15 yılı aşkın süredir müzik sektöründe aktif bir rolle “ill Factor” adıyla bildiğimiz prodüktör, şarkı yazarı ve YouTube’da müzik dünyasının yeni isimlerine yol gösterici kanal olan Beat Academy kurucusu Ivan Corraliza ile müzik sektörü ve Graham Cochrane’le çıkardığı EP’si The Good Life hakkında keyifli bir röportaj yaptık.

Matis Yahu, Justin Timberlake, Skylar Grey, Ginuwine, Kelly Rowland, Kevin Rudolf, Cher, Cody Simpson, Jason Derulo, Jessie J, Daniel Bedinfield, Calvin Harris, Roisin Murphy, Howie D (Back Street Boys) ve daha birçok ünlü isimle de işbirliği yapan sanatçının en bilindik çalışmaları arasında Champion Sound (from “Assassin’s Creed Syndicate”) ve Raise My Flag yer alıyor.

 

 

You can read the English version of the interview below.

1. Amacınızın, kendi müziğini yapmak ve başarıya ulaşmak isteyenleri yönlendirmek olduğunu belirtiyorsunuz. Sizi yeni prodüktörleri yönlendirmeye ve 100.000 aboneye sahip YouTube kanalınız “Beat Academy”yi kurmak için ne motive etti?

Müzik üretmeye, müzikten geçimimi sağlamaya başladığım dönemde yanımda olan, belirli konularda bana yardım eden bazı insanlar vardı ve bu, YouTube gibi online kullanılabilen diğer birçok kaynağa erişmeden önceydi ve bu yüzden “akıl hocası” dediğiniz biriyle kişisel bir ilişkiye sahip olmak çok önemliydi. Yolculuğum boyunca yaptığım birçok hata vardı. Bu işi neredeyse 19 yıldır yapıyorum. Şu an hayatımın farklı bir dönemindeyim, sadece büyük sanatçılar vb. ile müzik yapmakla kalmıyorum, aynı zamanda müzik yapmaya başladığımda bu insanların benim için yaptıkları aynı şeyi başkaları için yapma fırsatım da var artık. Ben de bu fırsatı sunmak istedim. Bu yüzden Beat Academy’yi kurdum. Sadece insanların gidip ders alabileceği bir yer olmak istemiyordum. “Size nasıl yardımcı olabilirim?” gibi olmak istedim. Müzik endüstrisinde ve kültürde bazı şeyler değişmiş olsa da her zaman aynı kalan bazı şeyler vardır; size inanan birisinin olması ve süreciniz boyunca size rehberlik etmesi. Bunun hiç değişmeyeceğini düşünmüyorum, güç bundan geliyor.

 

2. Kariyerinizde zor zamanlardan geçtiniz mi ve geçtiyseniz, bu dönemlerinden üstesinden nasıl geldiniz?

Sanırım yaşadığım en zor şeylerden biri, bu işte teknik olandan çok duygusal ve zihinsel noktaların olmasına rağmen ve “Bu kompresör böyle kullanılır, sound’a böyle ulaşırsınız” gibi teknik kısımlara çok fazla odaklandım. Bana anlatılmayan ve hatta okullarda paylaşmadıkları şeylerin çoğu, duygusal ve zihinsel kısım. İşte beni çok zorlayan bir şey: kendimi başkalarıyla karşılaştırmak. Müziğimi diğer insanların müziğiyle karşılaştırarak kendi değerimi belirlerdim ve “Benimki böyle duyulmuyor” gibi düşünüp sonra kendi müziğimin nerede olduğumu bakardım. Ama o kişinin yataktan kalkıp da inanılmaz bir kayıt yapmadığını anlamalıydım, bu bir süreç, ama bir nedenden dolayı bunu her zaman unutmuştum ve kendime karışı acımasız davranmıştım, yaptığım işi beğenmiyordum. İşleri daha iyi hale getirmek için çaba göstermeye devam etmek iyi bir şey ama aynı zamanda nereye gitmek istediğinize veya nereye gittiğinize dair gerçekçi beklentilere sahip olmak da önemlidir, bu zamanla öğrendiğim bir şey.

