Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

13 yaşındaki İzmirli piyanist Kaan Turan, İtalya’nın Milano kentinde düzenlenen ve 17 ülkeden 45 yarışmacının katıldığı Lovere Uluslararası Tadini Piyano yarışmasında birinci oldu.

Kaan yarışmada ünlü piyanist Fazıl Say’ın Kara Toprak eserini, Chopin’in Küçük İhtilal Etüdü‘nü ve Mozart’ın La Minör Piyano Sonatı’nı seslendirdi. Genç yetenek 13 yaş kategorisinde ülkesine birincilikle dönerek büyük başarı elde etti. Turan daha önce 2014 yılında Mozart Akademi 2’nci Ulusal Piyano Yarışması’nda ve 2015 yılında Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen 19. Uluslararası Piyano Yarışması‘nda da birincilikler kazanmıştı.


“Fazıl Say’ın Kara Toprak eserini çaldım ve jürinin büyük beğenisini kazandı. Yarışma sonunda bu eseri bildiklerini ve çok beğendiklerini belirten birçok kişi oldu. Gelecek hedefimde ise hem dünya çapında bir müzisyen hem de eğitimimi tamamlayıp iyi bir beyin cerrahisi uzmanı olmak var.”

ÜSTÜN YETENEK

Kaan Turan müziğe 6 yaşında başladı ve Yaşar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde burslu olarak üstün yetenekli çocuklar programına kabul edildi. 3 yıldır çalışmalarını Payam Gül Susanni ile sürdürüyor. Müziğe başladıktan kısa süre sonra yurt dışında birçok yarışma, festival ve sanat organizasyonlarına katılan ve uluslararası çapta başarılar kazanan İzmirli piyanist, ödüllerine her geçen sene bir yenisini ekliyor.

Turan, yurt dışından aldığı davetlerle ve 2016’da Polonya Krakow’da Chopin Festivali’ne katılmasıyla adından sıkça söz ettirdi. Yine 2016’da yıl boyunca Yaşar Üniversitesi Gençlik Orkestrası ile birlikte konserlerde solist olarak seyirci karşısına çıkan Turan, aynı zamanda 2017 yılı Nisan ayında Rotary Vakfı’nın Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlediği “Çocuk Felcine Son” temalı sosyal sorumluluk projesinde de yer aldı. Haziran ayında ise 100 yılı aşkın süredir İngiltere’de ve yurt dışında çeşitli seviyeler için müzik, tiyatro ve iletişim dallarında sınavlar düzenleyen London College of Music’in sınavında en yüksek puan aralığıyla tüm dünyada geçerli müzik lisesi mezunu diplomasını aldı ve 2018 ön lisans sınavlarına girmeye hak kazandı.

Son yıllarda ulusal ve uluslararası festivallerde ustalık sınıflarına katılan Turan, dünya çapındaki piyanist ve eğitimcilerle de çalışma fırsatı buldu. Başarılı müzisyenin hedefi ise hem dünya çapında iyi bir müzisyen hem de iyi bir beyin cerrahisi uzmanı olmak.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here