Rock and roll’un babası Chuck Berry 90 yaşında hayatını kaybetti.

Chuck Berry’nin öğle saatlerinde evinde ölü bulunduğu belirtildi. Ölüm nedeni ise henüz bilinmemekte olan Chuck Berry’nin hayranları ise yoğun üzüntü içinde. Bilmeyenler için Chuck Berry’i kısaca tanıyalım.

Chuck Berry 70 yıllık kariyerinde, “Roll Over Beethoven” ve yine en çok bilinen ünlü şarkısı“Johnny B. Goode” ve bunun gibi birçok klasiklerin de aralarında bulunduğu hit şarkılara imza atmıştı.

Berry’nin “Johnny B. Goode” ve “Sweet Like Sixteen” şarkıları, Rock and Roll dünyasında tanınmak isteyen hemen hemen tüm grupların ve gitaristlerin öğrenmesi gereken eserlerin en önemlilerindendi.

1984 yılında Yaşam Boyu Başarı Grammy Ödülü’ne layık görülen ünlü yıldız, 1986 yılında da Rock and Roll Hall of Fame’e dahil edildi. Dipnot:Rock and Roll Hall of Fame and Museum, Amerika Birleşik Devletleri’nin Ohio eyaletinde, Cleveland şehrinin Erie Gölü kıyılarında bulunan bir müzedir.

Berry’nin ölüm haberinin duyulduktan hemen sonra birçok ünlü sanatçı sosyal medya hesaplarından taziye mesajlarını yayınladı. Ünlü roman yazarı Stephen King, “Chuck Berry öldü. Bu kalbimi kırıyor, fakat 90 yaş, rock and roll için kötü değil. Ebediyen Johnny B. Goode” yazdı.

The Rolling Stones ise resmi hesabından: “The Rolling Stones, Chuck Berry’nin ölüm haberini derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyor. Rock n Roll’un hakiki öncüsüydü ve bizim üzerimizde büyük etkisi vardı. Chuck yalnızca harika bir gitarist, şarkıcı ve icracı değil, en önemlisi bir şarkı yazarı ustasıydı. Şarkıları sonsuza kadar yaşayacak.”

Rock yıldızı Chuck Berry’yi en iyi anlatan, 1980 yılında ölen bir rock yıldızı John Lennon’du. İngiliz müzisyen, “Rock and roll’a başka bir isim vermeye çalışsanız, ‘Chuck Berry’ diyebilirsiniz” demişti.

Chuck Berry, geçen yıl yaklaşık 40 yıl aranın ardından ilk albümünü çıkaracağını söylemişti. Efsane rock yıldızı, albümünü 68 yıllık hayat arkadaşı Themetta “Toddy” Suggs’a ithaf etmişti.

Nasa ise paylaştığı içerikte Chuck Berry’nin Johnny B. Goode şarkısının keşif aracı ile uzayda çaldığını ve sonsuza dek devam edeceğini söyledi.Voyager keşif aracı kayıt komitesi adına Carl  Sagan ve Ann Druyan yukarıda gördüğünüz mektup’u yazdı.

Türkçe Çevirisi :”Sevgili chuck berry,
Müziğinizin sonsuza kadar yaşayacağını söylerseniz, genellikle aşırı abartıyor olduklarından emin olabilirsiniz. Ancak Johnny B. Goode, NASA’nın uzay aracı olan Voyager keşif aracı yıldızlararası kayıtlarında yeryüzüne yaklaşık iki milyar mil uzaklıktadır ve yıldızlara bağlıdır. Bu kayıtlar bir milyar yıl veya daha fazla sürer. 60’ıncı doğum gününüz kutlu olsun, bu dünyaya verdiğiniz müziğe olan hayranlığımızla.”

Kaynak: http://voyager.jpl.nasa.gov/spacecraft/music.html?linkId=35613580

Son olarak kulağının pasını sonsuza dek silecek olan ölümsüz şarkısı ile veda ediyoruz.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=ZFo8-JqzSCM]