İşte öğrendiğim başka bir şey. İlk başta müziğimi yaparken ve insanlar bundan hoşlanmadığı zaman “ah, beni sevmiyorsun!” diye tepki veriyordum, benim için çok kişisel bir hal almıştı ama kabul edelim herkes yaptığınız müziği sevmeyecek ve bence müziğin asıl güzelliği de subjektif olması. İlla birinin zevkine hitap edecek, ama bu herkesle olacak diye bir şey yok.

 

3. Beat Academy’nin “re-produce” serisinde sizi en çok zorlayan şarkı hangisiydi?

Childish Gambino’nun This Is America ve Dua Lipa’nın New Rules olabilir. New Rules biraz aldatıcı bir yapıya sahipti, çok fazla hareketli kısım vardı ve aynı anda çok şey oluyordu, Ian Fitzpatrick inanılmaz bir yapımcı ve bu harika özellikleri eklemekte gerçekten çok iyi.

 

4. 70, 80, 90’lar… Müzikte en sevdiğiniz ve ilham veren “on yıl” hangisi?

Kesinlikle 90’lar ve özellikle ’92’-’96’. Lisede işler çok yeniydi, Nirvana, Foo Fighters… Hayatım o alanla çevriliydi. Şimdi müzik yaparken, o on yıldan hep besleniyorum ve şu anda yaptığım işlerde hem o dönemi hem de şimdiki dönem popüler olanları harmanlıyor ve bana gelen ilhamı katıyorum.

The Progidy adlı grubu ilk duyduğumda Firestarter adlı bir şarkı çıkardılar ve bu şarkı yapımcı olmak istememi sağladı.

 

5. En sevdiğiniz 3 sanatçı?

Bu tuhaf bir üçlü olacak. John Willams ile başlayacağım, o bir besteci. Devamında Massive Attack ve iyi bir arkadaşım olan Timbaland diyeceğim. Ve hatta dördüncü olarak Progidy’yi ekleyeceğim.

 

6. Synthwave / Synthpop her zaman kendi dinleyici kitlesine sahipti. Bu türü The Weeknd’den Blinding Lights, Dua Lipa’dan Don’t Start Now gibi şarkılarla tekrar listelerde görmeye başladık. 2020’nin, synth soundların listelere yeniden hakim olacağı yıl olacağını söyleyebilir miyiz?

2018-2019’dan 2020’ye değişecek olan şeyin sound dizaynı değil nasıl bir müziğin tüketildiği olacağını düşünüyorum. Bence TikTok gerçekten şu anki sound’un ne olacağına dair büyük bir belirleyici olacak. Mesela çocuğun teki yan komşundan kaydettiği garip sesleri kullanarak bir şarkı yapıyor, bunu tweet atıyor, meme oluyor ve bir anda viral oluyor. Lil Nas X, Old Town Road bunun için iyi bir örnek. Bu yüzden müziği yönlendiren durumun bu olmaya başlayacağını düşünüyorum. Bu durumun güzel yanı, müzik şu an gerçekten herhangi bir şey olabilir. İnsanlar telefonlarıyla bile müzik yapabiliyor ve tüm eklentileri kullanabiliyorken, birçok şeyin “blur” olduğunu göreceksiniz. Billie Eilish buna iyi bir örnek. Bir şeyler yapmayı deniyorlar, bir kitle buluyorlar, gelişmeye başlatıyor ve yayılıyor. Kandırıcı bir konu o yüzden “synthwave geri gelecek” demeyeceğim. Bence synthwave zaten hep vardı. Bence olay müziğin nereye gideceği değil, durumun nereye gideceği.

