Tanrıların kralı Zeus ile Miken kralının kızı Alkmene’nin oğlu Herakles, Yunan mitolojisinde bu isimle anılırken, Roma mitolojisinde ise Herkül olarak bilinir. Zeus, Alkmene’ye âşık olmuş ve onun kocası kılığına bürünerek ona yaklaşmıştır. Herakles’in Zeus’un çocuğu olduğunu anlayan Hera onunla sürekli uğraşmış ve hatta ölümüne sebep olmuştur. Henüz bir bebekken Hera’nın onu öldürmesi için gönderdiği iki zehirli yılanı öldüren Herakles, doğduğu günden itibaren tanrısal bir güce sahiptir. Herakles bütün faniler arasında bilinen en güçlüsüdür ve birçok tanrıdan bile daha güçlü olduğu söylenir. Zeus’un son fani oğlu olarak bilinen Herakles aynı zamanda bir fani anneden doğup ölümünden sonra tanrı olan tek karakterdir.

Her açıdan üstün bir eğitim gören Herakles özellikle ok atmak, at sürmek ve güreşmekte fazlasıyla başarılıdır. Henüz 18 yaşına geldiğinde Kitharion ormanlarında yaşayan canavarı öldürmüştür. Bunun üzerine kendisine ödül olarak Thebai kralının kızı Megara verilmiştir. Herakles’in Megara’dan üç çocuğu olmuştur. Hera işe karışmış ve onu çıldırtmıştır. Aksi ve sert karakteriyle bilinen Herakles ise kendini kaybederek karısını ve çocuklarını öldürmüştür. Suçlarından arınması için Eurystheus’un hizmetine girip onun her istediğini yapması gerekmiştir. Kralın Herakles’e yaptırdığı 12 işe Herakles’in 12 görevi denir.

Sanat ve edebiyatta Herakles fevkalade güçlü ve genellikle kibar fakat ara sıra aniden öfkelenip zalimce davranan bir karakter olarak öne çıkar. Onunla özdeşleşen silahları yay ve sopadır. Kafkas dağlarında zincire vurulmuş Prometheus’u işkenceden kurtarmış, Kyknos ve Antaios’u öldürmüş, Truva savaşına katılarak attığı zehirli ok ile Paris’in ölümüne neden olmuştur.

Deianeira ile evlenen Herakles, Sentor Nessos karısına yaklaşmak isteyince onu oklarıyla yaralayarak öldürdü. Nessos ölmeden önce Deianeira’ya kendi kanından vererek bir gün kocan için lazım olabilir dedi. Bir gün Deianeira, Herakles’in onu bir kızla aldattığını düşünür ve fazlasıyla sinirlenir. Herakles yeni bir gömlek istediğinde Nessos’un verdiği kana batırılmış gömleği Herakles’e verir. Gömlek onun üzerine yapışır ve dayanılmaz acılar vermeye başlar. Bu acıya son vermek için Herakles bir odun yığını hazırlatarak kendisini alevlerin içine atar. Herakles’in ölümüne başta Zeus olmak üzere bütün tanrılar çok üzülmüştür ve onu Olympos’a götürerek ölümsüzlük bağışlayıp tanrıça Hebe ile evlendirmiştir. Fizik ve moral gücün simgesi olan Herakles, Yunanistan’da hem tanrı hem kahraman olarak fazlasıyla saygı görmüştür.

Kaynak: 1,2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here