Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

Black Mirror‘la birlikte hayatımıza farklı bir dizi anlayışı da girmiş oldu. Dizi yalnızca ele aldığı konular ile hayal sınırlarımızı zorlamakla kalmadı, aynı zamanda klasik dizi anlayışını da yıktı. Black Mirror her bölümde farklı oyuncu kadrosu ve hikayesiyle 4 sezondur sevenleriyle buluşurken, Duplass Brothers da bu furyaya dahil olarak Room 104‘u yarattı.

HBO dizisi olan Room 104, isminden de anlaşılacağı üzere, bir otelin 104 numaralı odasında geçiyor. Black Mirror’dan farklı olarak her hikaye tek bir mekanda ele alınıyor. Ayrıca dizideki bölümlerde kalabalık bir oyuncu kadrosu da yok. Zaten bir otel odasına sığan hikayeler için az sayıda oyuncu olması (genellikle 2 kişi) bizce de isabetli bir karar olmuş.

Dizinin ilk bölümüne biraz değinecek olursak; ilk bölümde birkaç saat bakıcılık yapmak üzere odaya gelen genç bir kadın ile çocuk arasında yaşananlar konu ediniliyor. Daha ilk dakikalarda çocuğun garipliğini anlayan genç kadın, durumu görmezden gelerek olabildiğince iyi vakit geçirmeleri için elinden geleni yapıyor. Fakat işler hiç de umduğu gibi gitmiyor ve durum biraz daha karmaşık bir hal alıyor.

İlk bölüm kesinlikle oturduğunuz yerde rahatsız hissedeceğiniz ve gerileceğiniz bir bölüm. Gizemli ve gerilim dolu yapımları seviyorsanız ilk bölümün sizi tatmin edeceğinden eminiz. İkinci bölümde de gerilim dozu azalmıyor hatta üstüne koyarak ilginç bir hikaye sunuluyor.

Room 104’un en sevdiğimiz tarafı ise kısa film tadında olması. Dizi, diğer dizi bölümleri gibi uzun değil ve bu da hikayeleri daha gizemli kılıyor. Bir bölüm ortalama 22 dakika sürüyor. Siz hikayeyi anlamaya çalışıp kendinize soru üstüne soru sorarken her şey olup bitiyor. Bir bölümde hikayeye başladığınız noktadan uzaklaşıp çok farklı şeylerle yüzleşirken; başka bir bölümde sadece tahminlerle ilerleyerek zihninizde hikayeyi tamamlamaya çalışıyorsunuz. Elbette her hikayenin spesifik bir mesaj içermesi ya da çok kesin bir sonu olması gerekmiyor. Ancak dizi izleyiciye hepsinden birer örnek sunmayı ihmal etmiyor.

Dizinin başka bir güzel yanı ise insan psikolojisine eğilmesi. Hemen her hikayede kişilerin yaşadığı durumları izlerken karakter psikolojisinin üzerinde de duruluyor. Bu kimi zaman bir replikle ifade edilirken kimi zaman sadece davranışla seyirciye yansıyor. Bölüm kahramanlarını tanımaya çalışırken aslında insana dair şeyleri de görme şansı buluyoruz. Her insanın yaşadığı ya da yaşayabileceği karmaşalara, duygu değişimlerine tanıklık ediyoruz, tabii biraz değişik bir şekilde…

Eğer gerilimi, gizem dolu hikayeleri, şaşırmayı seviyorsanız bu dizi tam size göre! Ancak daha çok başı sonu belli olan hikayelerden hoşlanıyor ve dizi belirli bir akışta gitsin istiyorsanız bu yapımın ilginizi çekmeyeceğini söyleyebiliriz. Ayrıca kısa film sevenlerin de mutlaka bakması gereken bir dizi olduğunu belirtmek isteriz.

İyi seyirler!

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here