 

7. Billie Eilish ve Khalid gibi müzik endüstrisinde başarıya ulaşan birçok genç ve yeni sanatçı var. Aynı zamanda bu sanatçıları “toy”ve “deneyimsiz” olarak değerlendiren bir kitle görüyoruz. Bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz?

Hayır ya, unut onları. Ne hakkında konuştuklarını bilmiyorlar (gülüyor). Bilmiyorum, garip çünkü söylediğimiz şey deneyimsiz olmaları, ancak popülariteleri bir kitleyle ilişki kuramayacak kadar deneyimsiz olmadıklarını gösteriyor. Popülerlik herkesi değiştirecek. Sadece 3 arkadaşı olan birini ele alırsanız, bir yıldan az bir sürede onları takip eden ve izleyen 5 milyon kişi olduğunu görebilirsiniz. Ama bu seviyeye direkt ulaşılmıyor, bahsettiğim şey bu.

 

8. Kullanırken kendinizi en rahat hissettiğiniz yazılım hangisi?

Ableton, kesinlikle. 5. sürümün çıktığı dönemden beri Ableton kullanıyorum. Jimmy Douglass ve Timbaland gibi isimlerle stüdyoda çalışırken gerçek davul aletleri kullanıyordum ve sonrasında VST enstrümanlarına geçip, MPC’lere kaydetmek ve loop oluşturmak için dizüstü bilgisayarımı kullanıyordum. MPC’lerin üstünde oynuyor ve ritmimi oluşturuyordum. Yaptığım şey Ableton’un ‘klip görünümünü (clip view)’ gerçek hayatta kullanmaktı, ama bilmiyordum ve bulduğumda ise asla bırakmadım. Ben Ableton’ı her zaman pop üzerinde kullandım. İlk başta birçok insan “aa Ableton EDM ve dance music için kullanılır pop veya hip hop için değil” gibiydi ama iş akışını çok sevmiştim ve mantığıma oturmuştu. Ama Logic de kullanıyorum, işe Cubase ile başlamıştım. Hepsini kullanmış oldum ama çoğunlukla Ableton tercih ediyorum.

 

9. Çok fazla yeni “bedroom producer” ile tanışıyoruz. Bazıları bu işe para için girişiyor bazıları ise bunu sadece müzik için, tutku olarak yapıyor. Sizce sektörde aşırı yüklenme var mı ya da olacak mı?

Gelecek yıl internete ilk defa giren 2 milyon hatta bundan da fazla insan olacak. Ulaştığımız sayı beni zaten korkutuyordu, ama bu çok fazla. 4 yaşında bir çocuk gelecek ve bir şarkıyı ilk kez dinleyecek ve yeni şarkılarla büyüyecek, böylece hepsi bağlanacak. Dediğim gibi, TikTok tamamen farklı bir şey gösteriyor, birileri parmaklarını bir çite sıkıştırması hakkında bir şarkı yazabilir ve viral olabilir. Gittikçe daha fazla insan internete katılırken ve daha fazla insan nasıl müzik yapılacağını öğrenirken büyüyecek. Umarım büyür çünkü müzik üretmeyi öğrenmek isteyen insanlarla ilerlemek için Beat Academy’yi yarattım, yani evet bu işte yeni isimler olacak.

 

10. Müziğin dijitalleştirilmesi ve Spotify, SoundCloud, Apple Music gibi streaming platformlarının yayılması sizce sektörü nasıl etkiledi?

Müziği benimsemek daha kolay olacak. Bağımsız bir sanatçıysanız müziğinizi yayabilir, Spotify’a ulaşması için DistroKid gibi şeyler kullanabilirsiniz, ardından TikTok hesabına bağlayabilir ve “Selam, yeni şarkım Spotify’da” diyerek duyurabilirsiniz. Artık her şey bir başkasıyla kontak kurarak yerleşmiş olacak. Tıpkı düşünce ve fikirlerin diğer sosyal medya platformlarıyla entegrasyonu gibi, müzik de Spotify ve Apple Music’le entegre olacak.

