Bir Boşnak atasözü seyahatin önündeki tek engelin kapının eşiği olduğunu söyler. Gerçekten de tüm yolculukların, başlangıç için atılacak o ilk adıma ihtiyacı vardır. O ilk adımı bir kez attığınızda, seyahat virüsü kanınızda bir kere dolaşmaya başladığında artık önlenemez biçimde yola çıkmak ve hareket halinde olmak istersiniz. Şimdi sizi kapının eşiğini geçmekle kalmamış, aynı zamanda yolda olmayı bir yaşam biçimi haline getirmiş bir çift ile tanıştırmak istiyoruz.

Bozcaada

Burçin ve Erdi, Trail of Us adlı blog sayfası ve youtube kanalında seyahat deneyimlerini paylaşıyor. İlk başlarda belli zaman aralıklarında yaptıkları kısa süreli seyahatleri, işlerinden istifa etmelerinden sonraki süreçte bambaşka bir boyuta taşındı. Satın aldıkları aracı bir karavana dönüştürerek tam zamanlı olarak yolculuk yapmaya başladılar. İşte bu röportaj Burçin ve Erdi’nin yani Trail of Us’ın hikayesi.

Trail of Us Instagram hesabı: https://www.instagram.com/trailofus/
Youtube kanalı: https://www.youtube.com/channel/UC04xA0CUSZlEaH_QPZDpkAQ

1. Öncelikle seyahat tutkunuzun motivasyon kaynağı nedir? Yani sizi harekete geçmek ve hareket halinde olmak konusunda teşvik eden duygulardan, düşüncelerden biraz bahsedebilir misiniz?

→ Seyahat ettikçe, farklı kültürlerin doğru ve yanlış kabul ettiklerini, geleneklerini, yaşam tarzlarını öğrenip deneyimledikçe hayata karşı farklı bir bakışı açısı geliştirmeye başladık. Bizi en çok motive eden bu öğrenme arzusu oldu. Dünyanın öbür ucu nasıl görünüyor, orada insanlar ne yiyor, nelerden hoşlanıyor, tarihte o bölgede neler oldu gibi yaşama dair parçalar bizi çeken ana unsurlar.

Ve elbette ki doğa! Doğa güzelliklerini, farklı yüzey şekillerini ve bitki oluşumlarını çok seviyoruz. Her gün aynı rutin içinde sahip olduğumuz gerçeklik, dünyanın farklı yerlerinde öylesine başka ki. Biz dünyadaki bu farklı tatları elimizden geldiğince deneyimlemek ve hayatımıza katmak istiyoruz.

Lago di Braies

2. Hayatınızın hangi noktasında, biz bu karavanla seyahat hayalini gerçekleştirmeliyiz diye düşündünüz? Bunu netleştirdiğiniz ilk anı hatırlıyor musunuz? Beraber alınmış bir karar mıydı?

→ Bir süredir aklımızda bir “Dünya Turu” planı vardı ve aktif şekilde para biriktiriyorduk. Fakat bunu ne zaman ve nasıl gerçekleştireceğimize karar vermemiştik. İstanbul’da çok yoğun yağmurlu bir günde akşamüstü ofisimizden çıktık ve 4 km uzaklıktaki evimize birkaç saat ulaşamadık. En sonunda yakın bir restoranda durup bir şeyler yemeğe karar verdik.

Yemek esnasında bu planı nasıl gerçekleştirebiliriz, nasıl sürdürülebilir hale getirebiliriz diye kafa yorarken “Van Life” planı ortaya çıktı. Bir süredir yurt dışında kendi dönüştürdükleri karavanlarda yaşayan ve seyahat eden çiftleri takip ediyorduk. O an, beraber böyle bir işe girişmeye karar verdik.

İzmir

3. Seyahat anlayışına ve arzusuna göre değişen birbirinden farklı birçok yol varken neden karavanla seyahat etmeyi seçtiniz?

→ Biz hem seyahat etmeyi, hem de evde olmayı çok seven insanlarız. O nedenle sırt çantamızı alıp yıllarca dönmediğimiz bir plan bize çok uygun gelmiyordu. Ek olarak bu yaşam tarzını sürdürülebilir bir hale getirmek istiyorduk. Birkaç yıl seyahat edip elimizdeki birikim bitince geri döndüğümüz bir plan yerine, daha sürdürülebilir bir düzen kurmak amacındaydık.

