Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

Her ne kadar korku-gerilim filmleri izlerken yastık yorgan altına saklanan insanlar varsa bir o kadar da bu filmlerden hiç etkilenmediğini iddia edenler de vardır. Ta ki ekranın altında “gerçek bir hikayeye dayanır” yazısı çıkana kadar. Korkmayan bir insanın bile filmin başında bu yazıyı görüp ürpermemesi biraz kaçınılmaz oluyor.

  1. Tepenin Gözleri (The Hills Have Eyes)

Gerçek Hikaye: Film, yakalanana kadar 25 yıl boyunca mağaralarda yaşayan İskoç Alexander “Sawney” Bean’in hayatından esinlenerek yapılmıştır. Sawney Bean, karısı ile birlikte kasabayı terk eder ve bir mağaraya yerleşir. Çiftin çocukları olur ve onların ensest ilişkilerinden 32 torunları olur. Ailede kimse çalışmaz ve hayatlarını yaptıkları soygunlar ile geçindirirler. Sonralarında, insanları tuzaklarla ağlarına düşürmeye başlayıp, onları mağaralarına getirip yemeye başladılar.  Ailenin yakayı ele vermesi ise ellerinden kurtulmayı başaran bir adam sayesinde olur.

2. The Conjuring (Korku Seansı)        

Film Konusu: Paranormal olayları araştıran Ed ve Lorraine Warren’ın nasıl dünyaca meşhur olduklarının korkutucu hikayesini anlatıyor. Olaylar Ed ve Lorraine’in, karanlık bir varlık tarafından hayatları alt üst edilen bir ailenin çiftlik evine çağrılmalarıyla başlıyor.

Gerçek Hikaye: Aile, eve taşındıkları ilk yıllarda birçok kez dünyaya ait olmayan ruhlarla iletişime geçmişlerdi. Perron ailesinin bu varlıkların pek de iyi niyetli olmadıklarını anlamaları fazla uzun sürmedi. Bu varlıkların içinden bir tanesi çok daha kötü niyetliydi. Filmde de bahsedildiği gibi ‘Bathsheba’ adında ki kötü ruh, anne Carolyn’ın ruhunu ele geçirmek istiyordu. Bir gece yarısı uykusundan uyandığında varlığı yatağının baş ucunda görmüş hatta söylenenlere göre anneyi boğmaya çalışmıştır. Warren çifti bir seans yapmış ve  seans esnasında anne Carolyn bilmediği bir dilde konuşmaya başlamış. Aile maddi durumlarından dolayı bu evde yedi sene daha yaşamış sonrasında Georgia’ya taşınmışlardır. Söylentilere göre Bathsheba’da dahil olmak üzere aileye bağlı olan kötü ruhlar onları terk etmemişlerdi.

3. Karabasan (The Entity)

Film Konusu: Yalnız bir anne olan Carla Moran görülmeyen bir varlık tarafından tecavüze uğrar. Bunun bir kabus olduğunu düşünen kadın, çocuklarını da alarak bir arkadaşının evinde kalmaya başlar. Ruh tarafından halen daha takip edilmekte olan kadın trafikte araba kullandığı sırada kontrolünü kaybeder ve ölümle burun buruna gelir. Bu olaylar sonrasında arkadaşı Cindy tarafından psikologa görünmesi için ısrar gören Carla, arkadaşının sözünü dinleyerek Dr. Sneiderman’la tanışır ve tedaviyi kabul eder. Tedavi süresince bu gizemli olan durumlar gittikçe daha da esrarengiz bir hal alır.

Gerçek Hikaye: 1974 yılında, paranormal olayları araştıran Kerry Gaynor ve Barry Taff, kendini Doris Bither olarak gören bir kadını bulurlar. Bither, Culver City-California’da yaşayan ve bazı ruhlar tarafından cinsel ve fiziksel saldırıya maruz kalmış bir kadındır. Gaynor ve Taff, kadının evindeyken nesnelerin hareket ettiğine, havada süzülen ışıklara ve hayaletlere tanık olduklarını, fakat hiçbir zaman bunların kadına saldırdığını ya da esir aldığını göremezler. Gaynor bu saldırıların, Moran oradan taşındıktan sonra sonra azaldığını söylemiştir.

4. Lanetli Ev (The Haunting in Connecticut)

Film Konusu: Campbell ailesi Connecticut’ın sakin bir mahallesine taşındıktan kısa bir süre sonra, Victoria tarzı şirin evlerinin rahatsız edici bir geçmişi olduğunu öğrenirler. Evleri akıl almaz olaylara tanık olmuş bir cenaze evinden dönüştürülmüştür, daha da önemlisi evin sahibinin medyum oğlu Jonah, ruhani varlıkların diğer tarafa geçebilmesine fırsat yaratan şeytani bir ulak görevi görmüştür. Şimdi, ölülerle iletişim kurabilen Jonah, masum ve hiçbir şeyden habersiz aileyi farklı türde bir dehşete boğmak üzere dönmüştür ve korkunç şeyler olmak üzeredir.