 

11. Graham Cochrane’le “The Good Life” isimli yeni bir EP çıkardınız. Bu EP için size ilham veren şeyler nelerdi? Besteleme ve kayıt işlemleri dahil tamamlanması ne kadar sürdü?

Graham Cochrane, “Recording Revolution” adlı bir YouTube kanalına sahip yakın bir arkadaşım. Birikimlerini paylaşma ve insanlara çok düşük bir bütçeyle harika duyulan şarkıların gerçekte nasıl kaydedileceğini anlatma konusunda son derece harika bir iş çıkarıyor. Bunu 10 yıldan fazla bir süredir yapıyor. Bağlantı kurduk ve birkaç şarkıma vokal eşlik etti; Thief ve Raise My Flag adlı iki şarkımız var. Sonra “Neden EP yapmıyoruz?” dedik ve birlikte 5 şarkı yaptık ve sonra “insanlara ilk kez nasıl EP yapacaklarını gösteren bir kurs oluşturmak amacıyla yapalım” fikri çıktı. Bu yüzden her süreci gözden geçirdik, EP’nin nasıl planlanacağından, şarkı sözlerinin yazılmasından ve işbirliği yapacak insanların nasıl bulunacağından bahsettik. Ben prodüksiyon sürecini, o da mixing ve mastering’den söz etti. Yani aslında EP bu kursa verilen emeğin meyvesiydi. Geri bildirimi görmek gerçekten harika. İnsanlar EP’yi ve kursu çok beğeniyorlar. 3 gün birlikte çalıştık, 5 fikir çıkardık ve belki bir hafta içinde internet üzerinden vokal, prodüksiyon, mixing ve mastering’i bitirdik ve kursu yapmaya başladık.

 

12. “The Good Lifeta en sevdiğiniz şarkı hangisi?

Myth of You.

13. Bu EP’de sizi en çok zorlayan şarkı hangisiydi?

Sanırım The Good Life‘tı. Bir ileri bir geri gittiğimiz ve “hayır, bu olmamış, şunu deneyelim” dedirten şarkı buydu. 8 barlık bir verse’ümüz vardı ve sonra çok acele ilerlediğini düşündük. Bunu fazlasıyla yaşadık. Diğer şarkılarda “ah, bu iyi, hiçbir sorun yok” gibiydik, doğal hissettirmişlerdi. Bu EP’de olduğu gibi diğer insanlarla çalışırken kendim için yaptığım şeyler, o diğer insanla çalışmamın yansıması. Kygo, Sia, Kelly Rowland, Justin Timberlake gibi pek çok farklı sanatçı ile çalıştım… Hepsi farklı. Bir şarkıda ill Factor’ın kendi çalışmalarına kıyasla neden Kelly Rowland ile yaptığı işler bu kadar farklı duyuluyor? İşte bence bu diğer insanlarla müzik üretmenin güzelliği.

 

English version:

1. You mention that your purpose is to empower those who want to produce their music and postion themselves for success. What motivated you to guide new producers and having YouTube channel “Beat Academy” which has 100k subscribers?

When I started producing music, making a living of music , there were certain people that came along side me, certain people that helped me, take my next step. And this is before I had access to things like YouTube and a lot of other resources that were available online and so what was very cool was having a personal relationship with that person, it’s an mentor experience. There were a lot of mistakes that I’ve made along the way. I’ve been doing this for almost like 19 years. I’m in a different season of my life now, where not only still making music with major artists and etc. I also have this opportunity to do the same thing those people did for me when I started making music. That’s what I wanted, to is provide the same opportunity as well. So that’s why I created Beat Academy. I didn’t want to be just a place where people would go and get courses. I wanted to be like “How can I help you?” Even though some many things have changed in the culture and in music industry, there are certain things that always stay the same. That is being able to have someone believing in you and a mentor you through out your process and I don’t think it will ever change, the power comes from that.

