Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
6

Ne yazık ki Türk sineması son dönemlerde kaliteden oldukça uzak bir hale getirildi. Tek kaygısı yüksek gişe yapmak olan, seviyesiz hakaretler ve çirkin diye tabir edebileceğimiz espriler içeren filmlerin sayısı git gide artıyor. Bir “youtube kanalı sahibi olmak” bile insanları oyuncuya hatta film yapımcısına dönüştürebiliyor. Elbette herkes istediği, sevdiği işi yapmakta özgür fakat bir noktadan sonra da işi ehline bırakmak gerekiyor. Özellikle komedi filmleri konusunda çok talihsiz bir dönem geçiren Türk sinemasına ilaç gibi gelecek bir film vizyona girdi: Aile Arasında!

Aile komedisi deyince akla, hemen onun adı gelir: Gülse, Gülse, Gülse!

Eğer sizler de bizim gibi aradan 10 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen hala bıkmadan usanmadan Avrupa Yakası izleyenlerdenseniz biz sizi hiç tutmayalım; en yakınınızdaki sinema salonuna doğru koşmaya başlayın. Çünkü bu film Avrupa Yakası özleminizi iki saatliğine de olsa hafifletecek.

Gülse Birsel’in senaryosunu yazdığı ilk uzun metraj film olan Aile Arasında’nın yönetmen koltuğunda ise Ozan Açıktan var.

Filmin kadrosunda ise genel olarak Avrupa Yakası ve Yalan Dünya’dan tanıdığımız isimler yer alıyor. Fakat bu durum bize sıkıcı gelmedi, aksine Engin Günaydın ve Derya Karadaş gibi başarılı oyuncuları yeniden izlemek oldukça keyifliydi.

Oyuncu kadrosu deyince kime ne övgüler yağdırsak kararsız kaldık. Zira herkes rolünün hakkını o kadar iyi veriyor ve o kadar kaliteli bir oyuncu kadrosu var ki alışveriş listesi okusalar bile bize komik gelir. Bu cümle biraz abartılı gelmiş olabilir çünkü filme gitmeden önce açıkçası bizim de beklentimiz çok yüksek değildi. Elbette senaryo açısından bir şüphemiz yoktu fakat salonun sürekli kahkaha sesleriyle çınlayacağını beklemiyorduk.

Filmin konusundan kısaca bahsedecek olursak: 21 yıllık ilişkileri aynı gün biten Fikret (Engin Günaydın) ve Solmaz’ın (Demet Evgar) yolları tesadüfen kesişir. Başta ufak bir yanlış anlaşılma sonucu Solmaz’dan dayak yiyen Fikret, buna rağmen Solmaz’ın Cihangir’deki dairesine taşınır. Burada bahsetmek istediğimiz bir şey var; o da Gülse Birsel’in yazdığı senaryoların neredeyse hepsine kendi hayatından belirli parçalar katması. Gülse Birsel aslında filmin büyük bir kısmının geçtiği Cihangir’de doğmuş, büyümüş. Eğer hatırlarsanız Cihangir detayı yine Gülse Birsel’in senaryosunu yazmış olduğu Yalan Dünya dizisinde de vardı.

Solmaz’ın kızı Zeynep, Adanalı sevgilisiyle evlenmeye karar verir fakat bu noktada büyük bir eksik vardır. Bu konuda Solmaz ve Zeynep’in yardımına Fikret koşar ve Fikret en ufacık bir yalanı bile söyleyemezken kendini bir anda hayatının rolünü oynarken bulur.

Hayatının rolünü oynamak demişken; kesinlikle Demet Evgar da bu filmde hayatının rollerinden birini oynamış, en azından komedi türü için bunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bir vokalisti canlandıran Evgar, hem oyunculuk yeteneği hem de sesiyle bizleri kendisine hayran bıraktı.

Filmin konusuna geri dönecek olursak; Zeynep’in “aile arasında” yapılması beklenen düğünü bir anda Adana’da ihtişamlı bir düğüne dönüşüyor ve ekibimiz hep beraber Adana’ya doğru yol alıyor. Böylelikle asıl macera başlıyor. Adana’yı gezmek, kına gecesi derken düğün günü gelip çatıyor. Elbette spoiler vermemek adına sizlere tüm detayları anlatmayacağız fakat düğünde komik sahneler olduğu kadar hüzünlü sahneler de var. Düğünün ardından İstanbul’a buruk dönen kahramanlarımızın İstanbul’da tekrar yüzleri gülüyor ve film çok tatlı bir son ile bitiyor.

Bahsetmeden geçemeyeceğimiz, filmde başrol olmasalar bile göründükleri tüm sahnelerde bizleri güldüren iki oyuncu var: Derya Karadaş ve Devin Özgür Çınar. Derya Karadaş, saçı, makyajı, kostümü yani özetle karakterinin her detayını muazzam oyunculuk yeteneği ile harmanlayınca gülmemek işten değil. Aynı şekilde Devin Özgür Çınar da çok az repliği olmasına rağmen karaktere katabileceği her şeyi katmış.

Hiç şüphesiz komedi yazmanın ve yönetmenin diğer film türlerinden apayrı bir zorluğu vardır ve tabii komedi oyunculuğu yapmanın da. Aile Arasında, yazımızın başında belirttiğimiz gibi komedi türünde kısır bir döngüye girmiş Türk sinemasına ilaç gibi gelecek bir film. Birtakım eksiklikleri, hataları muhakkak vardır fakat biz filmden o kadar keyif aldık ki bu detaylar filmden çıktıktan sonra aklımızda bile kalmadı. Yalnızca “ürün yerleştirme” bir miktar abartı geldi fakat günümüz medyasını düşündüğümüz zaman az bile yapılmış diyoruz.

Aile Arasında filmi, belki sizin ufkunuzu genişleti yeni bir bakış açısı kazanmanıza sağlayacak nitelikte değil. Fakat biz garantisini veriyoruz ki, bu film iki saat boyunca sizi hayatın stresinden uzaklaştıracak ve kahkahalarla gülmenizi sağlayacak.

Eğer filmi izleyip izlememek konusunda hala tereddütleriniz varsa, filmin fragmanına bir kez daha göz atabilirsiniz.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
6

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here