Google Stadia, bulut tabanlı (sunucular üzerinden) bir stream (yayın akışı) servisi olarak duyuruldu. Hepimiz şaşkınlıkla vaad ettiklerini dinledik. Tıpkı film/dizi ve müzik dinlediğimiz stream servisleri gibi, Stadia da oyun stream servisi oluşturacak.

Netflix ve Spotfy gibi servislere üye olduğumuz şekilde, Stadia’ya üye olup, istediğimiz oyunu istediğimiz zaman ve istediğimiz yerden oynayabileceğiz.

Bilgisayarınızın, tabletinizin veya telefonunuzun özelliği ne olursa olsun, tamamen internet bağlantısı üzerinden en yüksek sistem gereksinimine sahip oyunları bile oynayabileceğiz.

Bu gerçekten devrim niteliğinde bir yenilik. Öyle ki, Stadia’nın oyun piyasasına gümbür gümbür gelişinden çekinen konsol firmaları Sony, Microsoft ve Nintendo da kendi servislerini oluşturmak için bir araya geliyorlar. Gamepass ve benzeri sistemler için üç firma da ortak çalışıyor.

Yeniliklere açık ve servis konusunda kendini her geçen gün geliştiren Microsoft, Stadia benzeri bir servis zaten sunmuştu. Gamepass sistemi sayesinde, tıpkı stadia’nın vaad ettiği gibi, aylık belirli bir ücret karşılığında Gamepass’in sahip olduğu oyun kütüphanesindeki tüm oyunlara erişimimiz oluyor. Fakat Gamepass bir stream sistemi değil. Oyunları oynayabilmek için konsolumuza veya bilgisayarımıza indirmemiz, sistem gereksinimlerine uygun bilgisayara sahip olmamız gerekmekte.

Xbox, şimdilik sadece konsol üzerinden, telefon veya bilgisayara stream servisi sunuyor. Bunun için konsol ile aynı internet ağına bağlı olmak zorunlu. Ayrıca firma, bulut tabanlı stream sistemi üzerinde de çalışmakta.

Playstation ise, Playstation Now isimli aylık ödemeli servisi ile Stadia benzeri bir sistemin denemelerine başladı. 800‘ün üzerinde PS 2, PS 3 ve PS 4 oyun kütüphanesine sahip bu sisteme, bilgisayar, telefon ve Playstation 4 üzerinden ulaşmak mümkün.

Peki piyasayı değiştiren ve tüm firmaların bu yola girmesine olanak sağlayan bu çılgın fikir, Google’ın kendi keşfettiği bir fikir mi? Aslında şu an Sony’nin bünyesine katılmış olan ve PS Now sistemine de etkileri bulunan bir ekip 2003 tarihinde bunu denemişlerdi…

Onlive ismini hiç duymuş muydunuz?

2003 yılında kurulan Onlive, bulut tabanlı bir stream sistemiydi. Stadia’nın aksine, konsol satın alır gibi 100$ gibi makul bir fiyata satın alabiliyorduk.

Resimde de görüldüğü gibi, neredeyse gamepad’inden bile küçük konsolu, fişe ve internet kablosuna bağlanmanız yeterliydi.

Henüz internetlerimizin çok iyi olmadığı o yıllarda bile bu sistemi sorunsuz kullanmamız mümkündü. 2mb sabit indirme hızı, 480p kalitesinde görüntüyü kesinti yaşamadan sağlayabiliyordu.

Yani internet hızı düşük olan sevgili Wannagate okuru, Onlive zamanında bu hizmeti sunabiliyordu. Bu yüzden korkmayın, siz de Stadia ile en yüksek sistem gereksinimli oyunları oynayabileceksiniz.

Firma Stadia’nın vaad ettiği gibi, oyun yayıncılığı servisi de sağlıyordu. Alttaki resimde olduğu gibi henüz konsol ilk açıldığında bile diğer oyuncuların ekranlarını görmeniz mümkündü.

Tıpkı Stadia’nın planladığı gibi, yayınını izlediğiniz oyuncunun oyununu istediğiniz an açıp siz de oynayabiliyordunuz. Oyunları doğrudan kütüphanenize satın alıp stream edebiliyor, ayrıca aylık ödeme sistemine katılarak tüm kütüphaneye de sahip olabiliyordunuz.

Telefon, tablet, Windows ve Mac OS üzerinden indirdiğiniz uygulama sayesinde stream yapabiliyordunuz. O zamanların internet durumu yüzünden, kablosuz bağlantı ile oynamaya çalışırken tablet ve telefonlarda sorun yaşanabiliyordu. Hiçbir ödeme yapmadan, her oyunu yarım saat bedava deneyim etme hakkına da sahiptiniz üstelik.

Peki bu çılgın proje neden tutmadı?

Bunun en büyük sebebinin reklam olduğunu düşünüyorum. 2003-2015 arası hizmet veren firma, yaptığı bu büyük hizmet ve uygun fiyata rağmen, satış anlamında her zaman Playstation ve Xbox’ın gerisinde kaldı. Çoğu kişi Onlive ismini bile duymadı. Servis 12 yıl direnip piyasadan çekildi.

Fakat bu hüzünlü bir çekiliş olmadı. Firma, Sony tarafından satın alındı ve çalışanlar şuanda Playstation Now üzerinde çalışan ekipte bulunuyor.

2003 yılında ilk kez denenen bulut üzerinden Stream olayının, günümüzde Google Stadia tarafından ne kadar gelişmiş ve düzgün çalışabileceğini bilmek beni heycanlandırıyor! Üstelik Google, daha yüksek görüntü kalitesi ve veri işleme hızı verebileceği daha çok sunucu açabilme ve Onlive’ın aksine daha çok reklam yaparak daha büyük kitlelere ulaşabilme potansiyeline sahip.

Oyun piyasasını değiştirecek attığın bu büyük adım ve açtığın bu yol için teşekkürler Onlive….

Bu ay Netflix’e mi üye olsam, blu.tv’ye mi yoksa Disney+ mı” kararsızlığına şimdi de Stadia, PS now ve Xbox game stream (henüz adı belli değil) katılacak gibi duruyor. Cüzdanlarınıza dikkat edin!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here