Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

Tarih kitapları yüzyıllar boyunca pek çok insanın başarı öyküsüne tanık olmuştur. Kimi sözleriyle kimi eserleriyle bir devri kapatıp yepyeni bir sayfa açarak, iliklerimize kadar dokunabilmiştir. Bu tarih sayfaları aynı zamanda sayısız ilklere sahip olmuş ve bizi şaşırtmayı hep başarmıştır. Bu şaşırtıcı anlar kimi zaman bizi sevindirirken kimi zaman üzmüştür. İşte şimdi ikinci seçeneğe daha yakın olan bir kayboluş hikayesinden bahsedeceğiz.

Amelia Earhart, güçlü bir kadın savaşçıdır. Ama bu savaşı sadece ve sadece hayatla ilgili olmuştur. Oldukça ilginç bir hayat hikayesine sahip olan bu güçlü kadın, bir pilottur. Onun ününün kaynağı ise maalesef çok iyi bir pilot olmasının yanında yaşadıkları ve ölümünün ardında yatan gizem olmuştur. Bu gizem yıllarca açıklığa kavuşamamış ve bir sır olarak hep kendini saklamayı başarmış, günler ve belkide yıllarca aklımızı hep tek bir soru kurcalamıştır; Amelia Earhart’ ne oldu? Bu soru açıklığa kavuşamasa da onun hayatına dair pek çok detay gün yüzüne çıkmıştır. İşte şimdi bu gün yüzündekilerden bahsetme zamanı. İşte sizin için hazırladığımız Amelia Earhart ve ilginç hayat hikayesine dair 8 madde. Onu daha yakından tanımak, anlamak ve anlatabilmek adına. Keyifli okumalar.

1. 24 temmuz 1897 yılında ABD’nin Kansas eyaletinde dünyaya gelen pilotun tam adı Amelia Mary Earhart’tır. Ailesiyle bir takım sorunlar yaşamasına rağmen oldukça yolunda giden bir öğrenim hayatı geçirmiştir.

2. Daha gerçek hayalini ve tutkusunu keşfetmeden önce 1. Dünya Savaşı yıllarında hemşirelik yapmış, askerlerle ilgilenmiş ve kendine asıl iyi gelecek olan mesleğine bir adım daha yaklaşmıştır.

3. Daha çocukluk yıllarında oldukça ilgi duyduğu alana yönelme zamanı gelmiştir artık. Kadınların oldukça pasif bir yaşam sürdüğü, hayatın hemen hemen hiçbir alanında var olamadığı o günlerde herkes tarafından ilgi çekici ve bir o kadar yaftalandığı bir olay gerçekleşmiştir. 1928 yılında Atlas Okyanusu’nu yolcu olarak geçen ilk kadın olmuştur.

4. Onun gözü sadece yolcu olmakta değildi, o daha yükseklere, en yükseklere ulaşmak ve sadece uçmak istemişti. Tarihler 1932 yılını gösterdiğinde Amelia Earhart tarafından bir ilk daha gerçekleşmiştir. Atlas Okyanusu’nu geçen ilk kadın pilot olmayı başarmış ve hayallerine sonunda kavuşmuştur.

5. Hayal kurmaktan asla vazgeçmeyen Earhart, listesine bir yeni dilek daha eklemiştir. Bu da Amerika Kıtası’nı baştan sona dolaşmak olmuştur. Ve bunun da üstesinden büyük bir ustalıkla gelmeyi başarmıştır.

6. Başarılardan başarılara koşan pilot en uzun uçuş başarısını ise Hawaii-California arasında gerçekleştirmiştir. Tüm bu uçuşların ardından ise oldukça bilinen ve aranan bir pilot olmaya başlamış, bir insanın yapabileceklerini ve yeteneklerini tüm dünyaya göstermiştir.

7. Tüm dünyada ve Amerika’da hala çözülemeyen o meseleye geldi şimdi sıra. Earhart, elindekilerle yetinmek yerine hep daha iyisine, yenisine koşmuştur ve kendine yepyeni bir amaç belirlemiştir. Bir meslektaşı ile birlikte dünya turuna çıkmaya karar vermişlerdir. Yolculuğun büyük bir kısmının tamamlandığı sırada Pasifik Okyanusu’nun ortalarında uçak kaybolmuştur ve Amelia Earhart’a bir daha asla ulaşılamamıştır. 1937 yılında gerçekleşen olayla ilgili birçok teori ortaya atılmıştır ve araştırmalar 1 yıl boyunca hız kesmeden devam etmiştir. Tüm çabalara ve iddialara rağmen bir sonuç alınamamış, olayın üstünden bir yılın geçmesiyle Earhart artık ölü olarak kabul edilmiştir.

8. Hala pek çok insanın ağzından duyduğumuz “Peki Amelia Earhart’a ne oldu?” sorusu ise hiç susmamıştır ve hayatımızın her alanında bizi yakalamayı başarmıştır. Ancak bu soruya asla bir cevap bulunamamış ve olay tarihin tozlu sayfalarında asla çözülemeyen bir dava olarak kalmaya devam etmiştir. Hatta pek çok Amerikan yapımı projede Amelia Earhart’ın adını duymuşuzdur. Amerika’nın en çok sevilen sitcomlarından olan “Friends” dizisinin bir sahnesinde Amelia Earhart’a gönderme yapılmıştır. Bir diğer gönderme ise bir şarkıyla gelmiştir. “A Walk to Remember” film müziğinde yine pilotun başına ne gelindiği sorgulanmış ve anılmıştır.

 

Kaynak 1, 2

 

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here