Bir indie-electronica projesi olan Glasxs’le samimi ve güzel bir röportaj gerçekleştirdik.
 
Glasxs hakkında biraz bilgi verebilir misiniz bize?
Glasxs benim Glass ismiyle başlattığım indie-electronica projem. Konserler başladığında çok eski dostum olan “bass büyücüsü” İnanç Yılmaz’la (Grey Owl) çalışmaya başladık, en son Nilüfer Müzik Festivali’yle birlikte de “davullardan sorumlu devlet bakanı”, Manga’nın muhteşem davulcusu Özgür Can Öney ile çalmaya başladık. İlk zamanlarda görsel işlerimizle ilgilenen Orçun da “superman” olarak her şeyimiz.
Bu yola çıkmaya nasıl karar verdiniz?
İngiltere’de Müzik ve Ses Teknolojileri yüksek lisansı yapıp döndükten sonra kendi müziğimi yapmaya başladım. 2014 sonlarında da Glass ismiyle “The Boy With No Soul” single’ımı paylaştım. Birkaç cover ve single sonrasında Ekim 2016’da ilk albüm “Planet Reverse”ü paylaştık.
İlk konserinizde neler hissettiniz?
İlk konser Nublu’da olacaktı, sahneden bilgisayarım çalındığı için çalamadık. Korkunçtu tabii. Sonraki “ilk konser” Ankara’da IF Performance Hall’da oldu. Çok heyecanlıydık.
Müziğinizin ilham kaynağı kimdir, nedir?
Bunun için hep sıraladığım birkaç isim var. Radiohead, James Blake, Lykke Li, Portishead. Ama tabii bunlarla sınırlı değil, sonsuza kadar gidiyordur hatta aslında.
Şarkı sözlerinizi kim yazıyor?
Ben yazıyorum.
 
Müziğinizin amacı nedir, nelerdir?
Yapmak istediğim müziği yapıyorum, o yüzden insanlar da aynı şekilde sevsin, hissetsin istiyorum. Biraz fantastik ve gerçeküstü hem sözler hem de müzik, o şekilde hissediliyorsa ne güzel.
Müziğinizi hayatta bir adım öne taşımanıza yardımcı olan etken nedir, nelerdir?
İçimden geldiği gibi olmak sanırım.
Türkiye’deki müzik piyasası hakkında neler düşünüyorsunuz?
Evrilen bir sektör tabi. Ulaşılabilirlik değişti, iletişim değişti. Daha iyiye gidiyor gibi. Harika müzisyenler var. Müzikle ilgilenen ve değer veren bir sürü harika insan var.
Kendinizi bu piyasada nerede görüyorsunuz?
Yaptığım müzik piyasanın neresine denk gelir bilemiyorum ama kendim dinlemek istediğim müziği yapıyorum. Umarım piyasanın ortalarında tatlı bir yere doğru denk düşer.
Ekibinizde bir şeyi değiştirme olanağınız olsaydı, neyi değiştirirdiniz?
Hiçbir şey yok sanırım.
Yeni bir albüm var mı yolda? Eğer varsa hakkında birkaç ön bilgi alabilir miyiz?
Yeni bir albüm var, epey bir zamandır var aslında, normalde sabırsızlanıp çoktan bir şeyler paylaşacaktık ama duruyoruz. İlk kez de buradan duyurmuş oldum. Türkçe bir albüm. Sonbaharda yayımlanacak. Çok seviyoruz, umarız insanlar da çok sever. Gerisi de sürpriz!
Bana kilometrelerce öteden bile samimiyetini hissettiren Glasxs’e çok teşekkür ediyorum ve herkesin gezegeninde onlar için bir yer olmasını diliyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here