Son birkaç yıl içerisindeki telefon gelişmelerini takip edenler bilir 2014 yılında OnePlus adlı şirket OnePlus One ile Amiral gemisi telefon katili kavramını hayatımıza sokmuştu. Bilmeyenlere açıklayalım amiral gemisi katili telefonlar basitçe iPhone ve Samsung gibi çok yüksek fiyatlı telefon üreten şirketlerin karşısına onlar kadar güçlü donanımlara sahip olup daha ucuza satılan telefonlar için kullanılıyor. Günümüzde binlerce dolar/euro değerinde olan telefonlar piyasadayken o telefonlar kadar güçlü olan Pocophone F1’in fiyatı sadece 300 küsür Euro seviyelerinde. Bu durum size telefon hakkında ve amiral gemisi katili telefonlar hakkında birkaç fikir vermiştir sanırız. Hadi şimdi biraz telefondan bahsedelim.

Öncelikle Pocophone F1 aslında Xiaomi’nin bir telefonu OnePlus’ın Oppo yan markası olması gibi Xiaomi’de Poco adında açtığı yeni şirketin ilk telefonu olmuş durumda. Bundan bahsettikten sonra biraz da donanım hakkında konuşalım. İşlemci olarak amiral gemisi klasiği olan Snapdragon 845 ile gelen telefon 6/8GB RAM ile destekleniyor. Hafıza anlamında 64/128/256GB ile gelen telefonun kapasitesi microSD kart ile arttırılabiliyor. 4.000mAh pile sahip olan telefon şarj konusunda Qualcomm’un QuickCharge 4.0+ teknolojisini destekliyor. Ekran açısından 6.18 inç FullHD+ çözünürlüğe sahip olan telefon infrared destekli yüz tanıma teknolojisine ve parmak izi sensörüne sahip. Telefonda ayrıca kulaklık jakı es geçilmemiş ancak dikkat çeken eksik NFC teknolojisinin bulunmaması.

Söz konusu telefonun OnePlus ile benzer izlediği bir yol daha bulunuyor. OnePlus ilk çıktığında sadece donanımı ile dikkat çekmemişti. Aynı zamanda sıra dışı bir tasarım yolu izlemişti. Sandstone adı verilen pürüzlü ve elden kaymayan bir arka yüzey ile gelen telefon o kadar çok beğeni aldı ki sonraki telefonlarında bu arka yüzeyi kullanmasa bile kılıf seçenekleri arasında Sandstone yüzeyini her zaman seçenek olarak sundu. Pocophone F1 ise Kevlar bir yüzey kullanıp daha sağlam bir görüntü sunmuş. Ayrıca kırmızı, mavi ve siyah renkli  Dayanıklılık anlamında su geçirmezik gibi özelliklerden mahrum olan telefon aynı zamanda çok başarılı bir kameraya sahip değil bu durumda ucuz bir telefonun “bit yeniği” diye tanımlayabileceğimiz eksiklerinden bazıları olarak karşımıza çıkıyor. Kamera demişken 12MP(f1.8)+5MP çift kamera ile gelen telefonun önünde ise 20MP çözünürlüklü f2.0 diyaframlı bir kamera yer alıyor.

Biliyorsunuz ki Xiaomi ülkemize resmi olarak girmeye başlamışken Pocophone F1 adlı telefonu da yanında getirmesi doğal olarak bekleniyor. Günümüzde ekonomik değişikliklerin yaşandığı bu günlerde uygun fiyata güçlü donanım sanıyoruz ki birçok tüketicinin dikkatini çekecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here