Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
11

Kadınların süper kahraman dünyasındaki gururu, dişilik hakkındaki her şeyin vücut bulmuş halidir Catwoman. Kendisini rica ediyoruz diğer süper kahramanlar ile karıştırmayalım. Tamam, tam olarak anti-kahraman olmasa da kesinlikle süper kahraman da değildir.

DC Comics karakteri, Batman ile bağlantılı olan kurgusal bir karakterdir. Bill Finger ve Bob Kane tarafından tasarlanmış bir süperkötüdür. Bob Kane karakteri tasarlarken kuzeni Ruth Steel’den ilham almıştır; bu kuzeni merak etmedik değil. Daha  geniş ölçüde Selina Kyle olarak tanınan Catwoman, kahraman haliyle ilk kez Batman#1’de (1940) görüldü. Özellikle 1990’lardan sonra süperkötü olarak gösterilmeye başlandı.

Karakter, Batman’in sevgi duyduğu birisi ve bazen de onun gerçek aşkı gibi yansıtıldı. Tamamen Batman’i karşısına alan saf bir kötüden öte, onunla oyun oynayıp romantik ilişki yaşayan bir kadındır. Ayrıca kendileri Batman’i de ilk öpen kadındır. Catwoman’nın kökleri, yazar Frank Miller ve çizer  David Mazzucchelli tarafından Batman: Year One adlı çizgi romanda revizyona uğradı. 2009 yılının Haziran ayında çıkmış olan Gotham City Sirens çizgi romanında Catwoman, Harley Quinn ve Poison Ivy’nin yanında yer aldı.

Hatta bizden duymuş olun, Suicide Squad her ne kadar diğer DC filmleri yanında hem gişe hem de eleştirmen başarısı yerlerde bir yapım olsa da Harley Quinn’nin popüler kültürdeki etkisi tartışılamaz. Sanki bu zamana kadar böyle bir karakter yoktu da yeni çıkmış gibi. Süperkötü kadın karakterlerin her zaman ilgi gördüğünü fark eden DC Comics’in, bu mükemmel üçlüyle bir film çekecekleri kulislerde konuşulmaya başladı. Catwoman, Harley Quinn ve Poison Ivy üçlüsünün gerçekten inanılmaz bir gişe başarısı yakalayacağını düşünüyoruz.

Catwoman Süper Güçlerini Nasıl Kazanmıştır?

Aslında Catwoman’da Batman gibi insan üstü hiçbir güce sahip değildir. Batman’in zenginliği ve teknolojisini birleştirerek elde ettiği güçler, Catwoman’a kediler tarafından ihsan edilmiştir. Kendisi bir insanın ulaşabileceği en üst seviyede ki çevikliğe sahiptir ve yakın dövüş sanatlarında ustadır. Zaafı olan mücevherleri çalmak için yanından asla ayırmadığı hırsızlık eşyaları, ustalıkla kullandığı bir kırbacı ve uzun tırnakları da vardır.

Sinema ve Televizyonda Catwoman

Medya dünyasına 1960’lardaki televizyon dizisi ve 1966 yapımı Batman filmiyle atıldı. Rolü ise Julia Newmar, Lee Meriwether ve Eartha Kitt canlandırdı.

Gerçek efsaneye gelecek olursak, güzelliği ve “Femme Fatale” halleriyle onu en güzel canlandıran Michelle Pfeiffer’dır. 1992 yılında Tim Burton’ın çektiği “Batman Returns”de hem karakter ruhu hem de kostümler olağanüstü iyi bir şekilde yansıtıldı. Hem çok seksi hem de bütün vücudunu sarışıyla istenilen seksapelite yakalanmıştır.

2004 yılında ise hakkında tek kelime etmeye bile değmeyecek “Catwoman” filmi çekildi. Bu filmin ne kadar kötü olduğu bir öznel yargı olmaktan çıktı. Gösterim tarihinden sonra IMDB BOTTOM 100 (En kötü 100 film) listesine en hızlı giren film olmuştur. Halle Berry’nin muazzam oyunculuğuna yazık edilmiş, alnındaki bir kara leke olarak kalmıştır. İğrenç kostüm tasarımından bahsetmek bile istemiyoruz. Amazon ormanlarından kaçmış gibi…

2012 yılında Anne Hathaway’in “The Dark Knight Rises” filminde canlandırdığı Catwoman ise, orijinal Catwoman yaratılırken öngörülen femme fatale ve hırsız çizgisini gerçekçi bir hikaye örgüsü içinde en iyi dengeleyebilen karakter olarak karşımıza çıkmıştır. Masum yüz hatları aynı zamanda içinde bir şeytan bulundurmaktadır…

Kadın karakterlere çok da önem vermeyen süper kahraman dünyasının, bize bahşettiği en güzel şeysin sen Catwoman. İleride daha çok filmini görmek dileğiyle. Peki ya siz kimi Catwoman olarak izlemek isterdiniz? Bizimle paylaşın.

Bu arada belki süper güçlerin yok ama VİCDANIN VAR! Siz de gerçek bir kahraman olmak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Kaynak: 1.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
11

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here