Google’ın kurucu ortakları Larry Page ve Sergey Brin, Google’ın tüm hizmetlerini tek bir çatı şirket altına toplama girişimi olan Alphabet‘teki CEO’luk görevlerini bırakacaklarını açıkladılar. Page ve Brin, şirketin yönetim kurulundaki görevlerini devam ettirecek ancak, artık şirketin CEO pozisyonunda Google’ın da CEO’su olan Sundar Pichai olacak.

Page ve Brin istifalarını, Alphabet ile birlikte Google ve diğer şirketlerimiz bağımsız şirketler olarak etkin bir şekilde faaliyet gösteriyor. Bunun doğal sonucu olarak, yönetim anlayışımızı basitleştirdik. Eğer şirketi idare etmenin daha iyi bir yolu varsa hiçbir zaman yönetim rolünü üstlenen olmadık. Artık Google ve Alphabet‘in iki CEO’ya ve başkana ihtiyacı yok.” şeklindeki açıklama ile duyurdu.

Her ne kadar CEO’luk görevinden ayrılmış olsalar da, yönetim kurulu üyesi, hissedar ve kurucu ortaklar olarak hala şirketlere sıkı sıkıya bağlı olduklarını belirten ikili, bilindiği üzere 2015 yılında Google ve diğer bağlı şirketleri tek bir çatı altında toplamak amacıyla Alphabet isimli şirketi kurmuş ve şirketin 2018 yılı itibariyle 100.000’in üzerinde çalışanı ve yıllık 136.8 milyar dolar gelire ulaşmasını sağlamışlardı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here