1978-1995 yılları arasında Amerika’da bombalı eylemler gerçekleştiren Ted Kaczynski’nin yaşam öyküsünü anlatan belgesel.

Amerika’nın ünlü davalarından biri olan Unabomber davası, geçtiğimiz yıl Discovery Channel yapımcılığında mini belgesel dizi olarak Manhunt: Unabomber adıyla yayınlanmıştı. Dizide yakın Amerikan tarihinin en önemli seri katillerinden biri olan Ted Kaczynski’nin posta yoluyla gönderdiği bombalar, ulusal medya kuruluşlarına gönderdiği mektuplar ve bunun karşılığında onu yakalamaya çalışan FBI’ın maceraları anlatılıyor.

Ted Kaczynski’nin bombalı saldırılarını, manifestosunun yayınlanma aşamasını ve FBI ajanı Jim “Fitz” Fitzgerald tarafından yakalanma sürecini ele alıyor. Dizi bir sezon ve sekiz bölümden oluşuyor.

Polisiye türündeki yapımları seviyorsanız bizce sevebileceğiniz bir dizi. Gerçek olaylara dayanmasından dolayı izleyiciyi oldukça etkileyen, yeri geldiğinde başkarakter Ted Kaczynski’ye kızdığınız, yeri geldiğinde üzüldüğünüz hatta hak verip anlamaya çalıştığınız bir yapım.

Dizinin içindeki sistem eleştirilerini izlerken etkilenmemek elde değil. Tüm dizi boyunca gelen basit bir kargoyu açmaktan tutun da kırmızı ışıkta beklemeye kadar hayatımızda yer etmiş birçok davranışı izleyiciye sorgulatıyor. Teknolojinin giderek bizi kendisine köle haline getirdiğini savunan Kaczynski’nin ise birçok repliği yaşadığımız dünyayı tekrar gözden geçirmemize neden oluyor.

Dizininde bir bölümünde Ted Kaczynski’nin gençliğine dair kesitler de sunuluyor. Bölümde henüz 25 yaşındayken Harvard Üniversitesi‘nden doktora unvanını alması, okuldaki öğretmenleri ile ilişkisi gibi birçok olay aktarılıyor.

Kaczynski, 1975-1995 tarihleri arasında gerçekleştirdiği bombalı saldırılarda 23 kişinin yaralanmasına 3 kişinin ölümüne sebebiyet veriyor.

Dizide de bahsedilen ve yer yer kısa kesitler okunan manifesto ise şu anda “Sanayi Toplumu ve Geleceği” adlı bir kitap olarak satışta.

Eğer suç/polisiye hikayeleri seviyorsanız ve de mini dizi formatından hoşlanıyorsanız bu dizi tam size göre!

İyi seyirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here