Bu açıdan karavan ile seyahat, maliyetleri yönetebilme adına da büyük fayda sağlıyor. Yeme-içme masraflarını –özellikle de yurt dışındayken- evde yemek hazırlayarak minimuma indirebiliyoruz. Konaklamayı 3-4 günde bir kamp alanlarında ihtiyaç molası vererek oldukça uyguna getirebiliyoruz. Bunları yaparken bir yandan da kişisel alanlarımızdan ve ev konforundan uzaklaşmadan seyahat edebiliyoruz.

4. Hazır bir karavan satın almak yerine, bir aracı kendi çabalarınızla karavana dönüştürmeyi tercih ettiğinizi biliyoruz. Bu süreçte sizi zorlayan aşamalar oldu mu? Varsa paylaşır mısınız?

→ Türkiye’de bazı istediğimiz ürünleri bulmakta zorlandık. Yurt dışında karavan hayatı oldukça yaygın ve daha uygun fiyata, karavana uygun ürünler bulabiliyorsunuz. Biz biraz daha fazla araştırma yapıp, el emeğimizi kullanarak çözümler bulmaya çalıştık. Özellikle karavan gibi küçük bir alanda kullanılacak ürünlerin sağlığımıza zarar vermeyecek, organik ve doğal ürünler olması bizim için çok önemliydi. Bu nedenle biraz daha fazla çaba harcamak zorunda kaldık, fakat hepsine bir çözüm bulmayı başardık. Tüm deneyimlerimizi de YouTube kanalımızda anlatmaya gayret ettik ki, bu yola girmek isteyen başkalarına da bir kaynak olabilsin.

5. Karavanla seyahat etmenin artıları ve eksilerinden biraz bahsedebilir misiniz?

→ Seyahat ederken yaşadığımız ev konforunu çok seviyoruz. Kendi beslenme rutinimiz, özel alanımız ve kişisel eşyalarımızla seyahat edebiliyoruz. Bunun yanında evimizi nereye istersek park edebiliyor, ormanları, göl kenarlarını ya da muhteşem manzaraları ön bahçemiz haline getirebiliyoruz.

Devamlı hareketli bir hayatın sayısız artısı olduğu gibi bazı eksi noktaları da var. Temiz su ve pis su değişimleri, çamaşır yıkama ya da konaklama için devamlı bir yer bulma arayışında olmak bazen yorucu olabiliyor. Fakat bize göre bu mücadele, yaşadığımız deneyimleri mümkün ve daha değerli kılıyor.

Açık Hava Sineması, Tarragona, İspanya

6. Mars’la beraber yaptığınız seyahatler sırasında size, seyahat konusundaki motivasyonunuzu hatırlatan ve iyi ki yoldayız dedirten bir deneyim yaşadınız mı? Varsa kısaca bahseder misiniz?

→ Aslında her gün bu motivasyonla uyanıyoruz. Biz genelde doğaya yakın olmayı seviyoruz. O nedenle de böyle yerlerde konaklamayı tercih ediyoruz. Sabah uyanıp kapıları açtığımızda dalgaların sesini duymak ya da kuş cıvıltılarıyla keyif yapmak her gün yola çıktığımız için şükran duymamızı sağlıyor.

Cartagena, İspanya

7. Avrupa turundan sonra, sırada nasıl planlar var? Biraz anlatabilir misiniz?

→ Yakın zamanda karavanla Yunanistan turumuza başlayacağız. Daha sonra birkaç aylığına sırt çantalarımızla tropik kaçamaklar yapmak istiyoruz. Yeniden döndüğümüzde Türkiye içinde karavanla biraz zaman geçireceğiz ve sonrasında başka kıtaları da karavanla keşfedeceğimiz büyük bir tur peşindeyiz.

Praia Marinha, Portekiz

8. Son olarak, sizi yolda olmak ve bu dünyanın güzelliklerini keşfetmek konusunda yüreklendiren bir kitap veya bir film varsa bizimle paylaşabilir misiniz?

Under an Arctic Sky çok sevdiğimiz ve bizi dünyadaki farklı güzellikleri deneyimlemek için motive eden bir belgesel. The Secret Life of Walter Mitty’i de çok severiz. Jack Kerouac “Deniz Benim Kardeşim” yolda okuduğumuz ve çok sevdiğimiz kitaplardan. Foster Huntington’ın “Van Life” kitabı ise bize bu yaşam tarzı için ilham veren ana kitaplardan biri oldu.

Tarragona, İspanya

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here