Hepimizin defalarca izlesek de bıkmadığımız, adeta kendimize ait hissettiğimiz bazı filmleri ya da dizileri vardır. Belki oradaki karakterlerde kendimizden bir şeyler bulduğumuz için, belki o günkü modumuzu yükseltmek için, belki de sadece bir tanecik sahnesi ya da bölümü için onlara sürekli geri döneriz.

Bazı filmler de vardır ki, hayatımızdaki dönemler değiştikçe onlarda farklı şeyler keşfederiz. Kurgusu ister basit ister komplike olsun onları her izleyişte yeni bir duygu ile karşılaşırız. Bu filmler, genelde içlerinde birden fazla güçlü alt metin barındırdıkları için ilk izleyişte hepsine birden hakim olamayız. Üzerinde derin okumalar yapabilmek için, bakış açımızın değişmesiyle birlikte filmi de tamamen sindirebilmemiz gerekir. Bu anlamda genel izleyiciye hitap etmesini bekleyemeyeceğimiz bu filmlerin biraz kıyıda köşede kalmış olmaları da kaçınılmazdır. Şimdi dilerseniz bu filmlerden birkaçına göz atalım.

1. KONTROLL (2003)

Yönetmen: Nimród Antal (Macaristan)

Imdb: 7.7

Tür: Dram/Suç

Kontroll, Budapeşte metrosunda kontrolör olarak çalışan Bulcsu ve ekibinin, görevleri sırasında metroda gelişen bir takım garip olaylarla birlikte daha çok Bulcsu‘nun iç dünyası üzerine kurulu bir film. Tamamı metroda geçen Kontroll, bir yanda oldukça karanlık ve klostorofobik sahnelere sahipken, diğer yanda içinde birbirinden renkli karakterleri barındırıyor. Olayların hayal ya da gerçekliğinden emin olamadığımız bu güzel kurguda, geçmişinden kaçan ve yeryüzüne geri dönüşün yollarını arayan Bulcsu’nun bilinçaltı ile olan hesaplaşması, sürükleyici bir hikaye ve simgesel bir anlatımla yapılıyor. Yönetmen, bunları keşfetmeyi ise seyircisine bırakıyor. Bitirdikten sonra üzerinizde güzel bir etki bırakan film, tekrar tekrar dönülesi cinsten bir Macar yapımı.

2. THE COOK, THE THIEF, HIS WIFE AND HER LOVER (1989)

Yönetmen: Peter Greenway (İngiltere)

Imdb: 7.6

Tür: Dram/Suç

The Cook, The Thief, His Wife and Her Lover (Aşçı, Hırsız, Karısı ve Aşığı) yönetmen, ressam ve oyun yazarı Peter Greenway’in adeta tablolardan fırlamış sahnelere sahip olan ve huzursuz ediciliğin doruklarında dolaşan filmi. Film, korkunç hırsız Albert‘ın her akşam karısı Georgina ve arkadaşları ile restoranlarında verdiği ziyafetler sırasında, Georgina’nın buradaki bir adamla yaşadığı yasak aşkı anlatıyor. Ancak izlediğinizde, asıl anlatılmak istenen şeyin bir yasak aşktan çok daha fazlası olduğunu görüyorsunuz. Gerek sahnelerdeki tiyatrallik, gerek renk geçişleri, gerek müzikler ile The Cook, The Thief, His Wife and Her Lover bütününde sıradan dram/suç filmlerinden farklı olarak tamamen bir görsel şölen sunarken, olayları ele alış tarzı ile büyülüyor. Yönetmen filmde seks, yemek kültürü, kapitalizm, toplumsal cinsiyet ve kadın-erkek ilişkileri gibi konuları o kadar özgün diyaloglarla ve bir o kadar da uç noktalarda harmanlıyor ki filmden sonra bunlar üzerine düşünmeden edemiyorsunuz. Ancak, yapım yılının etkilerini ve yönetmenin anlatım dilini, herkesin öyle kolayca beğeneceğini söylemek doğru olmaz. Film, hitap etmeyen seyirci için bir noktadan sonra çekilmez bir hal alabilir, bu yüzden izlemeden önce en azından bir trailera da göz atarak fikir sahibi olabilirsiniz.

3. OYSTER FARMER (2004)

Yönetmen: Anna Reeves (Avustralya)

Imdb: 6.6

Tür: Komedi/Drama/Bağımsız Sinema

Baş rollerini Alex O’loughlin ve Diana Glenn‘in paylaştığı Oyster Farmer (İstiridye Avcısı), Avustralya’nın küçük bir kasabasında yaşayan ve istiridye yetiştiriciliği ile hayatlarını kazanan insanları ve buraya şehirden gelen Jack’in ortama uyum sağlamasıyla birlikte gelişen küçük bir aşk hikayesini anlatıyor. Film, ilk bakışta belki konusu ve aldığı puan ile seyirciyi cezbetmiyor fakat hikayenin içine girdikçe Oyster Farmer’dan çok farklı tatlar alıyorsunuz. Muhteşem doğal manzaralar ve müzikler eşliğinde gelişmiş bir ülkenin her şeyden izole bu küçük yerindeki hayatlar, içinizde kesinlikle özgürlük ve yaratıcılık hissini uyandırıyor. Sürükleyici bir olay akışının olmadığı filmde, aslında her karakterin kendine has çizdiği güçlü tavırlar, yine ataerkil bir toplumdaki kadın figürleri ve aşk/sevgi kavramları ince ince işleniyor. İstiridyeler hakkında da ufak ufak tatlı bilgiler içeren Oyster Farmer, sadeliğinin altındaki derin güzellikleriyle boş vakitlerinizi değerlendirebileceğiniz hoş bir bağımsız film.

4. INTERSTATE 60: EPISODES OF THE ROAD (2006)

Yönetmen: Bob Gale (ABD)

Imdb: 7.7

Tür: Fantastik/Macera/Dram

Interstate 60: Episodes of the Road (Bilinmeyen Yol), Bob Gale‘in, senarist ve yönetmenliğini yaptığı unutulmaz Back to the Future (Geleceğe Dönüş) serisinin, birçok yönden yönetmenin diğer işlerinin önüne geçtiği için, hak ettiği değeri görememiş filmlerinden birisi. Filmde, Gary Oldman, James Marsden, Christopher Allen Lloyd ve Chris Cooper gibi önemli isimler yer alıyor. Hayatta hep sorular soran ve yanıtlar bulmaya çalışan 23 yaşındaki Neal Oliver, doğum gününde tuttuğu bir dilek sebebiyle kendini bilinmeyen bir yolcuğun içinde bulur. Neal elinde teslim etmesi gereken bir paketle, haritalarda bile olmayan 60 no’lu otobanı bulmak için çıktığı bu yolda, birbirinden ilginç insanlarla tanışacak ve yol boyu reklam panolarında gördüğü kıza ulaşmaya çalışacaktır.

Bob Gale, Interstate 60 filminde o kadar fazla kültürel göndermeler, felsefi-ahlaki mesajlar ve sistem ironilerinde bulunuyor ki filmi basit bir fantastik yolculuk olarak görmek ya da üzerinde kafa yormadan durabilmek çok zor. Gale, yolculuğun her aşamasında Neal’ın karşılaştığı durumları ve hayatında aradığı cevapları bir nevi seyircinin de yüzüne çarpıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here