Bu yazımızda Wanda! ekibi olarak kampçılık adı altında kullandığımız ve ihtiyaç duyulan malzemeleri, kamp önerilerimizi yazdık. Gezgin ruhlular için keyifli okumalar!

Sırt çantamızı yüklenip, baltamı elime alıp kendimizi ormana attığımız her adımda inanılmaz bir sevinç ve heyecan duymaktayız. Ve biliyoruz ki, bizim gibi doğa ve gezi hastalarıyla ortak duyguları yaşamaktayız. İnsanın içine dolan huzuru sadece onunla ortak zevk ve huzur anlayışına sahip olanlar anlayabilir. Yine de çok fazla coşkuya kapılmamak lazım. Kelimeler taş, ağızlar sapan olduğunda biraz sakin kalmak önemlidir. Gün içinde yapılan doğa yürüyüşünden sonra kamp kurup ateşi yakmanın ardından tüm yorgunluk uçup gider. Özellikle havaya karanlık çökünce çatırdayan odunların ateşinde aydınlanırken içilen bir fincan çay, bazıları için huzurun bir başka tarifidir. Doğanın bize kattıkları verdiği huzur yazmakla bitmez. Sanıyoruz ki, bu kadar sebep bile kampçılık için yeterli sebeplerdir.

Kamp İçin Gerekli Olan Malzemeler:

Kamp hayatı ile birlikte evimizi kendimiz kuruyor, onu yanımızda taşıyoruz. Güzel manzaralara uyanmak istediğimizde lüks otellerin 25.katını değil doğanın tam ortasını tercih ediyoruz. Yalnız bunları yaparken de dikkat etmemiz gereken bazı kurallar ve yanımızdan ayırmamamız şart olan malzemeler var.

1. Çadır Seçimi: Kamp çadırınızı seçerken öncelikle hafifliğine, dayanıklılığına, su geçirip geçirmeyeceğine dikkat ediniz. Kaç kişilik olacağına, yazın mı kışın mı kullanmak istediğinize karar verip ona göre bir kumaş seçimine özen göstermenizde fayda olacaktır. Eğer genellikle yaz aylarında ve sahil bölgelerinde çadır kuracaksanız ince kumaşlar yeterli olacaktır. Ancak kışında karda kamp yapmak isterseniz yaz için uygun olan çadırın sizin için yeterli sıcaklığı sağlamasını beklemeyiniz.

2. Mutfak Araç Gereçleri: Karnınızı doyuracak yemeklerinizi yapmanız için ya ateş yakacaksınız ya da kamp malzemelerinden biri olan küçük gazlı ocak almanız gerekmektedir. Bunlar için tasarlanmış her türlü tabak, kaşık, bardak çeşitleri var. Çantanızda yer kaplamaması için bardak ve tencerelerin katlanan seçenekleri bile mevcut. Unutmayın ki, kampçılığın birinci kuralı hafiflik.

3. Aydınlanma: Çadırlar için kullanabileceğiniz güneş enerjisi ile kendini şarj eden elektriğe ihtiyaç duymayan ışıklandırmalar var kendinize bunlardan edinebilmeniz mümkündür.

4.Çadırınız İçin Yatak Seçimi:  Yatak seçimini çadırınızı aldıktan sonra yapmanız çok önemli bir husustur. Sahip olduğunuz çadıra uygun yatak bulmak kolay olabilir ama beğendiğiniz bir yatağa çadır uydurmak her zaman kolay olmayacaktır.

5. Sırt Çantası Seçimi: Kamp yapan herkesin bir sırt çantası bulunmaktadır. Ancak önemli olan doğru sırt çantasını kendiniz için seçmektir. Bunun için de cinsiyet olarak erkek ya da kadın şeklinde ufak bir ayrım yapmanız gerekiyor. Çünkü bu sırt çantalarının fonksiyonları cinsiyete göre değişim gösterebilmektedir.

6. Elektrik Kablosu: Gittiğiniz kamp alanlarında size su ve elektrik vereceklerdir. Çoğu yerde bu şekilde bir sistem mevcut. Elektrik için belirli noktalarda konumlandırılmış prizler bulunuyor. Bu prizlerden birini kablonuz ile çadırınıza telefonlarınızı şarj etmek için elektrik çekebilirsiniz.

Kamp Yerleri İçin Öneriler:

Ülkemizde doğaya ve kampçılığa karşı ilgi yoğun olarak bulunmaktadır. Bunun sebeplerinden birinin de doğa harikalarıyla dolu olan ülkemizde kamp yapılabilecek pek çok alan bulunması olduğuna inanmaktayız.

camping places ile ilgili görsel sonucu

Kelebek Vadisi, Assos Antik Liman Kenti, Cunda Adası, Akyaka Orman Kampı, Karagöl Kamp Alanı, Ayder Yaylası, Kapadokya Kaya Camping, Bozcaada, Fethiye Kabak Koyu, Şavşat, Borçka, Çambaşı Yaylası, Datça, Erikli Yaylası, Mavi Göl, Ulugöl, Marmaris Hisarönü Çubucak Orman Kampı, Saros-Gökçetepe Tabiat Parkı vb. saymakla bitmesi mümkün olmayan ülkemizin güzelliklerinden kamp yapılmayı tavsiye ettiğimiz yerlerden sadece şimdilik aklımıza gelenleridir.

Wanda’nın Kamp Önerileri:

1. Kamp’taki güvenliğinizi kendiniz de sağlama almak için mutlaka yanınızda bir kilit bulundurun.

2. Kamp alanlarının evcil hayvan alıp almadıklarını mutlaka öğrenin. Çünkü her ne kadar kamp alanı bile olsa evcil hayvan istemeyen yerler bulunmaktadır.

3. Ortak alan mutfakları olan kamp alanları var. Bunlardan birine giderseniz hiçbir şeyinizi ortak alanda bırakmamaya dikkat edin.

4. Kamp malzemelerinizi olabildiğince küçük, sıkıştırabileceğiniz ve hafif malzemelerden seçmeye özen gösterin.

5.Mutlu olmayı, doğanın tadını çıkarmayı unutmayın. Bol bol gülümseyip ana odaklanın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here