Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
5

Gitar çalmayı istemek, her insan için ateş başında “Akdeniz Akşamları” çalıp söylemek ya da “Caddelerde Rüzgar” şarkısını yarım yamalak da olsa çalmayı bilme isteği demek değildir her zaman. Bazıları sık sık dinlediği, çok severek eşlik ettiği şarkıların arka planını bilmeyi, parçayı gerçek anlamda özümsemeyi tercih ettiğinden başlıyor gitar çalmaya. Ya da müzik kulağına güvenen gitar çalmayı kariyeri olarak belirlemek isteyen herkesin adını bildiği bir gelecek hayal edenler için bir tutku haline dönüşüyor bu eylem. Yeni başlayanların bir kısmının, “Şu şarkıyı bir gün mutlaka çalmalıyım.” dediği oluyordur. Böyle düşündürebilecek birkaç şarkıyı bir araya getirdik. Umuyoruz ki bir gün hepimiz hayal ettiğimiz her şeye sahip oluruz!

1. Metallica – Nothing Else Matters

Bu şarkı kimilerinin gitar çalmaya başlamak istemesine sebep olmuş şarkıların başındadır. İyi bir çalışmayla rahatlıkla çalabileceğiniz unutulmaz bir parça.

2. Eagles – Hotel California

Don Felder ve Joe Walsh’ın birlikte harikalar yarattığı solosuyla, yine güzel bir çalışma ile altından kalkabileceğiniz bir parça Hotel California.

3. Led Zeppelin – Stairway To Heaven

Klasiklerden devam ediyoruz, Stairway To Heaven olmadan olur mu bu liste? Introsu, Jimmy Page’in solosu, sözleri… Kendisini anlatmaya gücümüz yetmiyor.

4. Jimi Hendrix – Purple Haze

En iyi gitaristlerden biri olarak kabul edilen Jimi Hendrix’ten bir şeyler çalmayı denemeden olmaz.

5. Sting – Shape Of My Heart

Bu şarkının yeri farklıdır Leon’u izlemiş herkes için… Güzel bir çalışma ile her çaldığınızda sizi belki biraz buruk hissettirecek bu şarkıyı da çalabilirsiniz.

6. Guns N’ Roses – November Rain

Kalkıp hangimiz Slash ve sololarını takdir etmediğimizi söyleyebiliriz ki. Belki Guns N’ Roses sizleri zorlayacak ama sabır ile üzerine gidilmesi gereken bir uğraş değil mi zaten gitar çalmak? Sweet Child O’ Mine’ı sinir krizi geçirmeden çalma seviyesine gelmeniz dileklerimizle…

7. Pink Floyd – Wish You Were Here

Wish You Were Here gibi efsanelerin arasına girmiş bir şarkının gerçekten başarıyla üstesinden gelebileceğinizi düşünüyoruz. Pink Floyd’dan Time ve Comfortably Numb gibi klasikleri de çalmayı denemek isteyebilirsiniz.

8. Scorpions – Still Loving You 

Bir klasik daha… Bunu da çalma gerekliliği hissediyor insan istemsizce.

9. Gipsy Kings – Bamboléo

Belki 3-5 kişiye daha ihtiyaç duyabilirsiniz bu şarkıyı çalabilmek için fakat neden denemeyesiniz?

10. Queen – Bohemian Rhapsody

Kapanışı efsanelerle yapalım dedik… Bu seviyeye gelmeniz için en içten dileklerimizi iletiyoruz. Sürekli pratik yaparak, disiplinli bir çalışmayla başaramayacağınız şey yok.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
5

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here