9 Ekim salı günü Google yapacağı etkinlikte 2018 yılının son çeyreğine girmişken bizlere yeni donanımlar sunacak. Bazıları hakkında zaten fikriniz var çünkü var olanların yeni versiyonları olacak ama bazıları var ki Google için ilk defa yaptığı çalışmalar olarak etkinlikte yerini alacak.

Biraz özetle hangi cihazların tanıtılması beklendiğine/sızdığına değinelim. İlk sırayı birçok kişinin dikkatini geçtiğimiz senelerde özellikle kamera performansı ile çeken Pixel serisi telefonlarına vereceğim. Pixel 2 ve Pixel 2 XL yerlerini Pixel 3 ve Pixel 3 XL’e bırakacak. Pixel’den önce Google’ın lanse ettiği Nexus cihazlarla beraber gördüğümüz yeni Android sürümü durumu Pixel sonrasında tarihe karışmıştı. Evet hala en önce güncellemeyi alan telefonlardan biri Pixel serisi telefonlar lakin yeni Android sürümü ile tanıtılan ilk telefon olma ünvanına sahip değil Pixel serisi bu yüzden yeni bir işletim sistemi güncellemesi beklenmiyor.

Telefonun iç donanımı hakkında net bir bilgiye sahip değiliz ancak muhtemelen işlemcisi Snapdragon 845 olacak. Performans bakımından diğer telefonlardan ne kadar başarılı bir şekilde sıyrılacağı bilinmezken büyük ihtimalle hız konusunda dikkatleri üstüne çekebilirse hiç kuşkusuz bunun sebebi gereksiz yüklemelere sahip olmayan saf Android ile gelmesi olacaktır. Pixel 3 serisinin Pixel 2’den ayrıldığı bir diğer yeni özelliği ise kablosuz şarj olacak. Google’ın sızan görsellerinde karşımıza çıkan kablosuz şarj aletinin başka bir mantıklı açıklaması olamaz gibi.

Şimdi gelelim Pixel serisini dikkat çekici yapan diğer alana, kameraya. Arka tarafta çok büyük bir sürpriz yok. Rakipleri Samsung, Huawei ve LG üçlü kamera sistemine geçmişken Google inatla tek kamera ile benzer sonuçları vermeye çalışıyor. Daha telefonun kamera yeteneklerini bile bilmezken sızan DxOMark sonucu telefonu birçok amiral gemi telefonun üstünde bir puana getirmiş durumda. Ancak yine de geçemediği telefonlar da var.

Apple’ın iPhone XS ve XS Max’ını ve Türkiye’de piyasaya çıkmayan Sony’nin ilk iki kameralı telefonu Xperia XZ2 Premium’un üzerinde yer alan telefon daha henüz karşımıza çıkmamış Huawei Mate 20 ile aynı puanı alacak gibi görünüyor. Piyasada hali hazırda bulunan lider Huawei P20 Pro’nun arkasında kalan telefon ayrıca yine henüz çıkmamış listenin zirvesini almak için gün sayan Huawei Mate 20 Pro’nun da arkasında kalacak. Ancak bu performansı rakipleri ikili veya üçlü kamera sistemlerine karşı tek kamera ile başarması büyük bir olay çünkü tek kameradan en çok verimi alıp çoklu kamera kadar başarılı sonuç çıkartmak yazılım departmanının çok başarılı olduğuna bir işaret.

Ayrıca telefon yanında kutuya dahil olarak Pixel Buds kulaklıkların yeni nesil tamamen kablosuz versiyonu Pixel Buds 2’yi vermesi bekleniyor. Pixel Buds ilk karşımıza çıktığında kulaklık aynı zamanda sesli çevirmenlik yeteneğine sahipti. Karşınızda yabancı dilde konuşan birisi olursa yüksek oranda başarılı bir şekilde size sesli çeviri yaparak karşınızdaki kişiyle daha başarılı bir iletişim kurmanıza yardımcı oluyordu. Yeni kulaklık için bu duruma bir geliştirme yapıldı mı veya yapılacak mı bilinmese de böyle güzel bir yeteneğin daha kusursuz olması gerçekten başarılı bir olay olur gibi. Sızan kulaklık görüntüleri bir miktar ilginç bir kulaklık tasarımına işaret ediyor. Biraz ilk nesil esintilerine sahip olsa da tamamen kablosuz bir kulaklık olduğunu da hesaba katınca çok değişik bir görüntü çıkıyor karşımıza.

