Türk oyuncularının yılın en sevdiği zamanlardan biri geldi çattı! Gaming Istanbul kısaca adıyla GIST, İstanbul Kongre Merkezi’nde ziyaretçilere kapısını açtı. Wannart olarak biz de fuar alanında bulunduk ve çeşitli satır aralarını sizler için inceledik. Bu yazımızda öncelikle fuar alanından, içeriğinden ve son olarak devamında neler olabileceğinden bahsedip bitireceğiz.

Fuar Alanı

Öncelikle “İstanbul Kongre Merkezi” bu denli bir fuar için gerçekten çok iyi bir yer seçimi çünkü ulaşımının rahat olmasının yanı sıra metrekare açısından oldukça yeterli bir büyüklüğe sahip. Size daha kolay anlatabilmek için fuar alanını; ön, orta ve arka olmak üzere üç bölüme böldük.

Fuarın ön kısmında bulunan markalar;

 • ByNoGame
 • Playstore (Türk Telekom)
 • Ubisoft
 • Redbull
 • Monster
 • Xbox (Microsoft)
 • PlayStation
 • Nvidia
 • Blizzard
 • Setimedia (Oyungezer)
 • Vodafone Freezone
 • Media Markt

Fuarın orta kısmında bulunan markalar;

 • Black Desert Online
 • Papara
 • Vestel
 • ProuDinosaurs
 • E-pin

Fuarın arka kısmında bulunan markalar ise;

 • Zocco’s Oyun Merkezi
 • OverGame
 • Tuhaf Şeyler Dükkanı
 • 13 Aksesuar
 • FRPNET
 • Markalardan ayrıca olmak üzere “bağımsız yapımcı alanı”

Katılımcıları ve markaları saydığımızda bile ne kadar dolu dolu bir fuar geçirdiğimiz anlaşılsa da biz biraz daha detaylandırmak istiyoruz. Öncelikle katılımcıların içerisinde iki devasa isim olan “Ubisoft” ve “Blizzard” dikkatinizi çekmiştir. Tamamen resmi olarak fuarda bululan iki markadan biri olan Ubisoft; bu sene ilk defa katılım gösterdiler. Blizzard ise geçen sene de bu sene de Nvidia ile birlikte resmi Overwatch turnuvasını gerçekleştirdi.

Fuarın İçeriği

İtiraf etmek gerek ki fuar dolu dolu! Zaten Blizzard ve Nvidia’nın resmi Overwatch turnuvasından bahsetmiştik. Onlardan hariç olmak üzere turnuvalar, etkinlikler, söyleyişiler hem sık hem de eğlenceli. Yine marka marka incelememiz gerekirse örneğin Ubisoft standında henüz çıkış yapmamış olan Far Cry 5 ve The Crew 2’yi deneyimlemekten kendi adımıza konuşmak gerekirse çok büyük keyif aldık hem de bunun fuar adına çok büyük bir başarı olduğunu düşünüyoruz. Zira bu deneyimin ülkemiz için çok alışık olmadığımız deneyimler olduğunu itiraf etmeliyiz. Xbox standında Cuphead, Assassin’s Creed Origins, Halo, Gears of War 4; PlayStation standında Star Wars: Battlefront 2, God of War 3 Remastered, Horizon Zero Dawn, That’s You, Knowledge is Power; bağımsızlar bölümünde çokça indie oyun ve VR ayrıca Black Desert Online standında da adını sıkça duyduğumuz bu MMO’yu deneyim etmek oldukça hoştu.

Deneyebileceğiniz oyunların yanı sıra fuar, etkinlikleriyle de ayrıca sağlam olduğunu hissettiriyor. Gerek yayıncı-hayran buluşmaları, gerek turnuvalar ile katılımcılar fuarı canlı tutmayı başarmış. Örnek vermek gerekirse Cuma günü Redbull.com Hazreti Yasuo ile birlikte yayın yaptılar ve fotoğraf çektirdiler. Ayrıca Bynogame standında Theta, Beta ikilisi sevenleriyle birlikte fotoğraf çektirmeyi ihmal etmedi. Fuarın arka bölümünde “Jilet gibi” mottosuyla haraket eden Gillete’de Pintipanda, Dora Özsoy, Eastergamers’tan Mete ve LoL yayınlarından da tanıyabileceğiniz Yokbeolm ufak bir söyleşi ardından da fotoğraf çekimi yaptı. Ferit “wtcNN” Karakaya önce Vodafone Freezone, ardından da Nvidia standlarında sevenleriyle buluştu.

Ubisoft sadece çıkış yapmamış oyunları getirmekle kalmadı resmi bir Rainbow Six Siege turnuvası düzenledi. Zocco’s Oyun Merkezinde oldukça çeşitli LoL ve PUBG turuvaları düzenledi. Ayrıca Redbull standında 1v1 LoL maçları atılan ve kazanın ödüllere kavuştuğu ilginç bir etkinlik daha vardı. Etkinliklerin en ilginçleri hiç şüphesiz Vodafone Freezone ve Papara’daydı. Vodafone Freezone, hızlı cevaplayanın daha çok puan alabildiği fakat katılımların cep telefonlarından gerçekleştiği acayip eğlenceli bir LoL bilgi yarışması yaptı. Papara ise müşterilerinden pinpon topunu gerekli deliklere sokmasını istedi.

