Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
51

Grunge müziğin kurucularından sayılan, Seattle’dan küçük bir grup olarak çıkan ama daha sonra bütün dünyayı etkisi altına alan, “Smells Like Teen Spirit” “Come As You Are” gibi şarkılarını milyonlarca kez duyduğumuz, Nirvana grubu hakkında aşağıdaki bilinmeyenleri duymadığınızı garantileyebiliriz.

1 Deodorant markasından milyonlar satan bir şarkıya

“Smells Like Teen Spirit”ten bahsetmek gerekirse, bir gece içtikten sonra Kurt Cobain ve o zamanki oda arkadaşı Dave Grohl,  Bikini Kill’den Kathleen Hanna ve davulcusu Tobi Vail ile beraberken; Katleen “Kurt Smells Like Teen Spirit.” cümlesini odanın duvarlarına yazmıştır. Bu cümledeki “Teen Spirit” o zamanlar Cobain’in kız arkadaşının kullandığı  “Teen Spirit” deodarant markasının adıdır.

2 Cobain’in Beatles Sevgisi

Kurt Cobain, The Beatles tarafından erken yaşlarda etkilenmiştir. Teyzesi, Kurt iki yaşındayken ona sürekli “Hey Jude” şarkısını söylediği bilinir.

3 “About A Girl” arkasındaki kız

Kurt Cobain’in bir zamanlar kız arkadaşı olan Tracy Marander, Cobain’e finansal olarak destek vermekten sıkılmış ve (başarısız da olsa) bir iş bulmaya zorlamıştır. “About A Girl” şarkısını onun için yazıldığını Marander, maalesef ki Kurt’un ölümünden sonra öğrenmiştir. Marander ayrıca, Nirvana’nın “Bleach” albümünün kapağındaki fotoğrafı da kendisinin çektiğini söylemiştir.

4 “Nevermind” albüm kapağının ilham kaynağı suda doğumdur.

Nevermind”in albüm fotoğraf fikri aslında Cobain’in izlediği bir suda doğum belgeselinden doğmuştur. Başta albüm kapağında suda doğum yapan bir kadının fotoğrafını kullanmak isteseler de yapım şirketleri bu fikre sıcak bakmamıştır. Grup, bir süre sonra  albüm kapağı için kullanmak istedikleri bir fotoğrafa rastladılar ama bu fotoğraf bir “stok fotoğrafı” olduğundan dolayı kullanım için yılda 7,500 $ istediklerinde bu fikirden vazgeçip, kendi çekimlerini yapmışlardır.

5 Nevermind albümdeki bebek ve çıplaklık

Tekrardan Nevermind albümünden bahsedecek olursak, “Nevermind” albümündeki üç aylık bebeğin adı Spencer Elden’dır. Spencer, fotoğrafçının arkadaşlarından birinin bebeğidir. Yapımcıları olan David Geffen, çıplaklığın insanları rahatsız edeceğini düşündüğü için alternatif bir kapak kullanmak istedi, ancak Kurt sadece fotoğrafın bir bölümünü bir etiketle kapamayı kabul etti. Bazı mağazalarda etiketli satılan albümde etiketin üstünde, “Eğer bundan rahatsız oluyorsanız, gizli bir pedofili olmalısınız.” yazıyordu.

6 Simgelenmiş amblemlerinin gizemi hakkında bir süre teori vardır.

Nirvana’nın artık her kıyafet üzerinde gördüğümüz, ikonikleşmiş amblemi olan gülen suratın nereden ilham alınarak ortaya çıktığına dair bir çok teori vardır. Bu teoriden bazıları şu şekildedir:

  1. Smiley”, Nirvana hayranlarının performansları sırasında yüzlerinde sahip oldukları ifadeyi anlatıyordur.
  2. Cobain, zamanında oldukça popüler olan Lusty Lady striptiz kulübünün amblemini kullanmıştır.
  3. Amblem, Guns N ’Roses grubundan Axl Rose‘un yüzündeki gülümsemeden esinlenerek Cobain’in çizdiği bir surattır.
  4. Gülen surat, “Acid House”un ambleminden esinlenilmiştir.
  5. Cobain’in bir gece, altında yattığı köprünün üstünde bu çizimi görmüştür.

7 Kendi partilerinden atılmışlardır.

Grubun yapımcısı olan David Geffen, grubun Nevermind albümünün çıkışı için bir parti düzenlemiştir. Cobain, parti sırasında birine ranch sosu atarak büyük bir yemek savaşı başlatmıştır. Güvenlik görevlileri de savaşı başlattıkları için Cobain ve Grohl’u kendi partilerinden kapı dışarı etmiştir. İkili partiye mekanın arkasındaki sokaktan arkadaşlarıyla pencereden konuşarak devam etmişlerdir. Bu çılgın gece burada bitmeyip, partiye bir arkadaşlarının evinde devam etmeye karar veren grup, Cobain’in bir yangın söndürücü ile her yeri köpüğe boğduktan sonra evi boşaltmak zorunda kalmalarıyla son bulmuştur.

8 Nirvana’ın ilk single aslında bir cover’dı.

Nirvana, Hollandalı rock grubu Shocking Blue’nun şarkısı olan “Love Buzz“ın cover’ını yaparak ilk resmi çıkışlarını yapmışlardır. Ancak “Love Buzz”, ne Shocking Blue için ne de Nirvana için bir başarı yakalayamamıştır.

9 “Polly” gerçek bir hikayeye dayalıdır.

Kurt Cobain, 14 yaşında bir kız çocuğunun işkence ve tecavüzüne dair bir gazete haberini okuduktan sonra 1987 yılında “Polly“i yazmıştır. Cobain, şarkıyı küçük kızın perspektifinden yazmıştır.

 

10 İlk versiyonunda “All Apologies” bir Beatles şarkısı gibi kaydedilmiştir.

Grup,1993 yılında satışa çıkan “In Utero” albümlerinin üçte birini 1990 yılında yazmıştır. Gayri resmi bir kayıt oturumu sırasında, Cobain, Novoselic ve Grohl, “All Apologies” in bir Beatles şarkısı gibi kaydedilmiş olan şarkının ilk versiyonu yukarıdaki videodaki gibidir.

Kaynakça:1, 2, 3,

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
51

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here