Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Arctic Monkeys sahneye ilk çıktığında, ünlerinin yayılmasında internetin etkisi büyük olmuştu. İngiltere’de yerel barlarda çalmaya başlayan Sheffield’lı birkaç arkadaştan oluşan grup bir yıldan kısa bir süre içinde Glastonbury’de sahneye çıkmış ve başka büyük festivallerde boy göstermeye başlamıştı. Bu hızlı yükselişin sonucunda 2000’li yılların yeni Rock akımının öncülerinden biri haline geldiler. Onlardan sonra belki benzer tarzda müzik icra eden grupların hepsine en başta “Yeni Arctic Monkeys” yakıştırması yapıldıysa da hiçbiri Acrtic Monkeys kadar başarılı olamadı. Fakat son yıllarda adını duyurmaya başlayan yeni bir grup, Pretty Vicious, belki de şu an yeni Arctic Monkeys olmaya en çok yaklaşan grup. Çünkü Brit ödüllerinde Alex Turner’ın, “Rock’n Roll asla ölmeyecek ve bunu değiştirmek için yapacak hiçbir şey de yok” sözünün hakkını verecek kadar iyi müzik yapıyorlar. 

Pretty Vicious şu an için sadece Ingiltere’de küçük mekanlarda konser verse de biletlerinin çoğu kısa süre içinde tükeniyor. Kendilerine yavaş yavaş bir fan grubu temeli kurmaya başlayan grubun başarılı bir albüm yapmaları halinde çok dikkat çekecekleri kesin. Şimdilik yeni albümlerinden bir tek “Blister” isimli ilk teklilerini yayınladılar.

İlk albümlerini 2017 sonu veya 2018 başı gibi yayınlayacak olan Pretty Vicious’ın şu an sadece birkaç teklisi ve kısaçaları var. 2015’ten beri müzik yapan grubun albüm yayınlamamış olmasına rağmen şu an için Spotify’da yaklaşık 66.000 aylık dinleyicisi var. Galler çıkışlı grup Hard/Alternatif Rock arası bir müzik yapıyor. 90’ların Grunge ile 2000’lerin modern alternatif müziğinin ögelerine kendi parçalarında yer veren grubun en popüler parçası aynı isimli kısaçalardan “Cave Song”. Sokak kültürünü, sokağın çocuğu olmayı anlatan parçada grup, Galler sokaklarında büyüyen ve kendilerinin de dahil olduğu bir nesli anlatıyor.

Kliplerde de rahatlıkla gözlemlenebileceği üzere Pretty Vicious isyankar bir grup. Müzikleri hızlı ve heyecanlı. Her şarkılarında sürekli bir kaçış ve kovalamaca hissine kapılmamak elde değil. Her ne kadar isyankar ve genç bir müzik topluluğundan bahsetsek de Pretty Vicious’ın EMI ile albüm anlaşması yapacak kadar müzikal olgunluğa ulaşmış olduğu da bir gerçek.

Müzik piyasasının şartları onları ikinci bir Arctic Monkeys yapacak mı ya da en azından gelecekte daha başarılı olabilecekler mi bilinmez ama albüm çıkarmamış bir grup için oldukça başarılı parçalar ortaya koyuyorlar. Kendi kültürlerini, yani sokak kültürünü başarılı bir şekilde dinleyiciye aktarabiliyorlar.

 

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here