Evet telefonun çoğu özelliği daha tanıtılmadan sızdı hatta bu sızıntılar bizzat Google tarafından yayınlandı. Ancak elimizdeki bazı bilgilerin netleştiği gün geldi çattı.

Donanım tarafında karşımıza Qualcomm Snapdragon 855 işlemcisi yerini almış durumda iki modelde de 6GB RAM ve 64/256GB depolama alanı seçenekleri yer alıyor. Aslında Qualcomm Snapdragon 855 Plus işlemcisi olması beklenirken karşımıza Plus olmayan işlemcinin çıkması bir miktar hayal kırıklığı yaşattı ancak Pixel telefonlar diğer Android telefonlara kıyasla çok daha başarılı bir optimizasyona sahip olduğu için Plus işlemcinin getireceği fazla güce ihtiyaç duymadan etkili bir performans sunacaktır.

Ekran tarafında Google Pixel 4, 5.7 inç FullHD+ OLED 90Hz Smooth Display ve Google Pixel 4 XL, 6.3 inç QuadHD+ OLED 90Hz Smooth Display ile geliyor. Batarya tarafında Google Pixel 4, 2.800mAh ve Google Pixel 4 XL, 3.700mAh boyutunda batarya ile geliyor.

Amiral gemilerinin hatta Apple’ın bile 4.000mAh boyutlarına ulaşan bataryalarının yanında bir miktar zayıf kalmış durumda. Ancak başarılı optimizasyon ile muhtemelen aradaki sayısal fark azalacaktır. Ve cihaz 18W hızlı şarj teknolojisi ve Qi kablosuz şarj desteğiyle geliyor. Sıra dışı hızlı bir şarj sistemi karşımıza ne yazık ki yine çıkmamakta.

Cihazın içinde yer alan Titan M Security Modülü sayesinde telefona güvenlik anlamında direkt donanımsal bir destek (Apple gibi) sunuyor. Ve diğer teknolojik yenilik ise bir miktar telefona çerçeve katacak türden. Dünyanın ilk radar içeren telefonu olmasıyla öne çıkıyor. Radar ile telefon el hareketleriniz ile veya telefona olan yakınlığınız ile telefonu kontrol etmenize olanak sağlıyor.

Motion Sense adı verilen kökeni Project Soli‘ye dayanan teknoloji el hareketleri ile müziklerde, resimlerde, slaytlarda ileri geri hareket etme gibi, telefona yakınlığınızı hesaplayıp telefondan uzaklaşıyorsanız Always-On Display’i kapatmak gibi, alarm veya aramaları el hareketiyle susturma-reddetme gibi eylemler yapabiliyorsunuz. Aynı teknoloji ile yüz tarama yaparak tuş kilidinizi güvenli bir şekilde açabileceksiniz. Bu ne yazık ki parmak izi okuyucuya veda etmek demek oldu.

Ve Google’ın sonunda karşımıza birden fazla kamerayla çıktığı ilk telefonları Pixel 4 ve XL olmasını sağlayan o arka iki kamera biri 12MP diğeri 16MP olan ikinci kameranın telefoto olarak yer aldığı geniş açının yer almadığı bir kamera çiftine sahibiz. Şirketin kendi deyimleriyle “Geniş açılı kameranın eğlenceli olabilir ancak telefoto kamera çok daha önemli” diyerek tanımlıyorlar bu durumu. Portre fotoğraflar çekerken fazlasıyla işe yarar bir kamera oluyor bu konuda haklarını yiyemeyiz.

4K 30fps video çözünürlüğüne sahip olan arka kamera bir miktar 2019 yılında neden hala 4K 60fps yok soru işaretini getiriyor olsa da Google Pixel serisi video tarafıyla pek göze çarpan bir seri olmadı. 8MP 1080p video çözünürlüklü selfie kamerası yazılımlarıyla muhteşem sonuçlar vermeye devam edecek gibi görünüyor.

Bir kamerayla harikalar yaratan firmanın ikinci kameranın eklenmesiyle karşımıza çıkartabilecekleri fazlasıyla heyecan verici durumda. Ancak video kısmı için aynı sözleri pek söyleyemeyeceğiz. Keşke Apple’ın, Samsung’un, Huawei’nin karşısına bundan daha iyi video yetenekleri ile çıksaydı.

Gelen yazılımsal detaylara gelecek olursak; telefon eğer sensörleri ile sizin bir araba kazası geçirdiğinizi fark ederse sizin yerinize acil durum araması yapabilecek. Google Maps’e eklenen Live View ile yolda nereden gideceğinizi kameranızla görüp kaybolmadan gitmek istediğiniz yere ulaşabileceksiniz.

Ve bunların arasından en çok ses getireni çok daha başarılı bir şekilde çalışan sesten yazıya çevirme yazılımı. Evet bu uzun zamandır vardı ancak çok daha yeterli bir noktaya getirilmiş durumda. Ne yazık ki şimdilik sadece İngilizce destekleniyor.

Renk anlamında “Oh So Orange”(Sınırlı sayıda), “Just Black” ve “Clearly White”(Google renklere böyle isimler takmayı çok seviyor) seçeneklerine sahip olan telefonlardan Pixel 4 64GB versiyonu 799 Dolar, 128GB versiyonu 899 Dolar fiyat etiketine sahip. Pixel 4 XL 64 GB versiyonu ise 899 Dolar ve 128GB versiyonu 999 Dolar fiyat etiketine sahip.

Kaynak-1 Kaynak-2 Kaynak-3 Kaynak-4 Kaynak-5 Kaynak-6 Kaynak-7

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here