“Kimse Bilmez” şarkısıyla tanıdığımız başarılı yazar, müzisyen, ressam, yönetmen… Kısaca her alanda yetenekli Mehmet Güreli için Bülent Ortaçgil‘in “gerçek entelektüel” yorumu ile sanatçıyı tanıtabiliriz. Zamboni Sokağı, İplerin Kopuşu, Yağmur ve Vapurlar gibi birbirinden başarılı müzik albümleri yayınlayan başarılı sanatçının aynı zamanda yönetmenliğini üstlendiği Gölge (2008), Yemekteydik ve Karar Verdim (2015) ve 2018 yılında yayınlanan Dört Köşeli Üçgen filmi aynı zamanda dayısı olan başarılı yazar Salah Birsel‘in romanından uyarlanmıştır. Sanatın her alanında başarı yakalamış bir isim olan Mehmet Güreli’nin şarkılarıyla tanışmanız için sanatçının bazı şarkılarını sizler için listeledik.

Keyifli Dinlemeler!

1. Kimse Bilmez

Sanatçının 2017 yılında yayınlanan başarılı albümü Zamboni Sokağı‘nda yer alan Kimse Bilmez'” adlı parçası uzun zamandır listelerden düşmemekle birlikte sanatçının sevilen parçaları arasında yer almaktadır.

***

Bulut geçti
Gözyaşları kaldı çimende
Gül rengi şarap
İçilmez mi böyle günde
Seher yeli
Eser, yırtar eteğini gülün
Güle baktıkça
Çırpınır yüreği bülbülün
Bu yıldızlı gökler
Ne zaman başladı dönmeye?
Kimse bilmez, kimse bilmez…

2. Uçurtma

Başarılı müzisyenin 2002 yılında yayınlanan Odamda Yolculuk adlı albümünde yer alan “Uçurtma” şarkısı dinleyenlerde sanatçının eşsiz yorumunun izlerini bırakmaktadır. Sanatçının aynı zamanda ne kadar iyi bir yazar olduğunun yanıtı, şarkının sözlerinden anlaşılmaktadır.

***

Senden haber almadan
Nasıl çıkarım yollara
Tek dileğim bir ışık olsa da…
Güneş hep sana doğar
Gözlerim kamaşsa da
Seni görmez hiçbir şey
Sormazsam
Bu bir uçurtmanın kaçışı
Belki de değil
Bilmem gökyüzünde aramak
Doğru da değil…

3. Umrumda

Başarılı sanatçının 2007 yılında yayınlanan birbirinden başarılı parçaların yer aldığı İplerin Kopuşu albümünde yer alan “Umrumda'” adlı parça sanatçının sevilen şarkıları arasında yerini almaktadır.

***

Yıldızları gezerdin
Herkesi büyülerdin
Senden iyisi yoktu
Bir de beni severdin
Umrumda
Umrumda değil desem
Hayal etmem desem
Ya kaybolup gidersen
Bir de beni sevmezsen
Umrumda…

4. Sen ve Ben

İki başarılı müzisyenin yeteneklerini ve eşsiz yorumlarını birleştirmelerinden ortaya çıkan Mehmet Güreli’nin Zamboni Sokağı adlı albümünde yer alan Jehan Barbur ile seslendirmiş oldukları “Sen ve Ben” adlı parça albümün başarılı parçaları arasında yer almaktadır.

***

Göçebe bir rüya hep sana doğru gelen
Ben orada olmasam da bir bilezik geçen
Gel yine gel, gözlerinde gölgeler
Zaman her şeyi değiştirse
Bir gün doğruyu söyler
Sen ve ben, bilmem ne desem
Öyle gidiyoruz işte
Gün saat demeden…

5. Une Ballade Contre Les Amours

Başarısını ve eşsiz yorumunu kattığı Türkçe şarkılarının yanında, her alanda yetenekli olduğu gibi yabancı şarkı söylemek konusunda da yeteneğini konuşturan Mehmet Güreli’nin sevilen yabancı şarkılarının arasında Zamboni Sokağı adlı albümde yer alan “Une Ballade Contre Les Amours” adlı parça yer almaktadır.

Kaynakça:1,2,3

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here