GIST 2017’nin gerek etkinlikleriyle, gerek bulunduğu yeriyle gerek de büyüklüğüyle domine eden marka Gamecell ise bu sene hiç şüphesiz Black Desert’tı. Devasa bir stant olmasına karşın gerçekten de doluydu. Can Sungur’un da içinde bulunduğu Black Desert düelloları, Çarkıfelek, ziyaretçilerin oyunu deneyebilmesi için bolca alan, cosplayer’lar ile hiç kuşkusuz GIST 2018’in en baskın stantlarından biri oldu.

Bu arada cosplayer’lar demişken, bu sene yine harikalardı ve her telden çalıyorlardı! Anime, çizgi roman, film, dizi ve elbette oyun karakterlerinin sizinle fuarla bulunuşu çok ilginçti. Team Fortress 2’den Pyro ve Scout, One Punch Man’den Tatsumaki, fimleriyle korku salan Çığlık hatta en absürtlerinden biri Avrupa Yakası’ndan Şahika Koçaslanlı ve yazımızda yer edemediğimiz yüzlerce cosplay’lerin hepsi oldukça güzellerdi.

Vestel’in standında, indie bölümünde ve PlayStation standında VR’ı yani sanal gerçekliği deneyim edebileceğiniz yerler de vardı fakat biz bağımsız geliştiricilerin oyunlarını incelemeyi daha uygun gördük. GIST 2017’de arka bölümde ince bir hat misali gibi kalan bağımsız yapımcılar bu sene çok büyük yer kaplıyor ve bunlar çok güzel gelişmeler. Ayrıca oyunları da denediğimiz için söylüyoruz hepsi oldukça kaliteli ve başarılılar. Bizim kişisel favorimiz olan yapımcılığının Frymore Games’in üstlendiği Rift Keeper için ayrıca bir bölüm ayırmak istedik.

Rift Keeper 8 bit sanat tasarımını tercih etmiş bir Metroidvania. Platform ögeleri çok keyifli, savaş oldukça güzel, atmosfer tam da olması gerektiği gibi. Açıkçası oynarken kontrolcüyü hiç bırakmak istemedik. Bir bağımsız yapımcı oyununa göre oldukça sağlam görünmesi de çabası. Çıkış gününü sabırsızlıkla beklediğimizi ve bu güzelim oyunu radarlarımıza eklediğimizi söylemek isteriz.

Fuardan Ne Beklemiştik, Ne Bulduk ve İleride Neler Bekliyoruz?

Halihazırda GIST kalitesini kanıtlamış bir fuardı. Açıkçası ne bundan fazlasını ne de azını bekliyorduk. Dolu, keyifli, deneyim içeren ayrıca da internetten de tanıdığınız simaları görebilme, onlara selam verme imkanınızın olduğu bu güzelim fuar tabiri caiz ise beklentilerimizi tam olarak karşıladı. İçeri girdikten sonra dışarı çıkamama kuralı ve açık alan olarak tahsis edilen yer her ne kadar sinirlemizi bozsa da bunları ister istemez görmezden geliyorsunuz. Ayrıca biz mi biraz abartıyoruz yoksa havalandırma konusunda bir sıkıntı mı vardı?

Ayrı bir konu açıp değinmek istediğimiz bir şey var ki o da fuar ziyaretçilerinin homojen dağılışı. Kadın-erkek ve yaş olarak mükemmel bir dağılım olduğunu itiraf etmeliyiz. Deyim yerindeyse “yediden yetmişe” herkes oradaydı. Bu da ülkemizde herkesçe oyun sektörünün kabul edilişinin bir kanıtı. Cinsiyet olarak da incelendiğine ne erkeklerin ne de kadınların ezici bir üstünlüğü yoktu ve bu tip istatistikler sektör adına muhteşem haberler!

GIST 2018 gerçekten güzeldi fakat Gamecell’in yokluğunu gerçekten hissettik. Eski kafalığımızı mazur görün fakat etkinlikler sadece rekabetçi ve günümüzün oyunları; LoL, PUBG, Rainbow ve Overwatch gibi oyunlar olunca bizim gibi bu tip oyunlara ilgi duymayan oyuncuların pek katılım gösteremeyeceği bir fuar olmuş ister istemez. Dürüst olmak gerekirse gözlerimiz bir Tekken, Mortal Kombat turnuvası aradı. Ayrıca büyük bir Destiny sevdalıları olarak geçen sene Destiny’nin olup da bu sene Destiny 2’nin olmayışı bizi üzdü. Şaşırtmadı, ama üzdü. Ubisoft bölümünde her ne kadar 2017 çıkışlı olsalar da For Honor ve The Division görmeyi, denemeyi çok isterdik fakat yoklardı. PlayStation cephesinde de yeni God of War için çok heyecanlanmıştık fakat oyunun çıkış tarihi sebebiyle serinin yaratıcılarının fuara katılamayacağını öğrenmiştik.

GIST 2019’dan en çok istediğimiz şeylerden biri sadece popüler, rekabetçi oyunların değil bir kaç daha çeşitli oyunun turnuvalarına ev sahipliği yapması olacaktır. Onun dışında daha fazla resmi oyun firmasını ağırlamalarını çok isteriz. Özellikle Activision’nun ya da EA’in orada olma ihtimali bizi acayip mest ediyor.

Evet, Wannart’ın GIST’ten satır araları ve fuar tam olarak bu şekilde! Sizler ziyarette bulundunuz mu? En sevdiğiniz stand hangisiydi? Turnuvalara katıldınız mı, ödül kazandınız mı? Bize yazmayı unutmayın!

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here