Gezgin röportajları serimize karton bardaklara yaptığı resimler sayesinde para kazanan ve bu birikimiyle dünyayı gezen Berk Armağan ile devam ediyoruz. Karton bardaklara yaptığı yaratıcı çizimlerle dikkatleri çekmeyi başaran Berk’in, “Seyyahart” adlı hesapları ve youtube kanalı gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Berk’in hayallerini gerçekleştirebilmek için bulduğu bu yaratıcı fikir umarız sizlere de ilham kaynağı olur.

Seyyahart Instagram hesabı: www.instagram.com/seyyahart/

Youtube kanalı: www.youtube.com/channel/UCPSNqBKUiwcFSo4K45gUMBw

İnternet sitesi: www.seyyahart.com

1. Öncelikle seyahat ve resim konusundaki tutkunun kaynağından bahsedebilir miyiz? Bu konularda seni harekete geçiren duygular nelerdir?

→ 19 yaşına kadar İstanbul dışına çıkmamış biri olarak seyahat hayalimi gerçekleştirmek benim için bir dönüm noktasıydı. Bu tutkumu da akvaryumda yaşayan bir balık gibi hissetmemden aldım. Okyanusa açılmak için de yıllardır varlığını bildiğim fakat kullanmadığım çizim yeteneğimi kullandım. Çizim tutkum yıllar sonra dünyayı keşfetmek istememle başladı.

2. Seyyahart sayesinde resim konusundaki kabiliyetini seyahat için bir kaynak haline getirdin. Bu fikir nasıl ortaya çıktı? Hikayesinden biraz bahseder misin?

→ Bu fikir doğum günü için arkadaşıma hediye alacağım sırada, param olmadığını fark edip arkadaşımın zevkine göre hediye oluşturmam ile ortaya çıktı. Arkadaşım bir kahve firmasının müdavimiydi. Ve o kahve firmasından bir parça olan karton bardağa, kişisel zevklerini resmetmenin güzel olacağını düşünmemle ilgi toplayan, kişiselleştirilmiş ve benzeri olmayan bir şey ortaya çıktı. Aslında “Seyyahart”ın temeli soyadım gibi bir “Armağan” ile atıldı.

Ben bu olaydan bir süre sonra Türkiye’yi otostopla gezmeye başladım. Yaklaşık 3 ay kadar pek çok yeri düşük bir bütçeyle gezdikten sonra yurt dışını da merak etmeye başladım. Bunun için para ihtiyacı duyduğum sırada, arkadaşıma yaptığım hediyenin çevresi tarafından beğenildiği aklıma geldi. Ona çizdiğim kahve bardaklarından alıp 12 tane hazırladıktan sonra sokağa çıkıp 7-8 tane bardak sattım. Başarılı da oldum. O başarıdan sonra bu işi daha büyük bir mecraya yani sosyal medyaya taşımaya karar verdim. Sonra bir süre önce temelini attığım fikri hayata geçirdim.

3. En başta yola bunun için çıkmamış olsan bile yeteneğin senin için bir kazanç kapısı haline geldi. Bu durum resimle arandaki bağı nasıl etkiledi?

→ Yola çıktığım amaçtan hiç sapmadım. Kazandığım paranın hepsini gezilerime harcıyorum. Başladığımdan bu yana çizimlerimin kalitesinin artması, çizimlere daha çok vakit ayırmam ve daha büyük geziler yapma fırsatı yakalamam dışında değişen bir şey olmadı. Ben bir amaç doğrultusunda ilerliyor ve kendimi geliştiriyorum. Dünyayı gezmek.

4. Bir eseri oluşturma süreci senin için nasıl işliyor? Öncesinde yapılan hazırlıklar, çizimi oluşturma ve sonlandırma süreçlerinden biraz bahseder misin?

→ Herhangi bir bardağı çizmeden önce hazırlık yapmıyorum. Çizeceğim şeyi belirliyor, kaldığım yerde çiziyorum. Sonrasında çizdiğim yerin önünde fotoğraflıyorum. Sonlandırma işlemi güzel bir sunumla oluyor.

5. Sadece seyahat öncesinde değil, aynı zamanda seyahatlerin sırasında da çizimler yapmaya devam ediyorsun. Bugüne kadar çizim yaptığın en ilginç yer neresiydi?

→ Norveç’te Trolltunga’ya çıkmadan önce trende çizim yapmıştım. Sarsıntılı olmasına rağmen güzel bir bardak çizip 9 saatlik bir yürüyüşü göze alarak, dünyanın en güzel manzaralarından birine sahip Trolltunga’da fotoğrafladım.

6. Bugüne kadar bardaklara büyük bir emek göstererek, bolca vakit harcayarak birbirinden güzel çizimler yaptın. Ama seni en çok zorlayan hangisiydi?

→ 15 tane karton bardaktan oluşturduğum Mustafa Kemal Atatürk çizimi beni zorlamıştı. Aslında farklı tarzda çizimler beni hep zorluyor. Profilimde de sık sık farklı şeyler yapmaya gayret gösteriyorum.

7. Bütün bunların dışında “Memleketimin Çizgileri” adlı bir projeyi de eş zamanlı olarak yürütüyorsun. Bize bu projeden ve bu seri için ürettiklerinden bahseder misin?

→ Ben proje üretmeyi seviyorum. Uzun süredir hayalini kurduğum “Memleketimin Çizgileri” de bunların en iyilerinden biri. “Memleketimin Çizgileri”, Türkiye’nin 81 ilini gezerken bulunduğum şehirlerin kültürel simgelerini bardaklarıma çizeceğim bir proje. Şu ana kadar Ankara, Trabzon, Kars, İzmir, Antalya, Hatay, Adıyaman ve Şanlıurfa’yı gezdim. Bu proje için çizdiğim bardaklara çok özeniyorum. Çünkü, memleketimi çiziyorum.

8. Son olarak, önümüzdeki aylarda gerçekleşecek planların hakkında biraz bilgi verebilir misin?

→ Ben yapana kadar planlarım hakkında bilgi vermiyorum. Merak edin, takipte kalın. Aksi halde sürekli tüketim ortamı olan sosyal medyada bana olan ilgiyi nasıl canlı tutabilirim?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here