Geçmişte de günümüzde de giydikleri ile birçok kişiye ilham olmuş ve üzerlerinde taşıdıkları parçalar ile döneminin modasına yön vermiş olan birçok isim yaşadı. Bu isimler içinde öyleleri var ki giydikleri yalnızca basında yer almamış, bir trend yaratmış ve varlığını uzun süre sürdürerek ikonikleşmiştir. Biz de bu yazımızda giydikleri ile yeni bir trend başlatan ikonlara değindik…

1.Audrey Hepburn’ün Küçük Siyah Elbisesi

İlk olarak 1920’lerde karşımıza çıkan küçük siyah elbisenin asıl tasarımı, ünlü modacı Coco Chanel‘e ait. Kadın bedeninin özgürleşmesinin ilk adımlarından birini attıran bu elbise, yalnızca Chanel çizgisinde kalmamış, her dönem birbirinden farklı tasarımcılar tarafından farklı formlarda yeniden yaratılmıştı. Hepburn’ün ikonikleşmiş küçük siyah elbisesinin tasarımı da Givenchy‘e ait. Breakfast At Tiffany’s filminde üzerinde taşıdığı bu elbise ile bütünleşmiş olan Hepburn, hayatının sonuna kadar bu film ve elbise ile anılmış ve küçük siyah elbiseyi döneminde trend yapan isim olmuştu.

2.Jean Shrimpton’ın Mini Elbisesi

Döneminin en ünlü ve en çok kazanan modeli olan Jean Shrimpton, Swinging London akımının yüzlerinden biriydi. Mary Quant‘ın mini eteği tasarlamasının ardından moda dünyasına giriş yapmış olan miniler, Shrimpton’ın bir davete bu beyaz elbisesi ile katılmasıyla trend olmuştu.

3.Erkek Kıyafetleri İçinde Katharine Hepburn

Erken Hollywood dönemlerinin parlayan yıldızlarından olan Katharine Hepburn, kendine has stilini de filmlerinde yansıtmaktaydı. Kadın bedeninin inceliğini takım elbiselerin erkeksiliği ile birleştiren oyuncu, yeni bir trend başlatmıştı. Katharine Hepburn’ün ardından kadınlar erkek kıyafetleri ile kadın kıyafetlerini sentezleyerek giymeye başladılar.

4.Marilyn Monroe’nun Kıvrımlı Elbiseleri 

Seksapaliteyi moda endüstrisine tanıtan Marilyn Monroe, iddialı kıyafetleri giymekten de çekinmiyordu. Kadın hatlarını belli eden kıyafetler de tabii ki Monroe’nun iddialı stili ile trend oldu.

5.Gösterişli Parçaların İçinde Elizabeth Taylor

Elmas takıları ve omuzlarında taşıdığı kürkü ile birçok isme stiliyle ilham olan Elizabeth Taylor, oldukça gösterişli giyinmesine rağmen şıklığını asla bozmamıştı. Bu zarif ve ihtişamlı görünüşü ile döneminde birçok kadın için tam anlamıyla bir moda ikonuydu.

6.Brigitte Bardot’un Yoğun Göz Makyajı

Döneminde birçok kez dünyanın en güzel kadını olarak anılmış olan Brigitte Bardot‘un büyüleyici güzelliğinin en büyük sırrı, kesinlikle gözleriydi. Güzelliğinin tamamlayıcısı olarak yaptığı yoğun göz makyajı ile gözlerinin derinliğini ortaya çıkarmış olan Bardot, günümüzde bile birçok kadının makyaj yaparken ilham aldığı isim.

7.Jacqueline Kennedy Onassis

Listemizin son ikonuna gelmişken eski Amerika Başbakanı John F. Kennedy‘nin eşi, Jacqueline Kennedy Onassis‘ten söz etmesek olmazdı. Eski First Lady Kennedy, belki de döneminin Amerikan modasına en fazla yön vermiş olan isimdi. Giydiği hemen hemen her şey trend olan Kennedy, Amerikan modasını oldukça iyi yansıtmaktaydı.

Kaynak: 123

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here