirlediğiniz anlatım sırasına göre ikinci bir özet çıkarın. Bu seferki özet daha detaylı olsun; karakterlerin bakış açılarını, düşündüklerini ve öykünün doruk noktasını da bu özete ekleyin.

Hikayeyi dallanıp budaklandırarak anlatımını güçlendirmenin etkili bir yolu daha.

3) Bu iki özetten birini kullanarak öyküyü hızlı bir şekilde kaleme alın. Eleştirel olmayın, gerekli yerlerde akışı değiştirmekten çekinmeyin, önceki tasarılardan birine bağlı kalma zorunluluğu hissetmeyin.

Ana şemayı belirledikten sonra sıra öyküyü veya romanı kaleme almaya geliyor. Eyleme geçtikten sonra gelen her fikre kapımız açık, usta yazar da yeri geldiğinde şemadan sapmanız gerektiğini belirtiyor. Stephen King buradaki objektif taslak yöntemini kullanan yazarlardan biri.

Image result for hp lovecraft drawings

4) Yazdığınız metni sözdizimine, ritme, dengeye, tonun inceliklerine, sahne geçişlerine, zarafete ve inandırıcılığa dikkat ederek tekrar gözden geçirin.

Ve son dokunuşların ardından…

5) Düzgün yazılmış bir kopya hazırlayın, gerektiğinde bitmiş hali üzerinde düzeltme yapmaktan çekinmeyin.

Lovecraft neden yazdığını, ve neden yazmak üstüne yazdığını açıkladığı kısa eserler kaleme almıştı. Bahsettiği bu beş kurala da, yalnızca ustası olduğu korku türünde değil hemen her edebiyat dalında başvurulabilir. Uzun veya kısa öykülerden romanlara, çizgi romanlardan senaryolara, öykü anlatımında olayların sırasına ve karakterlerin bakış açılarına hakimiyet hayati bir önem taşır. Lovecraft, “tuhaf kurgu”dan bahsettiği bir yazısında korku edebiyatının ustalarından ikisinin “Edgar Allan Poe ile kendisi” olduğunu söylüyordu. Bu iki isim dışında, çoğumuzun adını bile duymadığı ancak keşfedilmeyi bekleyen onlarca yazar da var tabii. Fakat bu isimler içindeki en nüfuzlu yazarlardan olan H.P. Lovecraft sanatı hakkındaki sırları bizlerle bu şekilde paylaştığı için oldukça şanslıyız.

Cthulhu2016

Kaynak: 1.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here