Ve bir diğer beklenen cihaz ise kod adı Atlas olan Google Pixelbook 2. İlk versiyonu güzel şeyler vaat etmişti lakin bize sunduğu fiyat etiketi sanki sundukları için biraz fazlaydı.Şimdilik çok fazla sızan bir bilgisi yok ama muhtemelen güncelleme ile yeni bir işlemciye ve daha büyük RAM ile karşımıza çıkacak. Ayrıca bazı kaynaklarda 4K ekran ile gelebileceği de geçiyor. İlk Pixelbook QuadHD çözünürlüklü ekran ile gelmişti.

Pixelbook ile aynı zamanlarda sızmaya başlayan bir cihaz daha vardı. Pixelbook ile sızmasının sebebi ise çıkacak bu yeni cihazın Chrome OS tabanlı olmasından ötürüydü. Kod adı Nocturne olan yeni cihazımız Google tarafından üretilen ilk Chrome OS tabanlı tablet olarak tarihe geçiyor. Geçtiğimiz aylarda tanıtılan Acer’ın yeni tableti Chrome OS kullandığı için ne yazık ki ilk Chrome OS tablet olamadı ama sanıyoruz ki yeni sürüme güncellenmesi beklenen Chrome OS ile tablete çok daha uyumlu bir işletim sistemi olacak ve kullanıcılarını memnun etmeye başlayacak.

Google’ın böyle bir hamle yapması bazı kesimlerce şaşırtıcı bir hamle olarak görüldü. Hali hazırda var olan Android işletim sisteminin büyütülmesi beklenirken önce karşımıza Chrome OS adında yeni bir işletim sistemi geldi ve sonrasında Android’in son yıllarda kanayan yarasına da parmağını bastı. Zaten son zamanlarda zayıflayan ve iPad’in karşısına çokta güçlü olarak çıkamayan Android tabletler yavaş yavaş tarihe karışmaya başlıyor. Önümüzdeki yıllarda iyice Chrome OS tabanlı tabletlerin Android tabletlerin yerini alması bekleniyor. İşte bu konuda ilk adımlardan birini de Google adının Pixel-Slate olması beklenen ayrılabilir klavyeli yeni tableti ile atacak.

Sızan bilgilere göre tablet 16GB RAM ve Intel 8. Nesil i7-8500Y işlemci ile gelecek. Ayrıca tablet 3000×2000 çözünürlük ile gelecek. Bu çözünürlük tabletin rakipleri ile uyumlu olmasını sağlıyor. Microsoft Surface Pro ve iPad Pro 12.9 ile benzer çözünürlükte olması tablet piyasasına girerken iyi bir ekran ile alıcılarını üzmeyeceği anlamına geliyor. USB Type-C portuna sahip olması beklenen tablette ayrıca bir parmak izi sensörü bulunacak. Karşımıza çıkmaya hazırlanan bu tablet epey başarılı bir cihaz olacağa benziyor lakin Chrome-OS tablette iyi bir şekilde çalışabilecek kadar iyi bir işletim sistemi mi göreceğiz. Çünkü karşısında alanlarında çok iyi yere oturmuş tabletler var ve bu alanda güçlü bir giriş yapmaktan başka çareleri yok gibi.

Ayrıca yeni bir Chromecast cihazı tanıtılması bekleniyor. 4K çözünürlüğü desteklemediği için Chromecast Ultra’nın yerini alması beklenmiyor. Yeni Chromecast büyük yenilikler ile gelmesi beklenmiyor ne yazık ki. Daha gelişmiş bir Wi-Fi alıcısı, yeni bir dizayn ve eklenen Bluetooth alıcısı dışında değişen bir şey yok.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here