Günlük görüntüleme ihtiyaçlarınız için Google Görseller’e güveniyorsanız, sizin için kötü haberlerimiz var. Getty Images ile yaşanan bir fikir ayrılığının ardından Google, “Görüntüyü Göster” düğmesini tamamen kaldırmaya karar verdi. Bu düğme, kullanıcıların resimleri barındıran web sitesini ziyaret etmek zorunda kalmadan görüntülemelerine olanak sağlıyordu. Bu düğme, zamandan tasarruf ederken, verinin bilinçli kullanıcıların bir web sitesinin tamamını yüklemesine gerek kalmadan tasarruf etmesine de izin veriyordu. Bir diğer önemli değişiklik ise, çözünürlük arama düğmesinin kaldırılması oldu.

Değişiklikleri takiben, Google kararını açıkladığı bir bildiri yayınladı:

“Sonuçta, Google Görseller, resimlere göz atmanın metinden daha iyi bir deneyim olduğu durumlarda insanlara bilgi keşfetmesinin bir yolu olmuştur. Kullanıcıları resimle ilgili olarak harekete geçirici bilgilere götüren tek bir düğmeye sahip olmak, web yayıncılarına ve telif hakkı sahiplerine iyi gelmiştir. “dedi.

 

Bazı kullanıcılar düğmeyi geri getirmek için harekete geçmeye başlamışlar bile. Son zamanlarda Make Great Image adlı yeni bir uzantı Firefox ve Google Chrome için ortaya çıktı. Uzantının düzeltmediği tek şey çözünürlük arama işlevselliği. Bununla birlikte, kaynak kodu herkese açık olduğundan, bu durum çok yakında değişebilir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here