Kütüphane kelimesinin kökenine bakacak olursak, kelime Farsça kutubχāne, “kitaplık” anlamına gelmektedir. Arapça kutub kelimesi de “kitaplar”, Farsça χāne yani “ev” anlamındaki sözcüklerin birleşimidir. Bizler de sizler için dünyadaki en güzel kütüphaneler serimizin ilkini hazırladık. Keyifli okumalar.

1) Stuttgart Şehir Kütüphanesi (Stuttgart, Almanya)

Eski Roma’daki Pantheon’dan esinlenerek dizayn edilen kütüphanenin şekli küp olarak dizayn edilmiştir. 9 katlı kütüphanede, her şey bembeyaz tabii ki kitaplar hariç. Aslında bütün kitaplar beyaz ciltte kaplansa hiç de fena olmazdı.

Kütüphanenin ayrıntılı videosunu incelemek isterseniz:

2) Virgilio Barco Kütüphanesi (Bogotá, Kolombiya)

Şehir için kültüre hizmet etmek adına merkezi bir konumdadır. Mimari bir harikalığa sahiptir. Ünlü mimar Rogelio Salmona tarafından tasarlanan bu kütüphane, 2001 yılında tamamlanmıştır.

Kırmızı tuğla duvarları, mavi su havuzları ve yeşil çimlere sahip bu kütüphanede kitaplar labirente benzer bir şekilde konumlandırılmış. Dış atmosferi izlemek için:

3) Kanada Parlamentosu Kütüphanesi (Ottawa, Kanada)

Kanada Meclisine ait bir binadan çevrilen kütüphane olmasından ismi Meclis Kütüphanesi olarak bilinmektedir. Meclis kütüphanesi, 1876’da kurulan şehrin ana parlamento merkezinin bir parçasıydı. 1916’da çıkan büyük yangın sonucu, sadece hali hazırdaki kısmı bugüne kadar gelebildi.

Pek değerli gotik bina, görsel açıdan büyük bir zenginliğe sahip. Zaman içinde değişimlere uğrayan bu bina bünyesinde 600.000 parça ve 300 çalışan bulunduruyor:

4) Fransa Milli Kütüphanesi (Fransa, Paris)

Namıdeğer Bibliothèque nationale de France, birkaç yüzyıl boyunca yapılan koleksiyonları korur. Ayrıca Fransa’da yayımlanan tüm yayınları toplamaktan sorumlu olan Fransız kurumudur. Gallica adlı internet kütüphanesi vardır. Fransa’nın en önemli kütüphane olan BnF, aynı zamanda dünyanın en önemli kütüphanelerinden biridir.

BnF, toplam yedi tesisten oluşur. Kurumun tarihi tesisi olan Richelieu tesisi:

5) Beitou Halk Kütüphanesi (Taipei, Tayvan)

Tarihi yerleri ve kaplıcaları ile bilinen Beitou, Tayvan’ın başkenti Taipei’nin en kuzeydeki ilçesidir. Taipei Halk Kütüphanesi Beitou şubesi, 2006 yılında açıldığındaki hedefi olan “Yeşil Bina” sertifikasını alarak Tayvan’ın ilk “yeşil” kütüphanesi oldu.

Çevredeki yeşillik ile uyumlu, üç katlı ahşap yapı, mimar Kuo Ying-chao tarafından dizayn edilmiştir. Ayrıntılı incelemek için:

6) Cornell Üniversitesi Uris Kütüphanesi (Ithaca, Amerika)

Cornell Üniversitesi mimarlık bölümünün ilk mezunlarından biri olan William Henry Miller tarafından 1861’de tasarlanmış. İçeriğinde binlerce kitap bulunan kütüphanede koleksiyonluk kitaplar da mevcut. Özellikle Abraham Lincoln’s Gettysburg Address yayınının tek orijinal kopyası bu kütüphanede mevcut. Ayrıca Fransız Devrimi’ne ait orijinal kitapçıklar Cornell Üniversitesi kütüphanesinde bulunmaktadır.

Günümüzde biraz da kitap kafe tarzı olacak şekilde revize edilmiş:

7) Liyuan Kütüphanesi (Beijing, Çin) 

Beijing’in dışında küçük bir köyde kurulmuş. Tek katlı olmasına karşın ağaçlarla bütünleşmiş yapısı devasa yapı hissini vermeye yetiyor. Buna en güzel sebep ise içinin ve dışının tamamen kütükten oluşuyor olması. Gölden direkt soğuk hava alan bir entegre soğutma sistemi var.

Böyle bir yapının tabiii ki çevreci ve geri dönüştürülebilir malzemeden üretilmiş olması beklenirdi ki, öyle de olmuş:

Kaynak 1, 2, 3

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here