Ülkemizde 2017 yılına damga vuran dizilerden biri olan Fi ikinci sezonu olan Çi ile 9 Kasım’da geri dönüyor.

Her ne kadar aradan çok uzun zaman geçmiş olmasa da unuttuğumuz veya gözümüzden kaçırdığımız detaylar olabilir. O yüzden şimdi hep beraber geçtiğimiz sezon Fi’de neler yaşandı bir göz atalım.

İlk sezon yalnızca 12 bölüm sürmüş olsa bile birbirinden heyecanlı ve dolu dolu bölümlerle Fi bizi kendisine adeta bağımlı hale getirmişti. İlk bölümde Can Manay kendisine gözlerden uzak bir ev ararken gezdiği evlerden birinde tesadüfen pencereden güzeller güzeli, kusursuz Duru’yu görmüş ve akıllarımıza şu klişe soruyu getirmişti: “İlk görüşte aşka inanır mısınız?” Can Manay’ı bu konuda esas alacak olursak evet ilk görüşte aşka inanmamız gerekiyor.

Can, Duru’yu ilk gördüğü andan itibaren aklından çıkartamıyor.  Psikolojik danışmanlık hizmeti vermesinin yanı sıra bir üniversitenin psikoloji bölümünde öğretim görevlisi de olan olan Can Manay hayatında hiçbir dersini ertelememiş olmasına rağmen Duru’yu aklından çıkartamadığı için onu ilk gördüğü gün dersini iptal etmek zorunda kalıyor.

Dizinin olay örgüsü genel olarak Can ve Duru üzerinden ilerliyor gibi görünse de aslında dizideki tüm karakterler çok önemli. Birisi bile olmasa hikayede çok büyük boşluklar ortaya çıkardı diye düşünüyoruz. Ayrıca karakterlerin gelişimleri de tam olması gerektiği gibi. Örneğin Deniz. İlk bölümlerde Duru’nun aynı evi paylaştığı sevgilisi ve “öğretmeni” olan ağır başlı, sakin ve müzisyen kişiliğiyle ön plana çıksa da ilerleyen bölümlerde içinden nasıl bir canavar çıktığına şahit oluyoruz. Can Manay ile başlarda güzel bir dostluğu olan ve hep hayata geçirmek istediği “sanat okulu” projesiyle Can’la daha da yakın olan Deniz şüphesiz daha sonra başına gelecekleri bilseydi ilk bölümlerden biriciği Duru’yu Can’a kaptırmamak için evi barkı satar -bu arada dizide ev Deniz’in evi olsa da aslında kitapta ev Duru’ya anne babasından miras kalıyor- İstanbul’dan uzaklaşırdı ama hayatın bize neler getireceği belli olmuyor öyle değil mi?

Şimdi ele alacağımız konu birbirlerinden ayrı düşünemeyeceğimiz iki karakter. Peki kim mi bu ikili? Sizinde tahmin edebileceğiniz üzere Özge ve Sadık Murat Kolhan.

Hepimizin sırları vardır. Belki küçük belki büyük sırlar. Sırlarımız aynı zamanda bizim zayıflıklarımızdır, kimse bilsin veya öğrensin istemeyiz tıpkı Can Manay gibi. Özge karakterini “araştırmacı gazeteci” kimliğiyle tanıdık en başta. Fakat daha ilk bölümden araştırmacı ruhu başına bela oldu. Can’ın herkesten sakladığı sırrı olan, 21 yıl önce psikolojik tedavi görmüş olduğu gerçeği ortaya çıkacaktı hem de Özge yüzünden. Can’a “21 yıl önce neden tedavi gördünüz?” sorusunu sormasıyla işinden oldu. Can Manay böyle bir konuyu riske atamazdı o yüzden Özge’nin mümkün olan tüm basın yayın organlarında iş bulmasını da engelledi. Tam bu noktada olaya Sadık Murat Kolhan dahil oldu. Can Manay psikolojik danışmanlık ve öğretim görevliliğinin yanı sıra aynı zamanda yayınlandığında her bölümü olay yaratan bir televizyon programına sahipti. Bu programın yayınlandığı kanalın sahibi ise: Sadık Murat Kolhan. Sırlardan bahsetmiştik değil mi? Can’ın o kanalda o programı yapabiliyor olmasının da tek nedeniydi sırlar. Sezonun sonlarına doğru öğrendiğimiz ve hepimizi dumura uğratan bir gerçek vardı. Sadık Murat Kolhan’ın karısı bu zorunlu evliliğe daha fazla tahammül edemediği için kendini vurmuştu, hem de Can Manay’ın ofisinde. O zamanlar henüz yeni yeni belli başlı işler yapmaya çalışan ve tamamıyla akıl hocası olan Eti’nin kontrolü altında olan Can krizi fırsata çevirerek bunun bir intihar olduğundan kimseye bahsetmemesi karşılığında Sadık Murat Kolhan’ın kanalında bir televizyon programı yapabilme şansı elde etti.

