Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
38

Guguklu saatler nostaljik birer sembol olarak günümüzde hala sevilen bir ürün olmaya devam etmekte. Muciti tam olarak bilinmese de 1738 yıllarında kullanılmaya başladığı görülmektedir. Özellikle Fransa‘nın doğusunda, İsviçre‘de ve Almanya‘da üretilen “ağırlıklı saat” türüdür. Saatin iki ağırlığı, geleneksel olarak çam kozalağından yapılır. Guguklu saatteki otomatik kuşun mekanizması, ses çarkıyla birlikte dönen ve birtakım kaldıraçları harekete getiren bir kamalı çarktan meydana gelmiştir. Saatin çalma vakti gelince, otomat kuş, açılan minik bir kapıyı kendisi ile birlikte sürükleyerek, düzenli bir şekilde, hızlıca ilerler. Genellikle ormanlarda guguk kuşlarından duyulan ses ya da Beethoven’in ünlü eseri Pastoral Senfonisi’nin melodisi çalar. Tahtadan yontulan minik kuş, saat başını bildirme görevini bitirince, usulca yerinden doğrulur ve üzerine kapanan kapıyı da beraberinde sürükleyerek, gözden kaybolur.

Şimdi bu nostaljik objeye yeni bir yorum getiren sanatçımız Guido Zimmermann’dan bahsedeceğiz.

Brutalist fanatikleri, tartışmalı modernist tarz sevgilerini dile getirmenin yeni bir yolunu buldular. Frankfurt çıkışlı sanatçı Guido Zimmermann ve onun güzelce hazırlanmış “Cuckoo Blokları“, 1960’ların sonlarındaki mimariden esinlenen modernist bir Brutalizm ile geleneksel Kara Orman guguklu saatini yeniden icat ediyor.

Brutalist fanatikler için estetik bir başyapıttan daha fazlası olan saatler, aslında modern metropollerde, rant çekişmelerinin yaşanması sonucu kira fiyatlarının artmasının neden olduğu orta sınıftaki düşüşe bir cevap olarak yorumlanıyor.

Guguklu saatlerin yapımı sırasında sanatçımız iki önemli brutalist binadan ilham alıyor. Biri, Bauhaus mimar Marcel Breuer‘in La Flaine Oteli, ya modern çağ için etkileyici bir sanat eseri ya da el değmemiş doğal Alp’in ortamında garip bir şekilde oturan gri bir göz bebeği olarak düşünülebilir.

Diğeri ise bir zamanlar şehir sakinlerini barındıran Erno Goldfinger tarafından Londra’da bulunan Glenkerry House, bugün Londra halkına çok uygun fiyatlı bir yaşam tarzı sunuyor.

Zimmermann’ın “Cuckoo Blokları” serisi, doğal hayatın içinde guguk kuşlarına gerçekten ev görevi görüyorlar. Sıradan kuş evlerine nazaran hem daha çok dikkat çeken hem de kuşlar tarafından sevilen bu evler ağaçlara kolayca monte edilebiliyorlar.

Zimmermann’ın çalışmalarını Instagram ya da onun resmi web sitesinden takip edebilirsiniz.

Kaynak: 1, 2

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
38

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here