 

2. Did you have hard times in your career and if you did, how did you get through them?

I think one of the hardest things I’ve gone through was, a lot of it is there is more emotional and mental than there is technical and although I focus a lot on the technical stuff like “Hey this is how you use a compressor, this is how you make this sound”. A lot of the things I really don’t get talked about or even they don’t share in the schools is the emotional and the mental stuff that goes on. Here is a big thing that I suffered a lot: comparing myself to others. I would get my worth and my value when I would compare my music to other people’s music and I’m like “Man it doesn’t sound like that” and then I would listen to where I am at. But I had to realize that person didn’t just get out of bed and end up making an amazing record, it is a process, but for some reason I always forgot that and be hard on myself, I just wouldn’t like what I was doing. That’s good that you want to keep striving to get things better but it’s also important that you have realistic expectations of where you want to go or where you at, that is something that I learned over time.

Here is another thing I learned. At first, when I was making my music and people didn’t like it I was like “uh, you don’t like me!”, it was very personal but let’s face it not everybody’s gonna like the music you’re making and I think that the beauty of music, it’s subjective. It’s gonna resonate with somebody, it doesn’t have to resonate with everybody.

 

3. In Beat Academy’s “re-produce series”, which song was the most challenging?

 Maybe, Childish Gambino’s This Is Americaand Dua Lipa’s New Rules. New Ruleswas a tricky one, there were just so many moving parts and so many things going on, Ian Fitzpatrick is an amazing producer and he’s really good at adding a lot of these cool things.

 

4. 70, 80, 90’s… What is your favorite and most inspiring decade in music?

Definetly 90’s and specifically from ‘92 to ‘96. I was in high school things were just so new, bands like Nirvana, Foo Fighters just came on. My life was stuck in that zone. When I make music now I’m always grabbing from that decade and grab a little piece of inspiration into what I’m doing now and what’s popular now but I’m always gonna grab from that beacuse that part was really what’s sparked to me. The very first time I heard this band called The Progidy and they came up with a song called Firestarter, that’s what caused me to want produce music.

 

5. Who are your all time top 3 favorite artist?

This is going to be a weird 3. I will start with John Willams, he’s a composer. Then I will say Massive Attack and then a good friend Timbaland. And I would even add a fourth, The Progidy.

 

6. Synthwave/Synthpop always had its own audience but it’s been a while since we see them on global charts until The Weeknd’s Blinding Lights, Dua Lipa’s Don’t Start Now Can we say that 2020 will be the year which synth sounds will dominate the charts again?

I don’t think it’s sound design which is going to change from 2018-2019 to 2020 but more so which music is being consumed. So I think TikTok is really going to be like a big pusher of what is going to be a current sound. Because when something blows up, let’s say some kid records song in his bedroom and a add he uses some weird sounds of his neighbor and he just tweets it and then it becomes a meme and goes viral and I think that media is what’s going to drive. Lil Nas X is a good example with Old Town Road. So I think that is what will start to happen, situation driving the music. What is good about is that it really can be anything. With people being able to make music even with their phone and have all the plug-ins on, you’re going to see a lot of things blur. Billie Eilish is a good example. They’re just experimenting doing stuff, they just find an audience and it just starts the blossom and go from them. It’s tricky, I’m not going to pin it down and say “synthwave is coming back”. I think synthwave has always been there. I think is not gonna be where the music going but where the situation is going.

 

7. There are many young and new artists who achives success in the music industry such as Billie Eilish, Khalid etc. But there is an audience which critisizes them as “inexperienced” or “raw”. What do you think about this situation?

No man, forget them. They don’t know what are they talking about (laughes). I don’t know it’s weird because what we’re saying is they are inexperienced but their popularity shows that they are not too inexperienced to relate to an audience. Like Khalid or Billie, they are not inexperienced to connect with somebody on the other side of their phone who really understands where they coming from so it doesn’t make sense to me. Popularity is going to change everybody. If you take somebody who only has 3 friends and then less than a year they’re having 5 million people following and watching them. Depending on the foundation, that’s gonna change a lot of things. But they don’t the experience to get there first, that’s what I’m saying.

