Bazen bazı şarkılar kendiliğinden açığa çıkar ve biz bunlara ilham deriz. Fakat bazıları vardır ki onlar adeta yığınla yaşanmışlık doludur. Bizler de yaşanmışlık yüklü bu şarkıları sizler için derledik. Keyifli dinlemeler…

1) Adele – Someone Like You

Süperstar Adele, fotoğrafçı sevgilisi Alex Sturrock‘ı, rekor kıran “21” albümüdeki bu şarkı ile öyle naif şekilde uğurluyor ki, “Büyük yıldız olmak bu olsa gerek.” demekten kendimizi alamıyoruz. Sözlerinin bir kısmı ise şöyle:

“Aldırma, senin gibi birini bulacağım
Senin için de en iyisini diliyorum
Beni unutma, yalvarırım
‘Bazen aşkla biter, bazense acıyla’ dediğini hatırlıyorum.”

2) Neşet Ertaş – Neredesin Sen

Merhum, bir gazinoda çalışmaya başladığı ilk yıllarda “Leyla” isimli güzel bir hanımefendiye aşık oluyor ve onunla evlenmek istiyor. Babası olan üstat Muharrem Ertaş, kızın aileye uygun olmadığını belirtse de gönüle söz geçmiyor. Üç tane çocukları olan evilik ise maalesef ayrılıkla sonlanıyor. Birçok şarkı yazmış olsa da Leyla Hanım’a, biz bu listede geniz yakanlardan birine kulak verelim.

3) Şebnem Ferah – Daha İyi Olmaz Mıydı?

Sanatçı, çalıştığı müzik şirketinin direktörü olan Süha Yavuz ile bir ilişki yaşıyordu. Süha Yavuz’un daha sonra Ebru Gündeş ile bir ilişkisi ortaya çıkınca, Şebo’ya zor günler gözükmüştü. Uzun bir toplarlanma döneminin ardından Türkçe rock için bir başyapıt olan “Kelimeler Yetse” albümü ile aramıza dönmüştü.

4) Rod Stewart – Maggie May

Bu şarkıyı kendinden büyük olan ilk aşkına yazdığı söyleniyor Rod Stewart’ın. Saygıdeğer hanımefendiyi “az ya da çok gerçek bir hikaye” olarak gösteriyor. Belki birgün hala Maggie’yi görebilme ihtimali olabilir. Keyifle dinliyoruz.

5) Rihanna – Cold Case Love 

İkili birbirlerini “gerçek aşkları” olarak tanımlasalar da 2008 yılındaki fiziki zararın sebebiyet verdiği ayrılığı herkes biliyor. Ondan sonra Rihanna’nın yazdığı şarkı ise manidar.

6) Kaan Tangöze – Seni Kendime Sakladım

Ünlü solist 1995’te Türkiye güzeli seçilen Ahu Paşakay ile tutkulu bir aşk yaşar. Maalesef Ahu, psikolojik problemlerinden dolayı intihar eder. Melek, Seni Kendime Sakladım ve Yanıbaşımdan şarkılarının dışında, Kaan’ın artık söylemek istemediği “Bal” şarkısı da ona yazılmıştır. Ne derece tutkulu bir aşk yaşadıklarını biraz da olsa sezmek isterseniz parçayı bir kez daha dinlemelisiniz.

7) Katy Perry – Hummingbird Heartbeat

İkili güzel bir ilişki yaşıyordu ve bu güzel birliktelik Katy’in şarkılarına da yansımıştı. Bu şarkımızda ise cesur bir tatlılık örneği mevcut. Ancak gelin görün ki şarkı yayınlandıktan iki sene sonra çiftimiz boşandı. Biz bu tatlı anlardan bir hatırayla sizi baş başa bırakalım.
“…
Mevsimler bile değişir
Bizim aşkımız hala aynı durur
…”

Hikayelerini bildiğimiz şarkıları dinlemek artık daha anlamlı olacak. Müzikle kalın!

1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here