Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
131

”What is real? How do you define real?” 

Matrix filminde geçen bu ünlü replik ve sonrasında geçen konuşmalar bizi hayatın gerçekliği hakkında düşünmeye iter. ”Gerçek” dediğimiz şey herkes için aynı ve genel değildir. Her bilincin gerçekliği ve içinde yaşadığı dünya bambaşka olabilir. Kendi düşüncelerimiz dışında neyden, nasıl emin olabiliriz? Hatta bazen düşüncelerimiz bile kendi kontrolümüzde olamayabilir.

İşte sizi bu şekilde gerçeklik ve yaşam hakkında düşündürecek, az kişi tarafından duyulmuş 5 film derledik. İçlerinde gerçekten çok derin felsefeleri içeren yapımlar varken, daha hafif ve sürükleyici filmler de bulabilirsiniz. Şimdiden iyi seyirler diliyoruz.

1) OXV: The Manual (2013)

IMDb: 6.8

Diğer adıyla Frequencies, yönetmenliğini ve senaristliğini Darren Paul Fisher‘ın üstlendiği, bağımsız bir İngiliz filmi. İnsanların doğuştan belirli frekanslara sahip olduğu bir evrende geçen filmde daha ilkokuldayken çocuklar test edilerek frekansları belirleniyor ve hayatları bu frekansın yüksekliğine bağlı olarak bir yol izliyor. Düşük frekanslı insanlar yanlış zamanda yanlış yerde olan, şanssız kişiler olurken; yüksek frekanslı insanlar şanslı ve başarılı oluyorlar. Bu frekansların değişmeyeceği düşünüldüğü için aslında insanların kaderleri ve toplumdaki statüleri önceden tamamen belirlenmiş oluyor. Oldukça ilginç ve karmaşık olan film, birçok felsefi konu barındırıyor ve içinde pek çok ”sembolik” olay var. Determinizm, özgür irade paradoksu, din, kader konularında sizi kafa yormaya itecek ve ”gerçeklik” algınızla oynayacak bu karmaşık filmi; özellikle felsefeye ilginiz varsa izlemenizi tavsiye ediyoruz.

2) Comet (2014)

IMDb: 6.8

Justin Long‘un ve Shameless dizisinden tanıdığımız Emmy Rossum‘ın başrollerini paylaştığı film konusu ve gidişatı ile daha çok romantik sayılabilir. İkilinin altı yıllık ilişki sürecinden belirli bölümleri bizlere aktaran yapım, çoğu çiftin kendinden parçalar bulabileceği bir hikayeye sahip. Mr. Robot dizisinin yönetmeni Sam Esmail tarafından yazılan ve yönetilen film içerdiği paralel evren vurgusu ve sonuyla izleyici üzerinde farklı bir etki bırakıyor. Aynı zamanda ilişkilerle ilgili genel geçer kuralları da tekrar düşünmenizi sağlayacak bu yapımı güzel vakit geçirmek için izlemenizi tavsiye ediyoruz.

3) Jabob’s Ladder (1990)

IMBb: 7.5

Listemizdeki çekim yılı en eski olan film Dehşetin Nefesi. Psikolojik gerilim ve korku ögeleri barındıran filmde, gerçek ve halüsinasyonları birbirinden ayıramayan bir Vietnam gazisi Jacob Singer’ın karanlık dünyasını görüyoruz. Film, aklınızı rüya-gerçek bilmecesi ile karıştırırken, şaşırtıcı bir finalle sorularınıza yanıt veriyor. Bruce Joel Rubin tarafından yazılan farklı senaryo, Adrian Lyne tarafından yönetildi.

4) Synecdoche, New York (2008)

IMDb: 7.5

Eternal Sunshine of the Spotless Mind, Being John Malkovich gibi yaratıcı filmlerin senaristi Charlie Kaufman tarafından yazılıp yönetilen ve deneyimli oyuncu kadrosuyla dikkat çeken filmin konusu şöyle: Tiyatro yönetmeni Caden Cotard’ın aklına son oyunu için ilginç bir fikir gelir ve bir deponun içerisine New York’un doğal büyüklükte olan bir kopyasını yaratır. Varoluş ve ölüm gibi konularda sizi düşünmeye itecek bu yapım çok katmanlı ve izlerken yorucu olabiliyor. Sakin kafayla izlemenizi ve filmdeki metaforlara odaklanmanızı tavsiye ediyoruz.

5) Extracted (2012)

IMDb: 6.5

Nir Paniry tarafından yönetilen ve düşük bir bütçeyle çekilen bu filmde Tom adında bir bilim insanı, insanların anılarında bir değişiklik yapmadan onları tekrar yaşayabileceği bir makine icat ediyor. İnsanlara yardım amacıyla yaptığı bu makineyi; devlet suçlular üzerinde, işledikleri suçların ispatlanması için kullanmak istiyor ve Tom maddi sebeplerden dolayı bu teklifi kabul ediyor. Henüz deneme aşamasındaki makine, bir katilin üzerinde kullanılırken; bir kod eksiliği yüzünden Tom o kişinin anılarında dört yılı aşkın bir süre boyunca hapis kalıyor. Konusu ile oldukça ilgi çekici olan film; anılarınızın gerçekliği ve iyi kötü kavramları hakkında sizi düşünmeye itecek.

Bonus: Mr Nobody (2009)

IMDb: 7.9

Gerçeklik sorgusu dediğimiz zaman akla ilk gelmesi gereken filmlerden Mr. Nobody. Listedeki diğer filmlere oranla, daha yüksek bir bütçeye sahip ve bilinirliği daha fazla. Film hakkında daha ayrıntılı bilgiye buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Kaynak: 1

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
131

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here