Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
55

Meşhur seri Grand Theft Auto‘nun 2002 çıkışlı efsanesi Vice City, hepimizin hafızalarında kendine bir yer edinmiştir. Kimisi Tommy Vercetti‘nin fizik kurallarına aykırı yürüyüşü ile hatırlar bu kült oyunu, kimisi tek kelime ingilizce bilgisi olmadan ezberlediği hileler ile, kimisi de saatlerce uğraşıp geçemediği mini helikopter bölümü ile.

Öyle ya da böyle, GTA: Vice City ile iki jenerasyonun kesiştiği bir noktada herkese hitap eden bir yapıta imza atmıştır Rockstar Games. Oyun o kadar çok sevilmiştir ki hemen hemen serinin tüm devam oyunlarında baş karakter Tommy Vercetti’ye göndermeler yapılmıştır.

Peki nedir bu oyunu bu kadar unutulmaz yapan? Oyuncuya verilen his. Dizayn edilirken Miami‘den oldukça etkilenilen Vice City; sizleri güneşli, sıcak, etrafta bikinili kızların dolaştığı bir deniz kenarı şehrinde ağırlıyor. Oyun içinde bulunduğu yılları gerek çevre ve araba dizaynları, gerekse fazlaca kullanılan neon aydınlatmalar ile harika bir şekilde yansıtıyor. Ama bundaki en büyük etken, aslında arabaya atladığınızda radyonuzda çalan unutulmaz 80’ler müzikleri. Bizler de, etrafta GTA VI‘in Vice City’de geçeceği dedikodularının dolaştığı bu dönemde, o unutulmaz 80’ler şarkılarını size hatırlatmak için bu listeyi düzenledik.

1) Laura Branigan – Self Control

Belki de oyunumuzun en çok hafızalarda kalan şarkısı ”Self Control”. Oyunu oynamış birilerinin yanında açtığınızda ”Bu Vice City’de çalan şarkı değil mi ya?” cümlesini duymanız pek bir muhtemel. Kullanılan enstrümanlar ve bir duygudan öbürüne sizi sürekleyen vokaller ile sizi 80’lerin içine çeken şarkı, oyun içerisinde ”Flash FM” isimli radyo istasyonunda çalıyordu. Bir gerilim filmi tadındaki klibi de izlemeye değer 🙂

2) The Buggles – Video Killed The Radio Star

Yine oyunun radyo istasyonlarından ”Flash FM”de bulabileceğimiz Video Killed The Radio Star; arkadan gelen değişik ses efektleriyle, tatlı mı tatlı nakarat kısmı ile tam bir 80’ler parçası. Şarkı tam ”oh-a-oh” kısımlarına eşlik ederken Vice City’nin sahil şeridinde bir gezintiye çıkmalık. Ayrıca ironik bir biçimde, The Buggles şarkıda video oyunlarının gençlerin dikkatini müzik sektöründen uzaklaştırdığına dem vuruyor 🙂

3) Foreigner – Waiting For A Girl Like You

Sadece eğlenceli dans parçalarından oluşmayan geniş bir soundtrack’e sahip GTA: Vice City. Zaten oyun radyosu fikrine girişmek bu düşünceyi destekliyor. Oyunumuzun romantik/hüzünlü şarkılarını barındıran ”Emotion 98.3” radyo istasyonunda dinleyebiliyoruz şarkıyı. Bir yandan insanları arabanızla ezerken bir yandan hüzünlenmek istiyorsanız, Waiting For A Girl Like You sizin için oyuna eklenmiş.

4) Grandmaster Flash & The Furious Five – The Message

GTA: Vice City’nin hiphop radyosu olan ”Wildstyle” istasyonunda karşılaşabileceğiniz bu şarkı, oyun ile en çok özdeşleşen parçalardan bir tanesi. Arkadaki ritmi duyar duymaz sizi eski günlere götürecek olan bu şarkı, serinin ilerideki oyunu GTA: San Andreas‘ta da remix halinde kullanıldı.

5) Michael Jackson – Billie Jean

80’lerde geçen bir oyunda pop müziğin kralı Michael Jackson‘ı es geçmek ayıp olurdu. Rockstar Games yetkilileri de bu konuda aynı bizler gibi düşünmüş. Sayısız listede 1 numaraya yükselmiş, dünya çapında büyük ses getirmiş olan bu single’ı oyun içerisinde ”Flash FM” istasyonunda duymak mümkün.

6) Cutting Crew – (I Just) Died In Your Arms

”Emotion 98.3” radyo istasyonunda bulunan parça, elektro gitar ve asi vokallerle beslenen bu aşk şarkısı sizleri alıp uzaklara götürecek. Defalarca başka sanatçılar tarafından coverlanan bu parçayı, bir de orijinalinden dinlemek lazım. Sevdiğinize armağan edebileceğiniz, modası geçmeyen 80’ler şarkılarından bir tanesi 🙂

7) Corey Hart – Sunglasses At Night

80’lerde ”Yeni Akım” olarak nitelendirilen parçalardan biri olan ”Sunglasses At Night”ta; pop kültürü, punk kültürü ile birleştirerek bir disko hiti yaratılmış. Oyunun ”Wave 103” radyo istasyonunda dinleyebileceğiniz şarkıyı, Malibu Club‘tan hatırlıyor olabilirsiniz 🙂

8) Toto – Africa

Artık adamları öldürmekten, milleti araba ile ezmekten, suç işlemekten bunaldıysanız radyonuzu hemen ”Emotion 98.3”e çevirin. Vice City’nin kızıl gün batımında aracınızı sürerken meşhur ”Africa” parçasına denk gelmek, sizden günün yorgunluğunu alıp kalbinizi pozitif enerji ile dolduracak. Tommy Vercetti‘nin bile bazen kafasını rahatlatmaya ihtiyacı var.

9) Quiet Riot – Cum On Feel The Noize

”Eee, her zaman pop hitleri, duygusal aşk şarkıları ile de olmaz ki. Kafamıza göre sokaklarda dolaşıp katliam yapamayacak mıyız?” diyorsanız eğer, GTA: Vice City’de size göre de bir radyo istasyonu var. Hemen ”VRock”ı açın ve önünüze ne çıkıyorsa ezin geçin. Orijinali ”Slade” grubuna ait olan şarkı, oyuna en meşhur versiyonu olan ”Quiet Riot” coverı halinde eklenmiş.

10) Bryan Adams – Run To You

Gitar tonları sizi sizden alacak bu Bryan Adams parçası, ihanet üzerine yazılmış. Vice City gibi bir şehirde sık sık karşılaşacağınız bu durumun stresini, ”Flash FM”de dinleyeceğiniz bu şarkı ile atabilirsiniz. Oyunun atmosferi ile fevkalade giden başka bir şarkı.


Listemizi beğendiniz mi? Sizce burada olması gerektiğini düşündüğünüz ancak bizim es geçtiğimiz bir şarkı var mı? Diğer Grand Theft Auto oyunlarının soundtrackleri için de böyle bir liste görmek ister miydiniz? Yorumlarınızı bekliyoruz. Şimdi bizler hazır bu efsane 80’ler şarkıları ile moda girmişken, birazcık Vice City sokaklarına inip nostalji yapacağız 🙂 Hepinize iyi oyunlar!

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
55

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here