Sadık Murat Kolhan yıllardır Can Manay’ın tehditlerinden bıktığı için sürekli onun bir açığını arıyorken bir gün Can’ın Özge Egeli isimli bir gazeteci kadını işinden attırdığını fark etti. Ortada bir tuhaflık olduğu açıkça belli olduğundan ötürü Özge’nin peşine düştü. İlk bölümlerde muhtemelen Osman Sonant’ı Leyla ile Mecnun’daki karakterinden çok aykırı bir karakterle görüyor oluşumuzdan dolayı Sadık Murat Kolhan’a pek alışamadık fakat sonradan birçok insan Can Manay’dan daha karizmatik hatta daha sempatik bir karakter olduğu için Özge-Sadık sahnelerini iple çeker oldu. İzleyicinin olumlu tepkisinden dolayı Fi dizisinde izlediğimiz Özge-Sadık ilişkisi kitapta olduğundan bir hayli ileride. Başlarda her iki taraf içinde bu ilişki sadece Can Manay’dan intikam alma amaçlı bir iş projesi olsa da zamanla açıkça anlaşılıyor ki Özge’nin asi ve kendinden emir tavırlarından olsa gerek Sadık Özge’ye aşık oluyor. Özge’nin de Sadık için hisleri olduğu ortada fakat içindeki intikam duygusu bunun önüne geçiyor ve Özge Sadık’a yalan söylüyor. Hatta sağ kolu haline gelmiş Furkan’ın ölmesine neden oluyor. Sadık ve Özge ikilisinin arasındaki ilişki çıkmaza girmişken bakalım yeni sezonda neler yaşayacaklar.

Onu unuttuk sanıyorsanız yanılıyorsunuz, Bilge’yi nasıl unuturuz? Çi kitabı okumuş olmamızdan dolayı bu sezon Bilge’nin hayatında nasıl değişimler olacağını biz biliyoruz ama şu anlık spoiler vermemek adına bu konuda bir şey söylemiyoruz. İlk sezonda Bilge karşımıza Can Manay’ın öğrencisi, asistanı ve otistik bir abiye sahip olan “ezik” sayılabilecek bir karakter olarak çıkıyor fakat zamanla ne kadar ayakları yere basan bir karaktere dönüştüğünü görüp kendisine hayran kalıyoruz. Aşk hayatı yokmuş gibi görünse de bu durum aslında Bilge’nin elinde olmayan sebeplerden kaynaklanıyor. Ailevi sorunları ve bundan dolayı hem okuldaki bursunu korumak zorunda olması hem de para kazanıp evi geçindirmeye çalışması yüzünden ilk sezonda asıl Bilge’yi pek tanıyamadık. Fakat başta belirttiğimiz gibi Çi’de Bilge dahil olmak üzere neredeyse tüm karakterler karşımıza bambaşka insanlar olarak çıkacaklar.

Ve her şeyin başlamasına neden olan kadın: Duru Durulay. Her şeyi bir kenara bırakırsak, Serenay Sarıkaya tüm sezon boyunca dans sahneleriyle bizi kendine öylesine hayran bıraktı ki onu takdir etmeden geçmemiz mümkün değildi. Dans sahneleri için aylarca eğitim alan Serenay Sarıkaya’ya biz Duru karakterini çok yakıştırdık. Bu rolü o değilde başka biri oynamış olsa Duru karakterinden bu kadar etkilenmezdik muhtemelen. İlk bölümlerde naifliği ile zaman zaman sinirimizi bozan Duru, Can Manay yüzünden ilerleyen bölümlerde adeta bir canavara dönüştü. Hiç şüphesiz “Sen minnoş bir ev kedisi değilsin Duru” sözünü Can’dan duymak onu çok etkilemiş.

Aklı devamlı olarak Can ve Deniz arasında gidip gelen Duru, Deniz’e olan aşkını yere göğe sığdıramazken sezon finalinde Can’la neler yaşadılar hepimiz biliyoruz değil mi? Sonunda Duru’suna kavuşan Can’ın mutluluğu ne kadar sürecek hep birlikte göreceğiz. Bu arada Deniz’e aşık olan öğrencisi Ada’yı ve Ada’ya aşık olan Göksel’i de unutmadığınızı düşünüyoruz çünkü bu sezon onları da çok farklı karakterler olarak izleyeceğiz.

Mart ayından haziran ayına kadar bizlere her hafta “acaba yeni bölümler ne zaman yayınlanacak” heyecanı yaşatan, klasik Türk dizilerinden çok farklı bir yerde olan Fi dizisinden aklımızda kalan en önemli ve ana detayları sizler için derledik. Biliyoruz okurken aklınıza bizim bahsettiğimizden çok daha fazla sahne gelmiştir fakat biz şimdilik Fi dizisinin ilk sezonuna dair yaptığımız küçük hatırlatmaları burada bitiriyoruz. Hem unutmayın: “İyi bir hikaye asıl bittiğinde başlar”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here