Kırmızı, Konya’da yaşayan, üstünden hiç eksik etmediği kırmızı kıyafetleriyle dikkat çeken Sultan Özcan‘ın hikâyesini konu almaktadır. Yönetmenliğini Abdurrahman Demir‘in yaptığı film, Boğaziçi Film Festivali, Rotary Film Festivali gibi pek çok festivalde boy göstermiştir. 9. Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri Ulusal Öğrenci Filmleri kategorisinden En İyi Film Ödülü’yle dönen Kırmızı, farklı bir hayata ışık tutmasının yanı sıra aşkın en acı halini izleyenlere sunmaktadır.

Konya’da yaşayan Sultan Özcan, genç yaşta sevdiği adamla evlenmiştir. Ancak çiftin çocuk sahibi olamamaları boşanmalarına neden olmuştur. Eşine olan sevgi ve saygısını her daim korumayı başaran Sultan, tüm bu süreci kabul etmiş ve başka bir hayat sürdürmeye başlamıştır. Kalp kırıklığı içinde yaşayan Sultan, her şeye rağmen alçak gönüllüğünü korumuş ve yıllar eski eşine olan sevgisini yok edememiştir. Aşkın en saf halini Sultan’ın ağzından dinlemek ise izleyenler için bir parça hüznü kaçınılmaz kılmaktadır.

Sultan’ın eski eşi Ramazan‘ın karısına kırmızıyı çok yakıştırması, Sultan’ın kırmızıya olan tutkusunun başlangıcıdır. Bu renk, Ramazan ile ayrıldıktan sonra Sultan’ın hayatında bambaşka bir yere sahip olmuştur. Sultan’ın devamlı kırmızı bir kıyafet giymesi ve kırmızı makyaj yapması Konya’da yaşayan insanlar tarafından kısa sürede tanınmasını sağlamış. Sultan yeni hayatında yalnızlığı seçmiş gibi görünse de iyi yürekli oluşu ve samimi hali mahalle esnafı arasında oldukça sevilmesine sebep olmuş. Dışarıdan bakan insanların eleştirilerine maruz kalsa dahi, bu çarpıcı aşk hikâyesini bilenler için Sultan’ın kırmızıya aşkı oldukça anlamlı bir yere sahip.

Sultan’ın gün boyu neler yaptığını da izleyeceğimiz belgeseldeki görsellikler ise oldukça etkileyici oluyor. Kırmızı, Konya’nın karlar altında kalmış hali, çarşı ve pazar manzaralarının içinde gezinirken, tüm bunlara tepeden bakma şansını da veriyor bizlere. Film ayrıca Sultan’ın duygusal yalnızlığını da kullandığı kamera açıları ile desteklenmiş. Kullanılan müzikler ise filme başarılı bir şekilde eşlik etmiş.

Türkçe ve İngilizce alt yazılı olarak izleyebileceğimiz film, yabancılara da hitap ediyor. Derin bir aşkın filmlerden öte gerçek hayatta da var olabildiğini gördüğümüz bu belgeselde, bu aşkın kahramanı ve insanların bunun hakkında düşüncelerini de izliyoruz. Film, bir kadının kırmızıya olan tutkusunun altyapısını veriyor gibi olsa da, insanları gerçekten tanımak için onlara daha yakından bakmak gerektiğini anlamaya yardımcı oluyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here