Salı, Ağustos 22, 2017

Önyargılar ve kabullenemeyişler… Ne yazık ki çoğu toplumun kanseri bu olgular. Her insan gibi, cinsel tercihlerinden dolayı görmezden gelinmemesi gereken insanları konu alan, sinemanın da görmezden gelmediği bir sinema; Eşcinsel Sinema.

Yeni Eşcinsel Sinema aslıda dünya film festivallerini dolaşan belirli bir grup Amerikalı yönetmen (Todd Haynes, Tom Kalin) için kullanılan bir etiket olarak algılandıysa da, bu sinemacılar o zamandan beri anlatı alanlarını heteroseksüel konuları da kapsayacak kadar genişletti. Eşcinsel konuları, kahramanlarının cinsel yönelimlerini paylaşmayan yönetmenlerce de hayal gücüne dayanarak başarıyla işlendi. İzleyicinin bu filmlere karşı tepkisi dünya çapında daha ılımlı hale geldi.

Gökkuşağının tüm renklerini kıskandıracak birbirinden mükemmel Eşcinsel Sinema filmlerini sizler için derledik;

1. Hedwig and the Angry Inch

Doğu Berlinli Hedwig, Amerikalı bir askerin özgürlüğüne kavuşan kadını olmak için yüksek bir bedel öder. Beceriksizce yapılan cinsiyet değişimi ameliyatı sonucunda kendisine “öfkeli çıkıntı” lakabı takılır. Bu hareketli rock müzikalı, restoran zincirlerinde ve kenar mahalle lokantalarında geçiyor. Yönetmen Mitchell’in çıkış filmi, kendi Broadway-dışı sahne müzikaline dayanıyor.

2. The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert


Avusturalya’nın kült travesti-yol filmi, asi bir genç, orta yaşlı bir adam ve Orta Avusturalya’yı geçerken bir taraftan da baba olmakla mücadele eden bir başkasını anlatıyor. Gülünç ve bir o kadar da yüreğinize dokunacak olan bu filmde, ABBA şarkılarını da duyacaksınız.

3. Heavenly Creatures


İki genç kız arasındaki tehlikeli bir aşk ilişkisini işleyen incelikli bir film. Muhteşem oyunculuklara şahit olacağınız bu filmi vakit kaybetmeden izlemenizi öneriyoruz.

4. Danish Girl


Tarihin ilk transeksüeli Einar Wegener yani namı değer Lili’nin hayatını konu alan film, herkesin izlemesi gereken bir yapıt. Bir insanın bastırılmış duygularının nasıl ortaya çıktığını ve bu esnada en yakının kabullenişi açıkça gözler önüne seren Danish Girl, son zamanların en kaliteli Eşcinsel Sinema filmlerine örnektir.

5. Laurence Anyways

Bir erkeğin içinde bastırmış olduğu duyguların ortaya çıkmasıyla hayatındaki kadının ona destek oluşunu en güzel şekilde gözler önüne seren Xaiver Dolan’ın çarpıcı filmlerine örnek niteliğindedir.

6. Better Than Chocolate

“Çikolatadan daha güzel bir şey var ise o da aşktır!” ana fikirli, keyifli, renkli bir film Better Than Chocolate. İsyan edişler, samimiyetler içeren ve eşcinsel sinema adına pembe ötesi bir yapıt.

7. Hoje Eu Quero Voltar Sozinho


Aşkın cinsiyetler arasında bir bağ olmadığını, cinsiyetsiz bir bağ olduğunu en açık şekilde karşımıza çıkartan naif ve sade bir film. İzleyebileceğiniz en masum filmlerden biri olmakla birlikte Belle&Sebastian’ı film müziklerinde duyduğunuzda gözünüzde kalpler çıkacağına garanti veriyoruz.

8. C.R.A.Z.Y.

Ailelere cinsel kimlikleri açıklamanın zorluğunu ve yaşanılan sorunları konu alan kült bir Kanada Sineması filmi. Oldukça orjinal bir hikaye ve senaryoyla karşımıza çıkan C.R.A.Z.Y. herkesin izlemesi gereken, akıllara kazınacak muhteşem bir yapıt.

9. Mysterious Skin


İnsanın kalbine oturan bir öyküsü var bu filmin. Bir defa izledikten sonra tekrar izleme konusunda kendinizde cesaret aracağınız bir yapıt. Filmin en etkileyici yanlarından birisi ise soundtrack seçimidir. Slowdive ile başlar, Sigur Ros ile son bulur…

10. Les Amours Imaginaires


Öncelikle filme değinmeden evvel şunu söylememiz gerekiyor ki, filmde çalan her müzik ve müzik esnasındaki sahneler birer orjinal klipten bile daha etkileyici ve güzeldir. Filmde değinmemiz gerekirse; 3 arkadaş arasındaki aşkı konu alan, inanılmaz renklerle süslenmiş muhteşem keyifli bir filmdir. Xavier Dolan’ın ikinci filmi olan bu filmde kendisini de başrolde görmekten gerçekten çok keyif alacaksınız.

0 Comments

Leave a Comment

POPÜLER YAZILAR

Albus Dumbledore Kimdir?
Cinayetle Yargılanan Çinli Polisiye Yazarı: Liu Yongbiao
İran’ın Picasso’su Bahman Mohasses
Deniz Gamze Ergüven’den Yeni Film
Harry Potter Orkestrası Türkiye’ye Geliyor!
Game of Thrones 8. Sezon Senaryosu Sızdırıldı!
Müziği Resmeden Sanatçı: Melissa McCracken
Queen’in Efsane Gitaristi: John Deacon
Game of Thrones Karakterleri İçin Aslında Düşünülen Oyuncular Kimlerdi?
Shameless İçin Yapılmış 15 Muhteşem Fan Art Çalışması
Beş Adımda Okja: Kafası Karışık Bir Masumiyet Güzellemesi
Olivia Locher: Kanunlara Karşı Koyan Fotoğrafçı
Game of Thrones’un “Gece Nöbetçileri” IKEA’dan Giyiniyor!
Türk Balesinin Zarif Kurucusu Ninette De Valois
Tüketim Anlayışımızı Yüzümüze Çarpan 20 İllüstrasyon
Filmlerinden Efsane Sahnelerle Edward Norton
Hayali Dünyalara Yeni Bir Geçit
Romantik Piyanist ve Ünlü Besteci Sergei Rachmaninoff
Dünya Tarihinden Çarpıcı Anların Fotoğrafları
Mısır’ın 4. Piramidi: Ümmü Gülsüm
Her Biri Ayrı Hikayeye Sahip 15 Fotoğraf
Mindhunter’ın Yayın Tarihi Açıklandı
Ünlü Eserleri Yumurta Kabuklarına İşleyen Sanatçı: Süreyya Noyan
Düzenin İronik Ölümsüz Senaryosu ve Brecht
Ruhumuzun Melankolik Blues Gitaristi: Yavuz Çetin
Moonlight: 3 Dönem Tek Yüz
Lana Geri Döndü: Bir Arzu Nesnesi Olarak Lust For Life
September Kimdir?

September Kimdir?

14 Ağustos 2017
Sewp: Seksi ve Ölümcül Dövmeler
19. Yüzyılda Akıllara Takılan Soru: 2000’lerde Neler Olacak?