İlk kez 1915’te “Die Weissen Blaetter” adlı dergide yayımlanan Dönüşüm, Kafka’nın en uzun ve tanınmış öyküsüdür ve yayımlanmasının üzerinden neredeyse bir asır geçmesine karşın halen tazeliğini korumaktadır. “Amerika” romanını yazdığını sırada Kafka; gerekli ilerlemeyi sağlayamadığını düşünerek bir ara vermiş, ve bu arada da Dönüşüm’ü kaleme almıştır.

Dünya edebiyatına armağan ettiği eserlerinde hiciv ögelerini sıklıkla kullanan Kafka, Dönüşüm’de de sanayi devrimi sonrasında modernleşen toplumda insanın içine düşmüş olduğu zorlu durumu eleştiriyor. Kişi, toplumsal baskı altında ezilir ve yaşamını kendi istekleri yerine toplumun beklentilerine göre devam ettirir. Artık kendi hayatı yoktur; başkaları için çalışmak, başkaları için yaşamak zorundadır. İşi ve yakın çevresinin arasında adeta bir köleye döner. Bir süre sonra ise etrafındaki insanların kendisine yalnızca çıkar odaklı baktığını fark eder ve isyanı başlar. İşte Kafka, bu belirttiğimiz sorunlara Dönüşüm’de çok farklı bir perspektiften bakıyor.

Her şey Gregor Samsa’nın, uykusundan koca bir böceğe dönüşmüş bir halde uyanmasıyla başlıyor. Pazarlamacı bir genç olan Gregor, ailesiyle yaşamakta olan ve hayatını onların istekleri doğrultusunda yaşayan birisidir. Annesi, kız kardeşi ve çalışmayan babasının geçimlerini üstlenmiştir. İşine çok bağlı olan ve sürekli çalışan Gregor, kendi hayatından ödün verir ve kendisini ailesine adar. Fakat yaptığı bu fedakarlıklara rağmen ailesinden hiçbir zaman takdir göremez. Yaşadığı tüm bu sorunların yanında bir de anlayışsız olan iş yeri vardır. Gregor tüm bu faktörler karşısında adeta köleye döner ve tepkisini bir böceğe dönüşerek gösterir.

“Gregor Samsa bir sabah huzursuz düşlerinden uyandığında kendini yatağında kocaman bir böceğe dönüşmüş olarak buldu. Panzer gibi sert sırtının üzerinde yatıyordu ve başını biraz kaldırdığında tepesinde, yorganın neredeyse kaymak üzere olduğu kubbe gibi yuvarlak, kahverengi, yay biçiminde sert çizgilerle boğum boğum olmuş karnını gördü. Geniş gövdesine oranla pek cılız görünen bir sürü bacağı gözlerinin önünde çaresizce çırpınıyordu.”

gregor samsa ile ilgili görsel sonucu

Sabah uyandığında böceğe dönüştüğünü fark eden Gregor için artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Kapısından seslenen annesi, babası, kız kardeşi ve iş yerinin temsilcisi onun halini görünce dehşete düşerler. Halini pek yadırgamayan Gregor, duruma alışmaya başlarken evdekilerin düzeni bozulur. Babası rahat yaşamını bırakıp çalışmak zorunda kalır. Kafka’nın yaşamında karşılaştığı “gaddar baba” figürü burada başarılı bir biçimde resmedilir. Babası, Gregor’a olan nefretini ona fırlattığı elmayla gösterir.

Aile, maddi durumları iyice kötüleştikten sonra da evlerinin bir odasını kiraya vermek zorunda kalır ve bütün eski eşyaları Gregor’un odasına doldurur. Dönüşümünün başlarında ona yardım eden annesi ve kız kardeşi de bu davranışlarıyla onu istemediklerini açıkça belli eder. Yaşam alanı iyice daralan ve yalnızlığa mahkum olan Gregor, yaşama tutunmaya çalışır. Tıpkı gerçek hayatta durumu kötüleşen insanların yaşadığı gibi. Bir süre sonra ise bu yalnızlığa daha fazla dayanamayarak ölür ve hayatı çöpe atılarak son bulur.

Dönüşüm, modern insanın düştüğü durumu anlatması açısından eşsiz bir eserdir. İşi ve ailesi tarafından sürekli baskı altına alınan Gregor Samsa, büyük fedakarlıklarda bulunsa da ona duyulan sevgi sadece çıkar amaçlıdır. Nasıl ki günümüzde aile, dostluk gibi kavramlar maddiyatın gerisinde kalıyorsa, Kafka da bize bu durumu Gregor Samsa üzerinden hicvediyor ve ortaya mükemmel bir eser çıkarıyor.

gregor samsa ile ilgili görsel sonucu

Kaynak: Franz Kafka, Dönüşüm-İş Bankası Yayınları 8.Basım

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here