Gerçek Hikaye: 1986 yılında, kanserle mücadele eden oğulları 14 yaşındaki Paul’un doktoruna daha yakın olabilmek için Connecticut’a taşınan Parker ailesine dayanmaktadır. Paul’un uyuduğu bodrum katında, evin daha önceden bir cenaze evi olduğunu gösteren teçhizatlar bulunur. Kanlı zeminler, derinden gelen sesler ve gölgeler gibi tanımlayamadıkları anormal olaylar rapor edilir. Paul, ailesine saldırmasına sebep olacak ruhlar tarafından esir alınır. En son da evi bunlardan arındırabilmek için şeytan çıkarma ayini düzenlenir.

5. Psycho (1960)

Film Konusu: Marion Crane’e, patronuyla iş yapan zengin bir adam para emanet eder ve ardından Marion yola koyulur. Polisler Marion’un şüpheli davranışları üzerine onu izlemeye alır. Ancak Marion’un peşine takılan sadece polisler değil, aynı zamanda tanıdıkları da Marion’un peşindedir. Sevgilisi ile buluşmayı planlayan Marion geceyi bir otelde geçirmeye karar verir. Otelden içeri girer girmez garip şeyler olduğunun farkın varan Marion uyumadan önce otel sahibi Norman Bates ile biraz sohbet eder. Norman’ın kişiliğinde sorunlar olduğunu, annesine ve kuşlara karşı bir takıntısı olduğunu öğrenen Marion, odasına gidip duş almaya karar verir.

Gerçek Hikaye: Norman Bates karakteri, 1957 yılında cinayetten ve sayısız mezar hırsızlığından tutuklanan Wisconsin’li Ed Gein‘den esinlenilerek oluşturulan bir karakterdir. Gein, anatomi bilimini incelemeye başlar ve mezarlıktan çaldığı cesetler üzerinde öğrendiklerini uygular. Hayatı boyunca cinsel ilişkide bulunmamış olan Gein, kadınlara karşı hissettiği duyguları anlayamaz ve bu durum içinde bir kadın olma isteğini uyandırır. İlk başlarda kendi kendini hadım etmeyi düşünen Gein, bir kadın derisinin kendisini yeterince kadınsı gösterdiğine inanarak, bu düşüncesinden vazgeçer. Kadın vücutlarına duyduğu isteği gitgide daha da büyüyen Gein, bir süre sonra sadece mezarlardan ceset çıkarmakla kalmaz. Bir cinayet işlemeye karar verir ve kurbanını annesinin öldüğü yaştan seçer. İlk cinayetinden sonra kasabanın şerifi, Ed Gein’in izini bulur ve tutuklar. Evde arama yapan polis, birçok kadavra, insan dudaklarından yapılmış kolyeler ve diğer garip nesnelerle karşılaşır. Doktorlar Gein’e kronik şizofreni tanısı konulmuş ayrıca gizli eşcinsel olabileceği de düşünülmüştür.

6. The Exorcism of Emily Rose (Şeytan Çarpması)

Film Konusu: Emily adında genç bir kız ölür ve herkes ölümden önce Peder Moore tarafından yapılan şeytan çıkartma ritüelini suçlar. Genç kız, içine şeytan girdiği düşüncesi ile kiliseden yardım talep etmiştir. Peder cinayet zanlısı olarak tutuklanır. Peder Moore’u temsil eden avukat Erin Bruner ile başlayan yolculuk pek de kolay gelişecek gibi görünmemektedir. Hiç kimse Peder Moore’un söylediklerine inanma eğiliminde değildir. Avukat bu mücadele esnasında kendi mantığı ile dini inanç kavramı arasında sıkışıp kalırken bir çıkış yolu aramayı sürdürecektir.

Gerçek Hikaye: 1968 yılında epilepsi teşhisi konulan Anneliese, bir süre sonra kısmi felç olur. Etrafında şeytani yüzler ve hayaller gördüğü pek çok atak geçirmeye başlar. Zamanla bedenine şeytan girdiğine inanmaya başlarlar. Gittiği doktorlara ve aldığı ilaçlara rağmen ataklarda hiçbir azalma olmaz, tersine hem sayıları hem de şiddetleri zamanla artmaya devam eder. Bir süre sonra seanslara başlanır. Şeytan çıkarma seansları haftada 2-3 sefer olarak devam eder. Bu arada kızın durumu iyice kötüleşir, hiçbir şey yememeye başlar. Anneliese, kriz anlarında bağırmaya başlayıp, evin içinde çırılçıplak koşuşturmakta, anlaşılamayan lisanlarda ve ses tonlarıyla konuşmakta hatta hastalığı kendi kendine zarar verme boyutuna kadar ulaşmaktadır.

 

Kaynak: 1

 

 

   

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here