Abur cubur tüketiminizden vazgeçmeyi veya kesmeyi defalarca denemenize rağmen yapamıyorsanız, bu yiyecek bağımlılığının bir göstergesi olabilir.

İşte 8 yaygın belirti ve yiyecek bağımlılığının belirtileri:

1. Doymuş olmanıza rağmen istek duymak.

Doyurucu, besleyici bir yemek yedikten sonra bile kendinizi yemek yemek zorunda hissediyorsanız, örneğin; biftek, patates ve sebzeli bir akşam yemeğinden sonra bazı insanlar tatlı yemek için dondurma isteyebilir. Zaten yemiş veya midenizin dolu olmasına rağmen bir şeyi yeme dürtüsü hissettiğinizde bir özlem oluşur. Bu oldukça yaygındır ve mutlaka birisinin yiyecek bağımlılığı olduğu anlamına gelmez. Çoğu insan ister. Bununla birlikte, eğer arzu sık sık meydana gelirse ve onu tatmin etmek veya görmezden gelmek zorlaşırsa, bu yiyecek bağımlılığıdır. Bu istek, enerji ya da besin gereksinimi ile ilgili değildir. Beynin içinde insanların zevk hissetmesinde rol oynayan bir kimyasal olan dopamin, yemek isteğine sebep olur yani bir şey isteyen siz değil beyindir.

2. Yemeniz gerekenden çok daha fazla yemek.

Bazı insanlar için bir çikolata ısırması ya da tek parça kek diye bir şey yoktur. Bir ısırık 20’ye, bir dilim kek yarıya dönüşür. Bu ya hep ya hiç yaklaşımı, her türlü bağımlılık ile ortaktır. Denetleme diye bir şey yoktur. Yiyecek bağımlılığı olan birisine abur cubur yeme demek, alkolik birine bira içmeyi söylemek gibidir. Bu mümkün değildir. Gıda bağımlılığı olan biri amaçlanandan çok daha fazla yiyebilir.

3. Aşırı doymuş hissedene kadar yemek.

Yiyecek bağımlılığı olan bir kişi, bir özlemle kendini yiyeceklere teslim ederken, yeme dürtüsü tatmin olana kadar yemeyi bırakamayabilir. Daha sonra midelerinin tamamen doyduğunu hissedecekleri kadar çok yemiş olduklarının farkına varabilirler. Aşırı doldurulmuş hissedene kadar yemek, sık sık veya her zaman yemek yiyor olarak sınıflandırılabilir.

4. Daha sonra suçlu hissetmek ancak kısa süre sonra tekrar yapmak.

Sağlıksız yiyecek tüketimini kontrol altına almaya çalışmak ve daha sonra özlem duymak suçluluk duygusuna yol açabilir. Kişi yanlış bir şey yaptığını veya hatta kendisini aldattığını hissedebilir. Bu nahoş duygulara rağmen gıda bağımlılığı olan bir kişi yaptığı şeyi tekrar edecektir.

5. Bahaneler uydurmak.

Beyin, özellikle bağımlılık konusunda garip bir şeydir. Tetikleyici gıdalardan uzak durmaya karar vermek, birinin kendisi için kurallar oluşturmasına neden olabilir. Ancak bu kurallara uyulması zor olabilir. Bir özlemle karşı karşıya kaldığınızda, gıda bağımlılığı olan biri kurallar etrafında düşünmenin yollarını bulabilir. Bu düşünce şekli, sigarayı bırakmaya çalışan bir kişiye benzer. Bu kişi, bir paket sigara almazsa sigara içmeyeceğini düşünebilir ama bir arkadaşının paketinden sigara içebilir. Yeme alışkanlıkları etrafında kurallar koymak ve daha sonra onları göz ardı etmek için mazeret yaratmak gıda bağımlılığıdır.

6. Kural koyarken tekrarlanan hatalar.

İnsanlar, kendi kendini kontrol etmeyle uğraşırken genellikle kendileri için kurallar koymaya çalışırlar. Örnekler arasında sadece hafta sonları uyuma, her zaman okuldan hemen sonra ödev yapma, öğleden sonra belli bir saatten sonra hiç kahve içmemek sayılabilir. Çoğu insan için bu kurallar neredeyse her zaman başarısız olur ve yemek yemeyle ilgili kurallar istisna değildir. Haftada bir aldatma yemeği veya aldatma günü olması ve yalnızca partilerde, doğum günlerinde veya tatillerde abur cubur yeme gibi şeyler vardır. Birçok insan, en azından yiyecek tüketimi ile ilgili kurallar koyamadığı bir geçmişe sahiptir.

7. Başkalarından yemek yemeyi gizlemek.

Kural belirleme geçmişi ve tekrarlanan başarısızlıkları olan insanlar, çoğu zaman abur cubur tüketimini başkalarından saklamaya başlarlar. Yalnız yemek yemeyi tercih edebilirler, evde kimse yokken, arabada yalnız ya da başkaları yattıktan sonra gece geç saatlerde. Yiyecek alımını gizlemek, tüketimlerini kontrol edemediğini düşünen insanlar arasında oldukça yaygındır.

8. Fiziksel sorunlara rağmen vazgeçememek.

Seçtiğiniz yiyecekler sağlığınızı önemli ölçüde etkileyebilir. Kısa vadede abur cubur yemek; kilo alımı, sivilce, ağız kokusu, yorgunluk, zayıf diş sağlığı ve diğer yaygın sorunlara yol açabilir. Yaşam boyu abur cubur tüketimi; obeziteye, tip 2 diyabet, kalp hastalığı, Alzheimer, Demans ve hatta bazı kanser türlerine neden olabilir. Sağlıksız beslenme düzeni fiziksel sorunlara neden olsa bile, önüne geçmek zor olabilir.

Görseller: 1, 2, 3

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here