Şubat ayında, Google’ın Chrome ve Chrome OS için açık kaynak kodlu deposundaki gizemli bir referansta ” Materyal Tasarım 2 ” olduğu sızdırılmıştı. Bu makalenin yayınlanmasından kısa bir süre sonra, söz konusu güncelleme, özel olarak yapıldığı için hızlı bir şekilde temizlendi. Bir ay sonra, Google, bazı ilginç değişikliklerle birlikte, bu güncellemeye dair bilgiyi sessizce yeniden açtı. Bu bilgiler ışığında, 2 Eylül’de yani Chrome’un doğum gününde, Materyal Tasarım 2 güncellemesinin geleceği doğrulandı.

Sadece optimize edilmiş Chrome ​​mu? Yoksa daha fazlası mı?

Materyal Tasarım, bilindiği üzere Google’ın Android Lollipop ile başlatılan tasarım dilinin terimidir. Bu tasarımın ana hatları ise; Düz pastel renk paletleri, ekosistem genelinde Android uygulamalarının temelidir. Tasarım, Google tarafından yapılan diğer yazılım ürünlerine de geçiş yaptı.

İlk olarak MD2’den bahsetmiş olduğumuz değişim yeniden düzenlendi ve “Materyal Tasarımı 2” ye yapılan tüm referansların yerine “Dokunulabilir Chrome” ile değiştirildiğini görebiliyoruz.

Materyal Tasarım 2
Dokunulabilir Chrome Tasarımı

Google’ın “dokunulabilir olması için optimize edilmiş” Chrome ile ilgili bahsettiği güncelleme büyük olasılıkla bu şekilde olacak. Gördüğümüz çeşitli içeriklere göre, Chrome’un tabletler ve Windows’a dönüştürülebilir aygıtlar için daha iyi bir hale getirilmesi için yenilenen bir özellik olarak görünüyor.

Materyal Tasarım 2
Dokunulabilir Chrome

Eğer siz de bu arayüzü etkinleştirip, deneyimlemek istiyorsanız ve Chrome Beta sürümüne sahipseniz, içerisinde adres çubuğuna “chrome://flags/#top-chrome-md” yazın ve açılan sayfada aşağıdaki ayarı “Touch” ile değiştirin ve Chrome’u yeniden başlatın.

UYARI: Bu özelliğin henüz beta aşamasında olduğunu ve bu ayarı etkinleştirdikten sonra Chrome’un kararsız çalışıp çökmelere neden olabileceğini hatırlatmak isteriz.

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here