Adam Mckay ve Will Ferrel ikilisini yapımcı koltuğunda gördüğümüz, Netflix’in taze işlerinden Dead to Me’nin başrollerinde Married with Children‘dan tanıdığımız Christina Applegate ve Freaks and Geeks‘in yıldızı Linda Cardellini karşımıza çıkıyor. Dizinin yaratıcısı ise döneminin popüler işlerinden 2 Broke Girls’ün de yaratıcılığını üstlenmiş olan Liz Feldman.

Dead to Me bir yas grubunun toplantısında tanışan, birbirine taban tabana zıt iki kadının dostluğunun hikâyesi olarak özetlenebilir. Fakat bundan çok daha derin bir hikâyeyle izleyicisini karşılıyor. Judy ve Jen kayıplarıyla başa çıkmaya çalışan ve acılarının altından çok farklı yöntemlerle kalkmaya çalışan iki kadın. İkisinin de hayatları sırlarla, yalanlarla bezeli. Haliyle dostlukları da bu sırların üzerine inşa ediliyor.

Jen Harding (Christina Applegate) yakın zamanda bir trafik kazasında eşini kaybetmiş, iki çocuklu, başarılı bir emlakçı. Eşinin kurban gittiği vurkaç vakasında suçluları bulmayı takıntı haline getirmiş ve bu ani kayıp karşısında hayatı alt üst olmuş.

Katıldığı ilk toplantıda Judy Hale (Linda Cardellini) ile tanışıyor ve ikili önceleri birbirlerine uzun uzun telefon görüşmeleriyle destek oluyor. Zamanla dostlukları ilerliyor ve birlikte yaşamaya başlıyorlar. Jen oldukça rasyonel ve sarkastik bir yapıya sahipken Judy, renkli yapısı, spiritüelliğe olan ilgisi, pozitif doğasıyla her anlamda Jen’in tam tersi. Bu iki zıt karakterin zamanla aralarında gelişen ilişkiye tanıklık ediyor, bu dostluğu izlerken de beraberinde getirdikleri gizemleri çözmeye çalışıyoruz.

Diziyle ilgili en çok öveceğim şey ise hiç kuşkusuz oyunculuklar. Hikâyenin çok büyük ağırlığı Linda Cardellini ve Christina Applegate’in omuzlarında. Hatta dizi için bu iki kadının şovu desek yanlış bir şey söylemiş olmayız. Bu iki yetenekli kadın da inanılmaz inandırıcı oyunculuklar sergiliyor. Dizinin duygusal tarafını da, gizemini de, işin komedi kısmını da oldukça başarılı bir şekilde kotarıyorlar. Aralarındaki güzel kimyanın da katkısıyla oyunculukları devleşiyor. Diziyi bu iki kadına hayran kalmadan seyretmek oldukça imkânsız bir hal alıyor.

Netflix, ortaya oldukça başarılı bir kara komedi örneği çıkarmayı başarmış. Bir çırpıda bitirebileceğiniz, hikâyesiyle merak uyandıran dizi, kurgusuyla, oyunculuklarıyla ve sinematografisiyle de izini bırakıyor. Henüz ilk sezonu yayınlanan Dead to Me, 10 bölümden oluşuyor. İkinci sezonunun gelip gelmeyeceği ise henüz belli değil. Tek sezonluk mini bir dizi olarak kalsa bile izleyicisini tatmin edebilecek kapasitede olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim fakat dizi bir sezonu daha kesinlikle hak ediyor.

Dead to Me, dram yönü ağır basan, bazense sizi şaşırtacak kadar eğlendiren bir dizi. Kara komedinin hakkını vermek hiç kolay bir iş olmasa da bu dizi ilk on bölümünde bu zorlu görevin altından başarıyla kalkıyor diyebiliriz. Tek bir hafta sonuna sığdırabileceğiniz keyifli bir dizi arıyorsanız, Dead to Me gayet iyi bir alternatif.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here