Google’ın, sağlık sektörüne yönelik yapay zeka uygulamaları geliştiren şirketi DeepMind Health, çok daha kapsamlı veri analizi gerçekleştiren yeni bir yapay zeka geliştirdi. Hastalara ait verileri dakikalar içinde inceleyen bu yapay zeka, hastanın ne zaman öleceğini, ölüm riskini, tekrar hastaneye yatma gibi durumları tahmin ediyor.

 

Geliştirilme sürecinde Stanford Üniversitesi, San Francisco Üniversitesi ve Chicago Üniversitesi‘nden bilim insanlarının görev aldığı yapay zeka, ABD’deki iki hastaneden alınan 216 bin 222 yetişkine ait verilerin toplanmasıyla birlikte eğitilmeye başlandı. Hastaların; cinsiyet, yaş, etnik köken gibi kişisel verilerinin yanı sıra hastaya konulan teşhisler, daha önceki raporları, test sonuçları ve yaşamsal faaliyetleri de birer veri noktası olarak yapay zekaya verildi. Böylece her bir hasta için yüz binlerce veriyi ele alabilen yapay zeka toplamda 216 bin hastaya ait 46 milyardan fazla veri ile eğitilme sürecini tamamlamış oldu.

Google’ın açıklamasına göre geliştirilen yapay zekanın ilk başarılı testi akciğer kanseri bir hastanın üzerinde gerçekleşti. Akciğerlerinde sıvı biriken ve hastanede tedavi gören hasta, hastanede çok sayıda testten geçirildi ve doktorlar hastanın yüzde 9.3 ihtimalle hastanede ölebileceğini tahmin etti. Hastaya ait verileri ve hastalık sürecini bir zaman çizelgesi halinde ele alan yapay zeka ise toplamda 175 binin üstündeki veriyi gözden geçirerek hastanın yüzde 19.9 ihtimalle hastanede öleceğini tahmin etti. Yapay zekanın bu tahmininden sadece birkaç gün sonra hasta, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Şirketin açıklamasına göre göre yapay zeka tahminlerinde son derece başarılı oluyor. Hastaya ait veriler analiz edildikten sonra 24 saatlik süre zarfında hastanın öleceğini veya yaşayacağını yüzde 95 gibi oldukça yüksek bir doğrulukla tahmin edebiliyor.

Kaynak:1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here