 

8. Which software you feel the most comfortable while using?

 Ableton, hands-on. I’ve using Ableton for a long time, since the version 5 came out. When I used to work in the studio with Jimmy Douglass and just being around like Timbaland and those guys, we were using actual drum machines and then I was using my laptop to trigger the VST instruments and record them to the MPC’s and just trigger the loop that I played on the MPC and make my beat on the MPC. So what I was doing was using Ableton’s ‘clip view’ in real life but I didn’t know and when I found about it, I was stuck with it. I always used it in on pop. At first a lot of people were like “oh Ableton is for EDM guys and dance people it is not really for pop or hip hop” but I just love the work flow and made sense for me. But I use Logic, I start it off with Cubase. I’ve been all across the board but yes, mostly Ableton.

 

9. We meet too many new bedroom producers. Some of them start this thing for money and some of them are doing this just for music, as passion. Do you think there is or there will be an over loading in the industry?

There is going to be more than 2 million people going on the internet for the very first time, next year or maybe even more a lot than that. I was always afraid what we reached, this is way too much. But then, here comes a 4 year old kid and going to hear this song for the first time and he’s gonna grow up with new songs so it’s all going to connect. Like I said, TikTok is showing something completely different or somebody can write a song about getting their fingers stuck in a fence and it just goes viral. It is just gonna grow, as more and more people jump on the internet and more people gonna learn how to make music. I hope it grows because I created Beat Academy to grow with people who wanna learn produce music, so there’s gonna be new people coming to that.

 

10 .How did the digitalization of music products and spread of streaming services such as Spotify, SoundCloud, Apple music affect the industry in your opinion?

It’s just gonna become easiser to adopt the music. If you are an independent artist you can distribute your music, you can use stuff like DistroKid to get your music got there and it will put in on Spotify for you and then you can link it up to TikTok account and say “Hey I got music, just put it out on Spotify last week”. Everything is now going to be inegrated by talking to another. Just like the inegration of ‘thoughts and ideas’ with other social media platforms, music will inegrated with Spotify, Apple music etc.

 

11. You have released an EP “The Good Life” featuring Graham Cochrane. What was the inspiration for this EP? How long did it take to complete including all the writing and recording process?

Graham Cochrane is a good friend of mine, who has a YouTube channel called “Recording Revolution” and he does an extremely great job on sharing his knowledge and telling people how to actually record great sounding music on a very low budget. He has been doing this for more than 10 years. We connected and I had him featured his vocals on couple of songs I did. There are two songs called Thiefand Raise My Flag. Then we were like “why don’t we just make an EP?” and did 5 songs together and then it was like “but, let’s do it with the purpose of creating a course that will show people how to actually make an EP for the first time.” So we walked through the every process, we talked about how to plan the EP, how to deal with writing the lyrics and find people to collaborate with. I showed a lot of the production, he showed a lot of the mixing and the mastering. So the EP was a fruit of the labor from the course. It’s been really cool to see the feedback. People are loving the EP and the course. We worked together for 3 days, we knocked out 5 ideas and then maybe in a week back and forth through the internet we finished up the vocals, production, mixing and mastering and then we started making the course.

 

12. What is your favorite song on “The Good Life”?

Myth of You.

 

13. Which song was the most challenging in this EP?

I think it was ‘The Good Life’, the self-titled one. That was the one we were going back and forth and being “no, it’s just not working, let’s try this”. We had a 8 bar verse and then though is too rush etc. It was a lot of that going on. All of the other felt natural like “oh, that’s good, nothing’s wrong”. The stuff I do for myself when I work with other people like this EP, it is a reflection of what’s like working with that other person. I produced with so many different artists such as Kygo, Sia, Kelly Rowland, Justin Timberlake… They are all different. When you hear illFactor’s stuff why does it sound so different than when his works with Kelly Rowland? I think this is the beauty of producing music with other people.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here