Lüksün en havalı markası Gucci , modanın iklim üzerindeki etkisinin artması nedeniyle milyonlarca dolarını karbonu nötr hale getirmek için bir programa döküyor.

İtalyan şirket, 2025 yılına kadar emisyonlarını yarıya indirmeyi planlayan on yıllık bir planın ortasında bulunuyordu, ancak perşembe günü, tedarik zincirinde ortadan kaldıramayacağı emisyonları hafifletmek için ödeme yaparak bir adım daha ileri gideceğini söyledi. Mevcut iklim mücadelesinin ciddiyetine önem verdi.

Gucci Genel Müdürü Marco Bizzarri BoF’a “En iyi seçeneğin daima etkiyi azaltmak olduğunu düşünüyoruz, ancak şu anda gezegenin yanmayacağından emin olmak için gereken hedefe zamanında ulaşmak imkansız” dedi.

Geçen yıl Gucci, 8,4 milyon dolarlık bir maliyetle 1,4 milyon ton karbondioksit eş değeri ürettiğini belirtti. Bu para, Peru, Kenya, Endonezya ve Kamboçya’nın bazı bölgelerinde karbon tuzağı görevi gören kritik ormanları ve ekosistemleri korumayı amaçlayan emisyon azaltma projeleri arasında paylaştırılacak.

Sektörde iklim lideri olarak konumlanmış bir şirketten gelen cesur bir hareket bu. Çalışmaları ana şirket Kering SA tarafından desteklenmekte. Lüks holding şirketi, markalarının çevresel etkilerini yıllardır izliyor ve analiz ediyor. Şimdiye kadar Gucci, karbonu nötr hale getirmeyi hedefleyen lüks markaların arasında istikrarla ilerleyen bir firma.

Şirketin tüm operasyonları, mağazaları, ofisleri ve depoları gelecek yıl itibariyle yenilenebilir enerji ile çalışacak. Fosil yakıtlardan uzaklaşmaya devam eden kayma, şirketin emisyonlarını geçen yıl yaklaşık 46.000 ton karbondioksit azalttı; bu, yine de şirketin hala telafi etmesi gereken miktarın bir kısmını oluşturursa somut bir gelişme. Etkilerini azaltmak için tedarikçileri ve üreticileri ile programlar üzerinde çalışmakta, operasyonları iyileştirecek teknolojilere yatırım yapmakta ve üretilen atık miktarını azaltmak için çalışmaktadır. Aynı zamanda, şirket mevcut etik ve sürdürülebilir bir şekilde üretilen kumaş ve elyafları tedarik etmeye odaklanmak için kullandığı malzemeleri yeniden değerlendiriyor.

Gucci, karbon nötr olacağını söyleyen ilk moda şirketi değil, ama belki de en çok çaba sarf eden markadır. Kaliforniya ayakkabı markası Allbirds, bu yılın başlarında, ağaç koruma programları gibi atmosferdeki karbondioksiti azaltmak için projelere para ödeyerek kendi emisyonlarını telafi edeceğini söyledi.

Bu arada, tüketiciler modanın olumsuz çevresel etkilerini giderek daha fazla eleştiriyor, özellikle de Amazon orman yangınları gibi yüksek profilli felaketler moda dünyasını sarstı. Timberland, Vans ve The North Face‘in sahibi olan H&M ve VF Corp, yangınların vurguladığı çevresel kaygılar ışığında.

Yine de endüstrinin küresel ısınmayı durdurma çabalarıyla yoluna girmesi için çok daha fazla eylem gerekli olacaktır. Hatta konuşmalar ve sorun hakkında tartışmalar ile bu durum daha da kızışıyor olarak.

Kaynak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here