Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği’nin 2018 yılı toplantısında konuşan Google araştırmacıları, hekimlerin hastalıkları teşhis etmesine yardımcı olmak için kullanılacak artırılmış gerçeklik (AR) özelliğine sahip mikroskobunun prototipini duyurdu. Yapay zeka algoritmalarına da yer verilen mikroskop, doku örneklerinde kanserli büyümeye benzer anormallikleri otomatik olarak algılayabiliyor.
Şu an için sadece meme ve prostat kanserlerini algılayabilen mikroskobun, zaman içinde diğer kanser türlerini de tanıması ve teşhis koyması bekleniyor. Google yetkilileri, bunun için mikroskobun “öğrenme sürecinde” olması gerektiğini önemle vurguluyorlar.
Geliştirilen mikroskobun en önemli avantajı ise, taranan alan üzerinde 10 kare hızında çalışabiliyor olması. Bu sayede artırılmış gerçekliğin hesaplama yaparken standart sapma olasılığı minimuma inmiş olacak. Gerçek zamanlı görüntüyü güncelleme ve izlenen görüntüyü bozulmadan aktarma konusunda da bu özellik büyük bir önem taşıyor.
Google yetkilileri diğer kanser türleri dışında tüberküloz, sıtma gibi bulaşıcı hastalıkları tespit etmek için de kullanılabileceğinin altını çiziyor.
Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here