”Belki de düşersin Hufflepuff’a

Haksızlığı hemen kaldırıp rafa,

Adalet uğruna savaş verirsin,

Her yere mutluluk götürmek için.”

”Binalar ve Tanınmış İsimleri” serisinin üçüncü binasındayız.

İyi haber, Hufflepuff’a seçildin. İşte karşında sana ilham olabilecek birkaç nazik kahraman ama önce bina hakkında birkaç hatırlatma yapalım.

Başkanları Pomona Sprout olan binanın arması sarı bir alanın üstünde siyah bir porsuk. Bu yüzden Hufflepuff’ın renkleri kanarya sarısı ve gece siyahıdır. Aynı zamanda kurucu Helga Hufflepuff istediği zaman porsuğa dönüşebilmektedir. Hufflepuff denildiğinde akla ilk gelen terim adalettir. Ortak alanlarına gidebilmek için kilerdeki bir fıçıya Helga Hufflepuff ritmiyle vurmak gerekir. Kişi yanlış bir şey yaparsa fıçıda sirkeye boğulur. Gryffindor Ortak Salonu gibi Hufflepuff Ortak Salonu da sarı renkli askılarla donatılmıştır. İçeride birçok rahat koltuk vardır. Çalışkanlığa, disipline, sadakate ve arkadaşlığa önem verilir.

”Tebrikler! Ben sınıf başkanı Gabriel Truman. Sizleri Hufflepuff Binası’na karşılamaktan mutluluk duyuyorum. Amblemimiz porsuk genelde küçümsenen bir hayvandır çünkü çok sakin bir yaşam sürer ama bu saldırılana kadardır. Porsuğu bir kere kışkırttınız zaman, kendinden çok daha büyük hayvanlarla savaşabilir, buna kurtlar da dahildir. Hufflepufflar güvenilir ve sadıktır. Boş konuşmuş gibi olmayalım ama karşımıza çıkacak olursanız başınıza geleceklerden sorumlu değiliz. Kendimizi, arkadaşlarımızı ve ailemizi herkese karşı savunmayı iyi biliriz; tıpkı amblemimizdeki porsuk gibi. Bu okulun en az karanlık büyücü çıkaran binası biziz. Ortak salonumuzun girişi mutfak koridorunun sağ tarafındaki fıçı yığınının arkasında gizlidir. Yerden iki yukarıdaki, ikinci sıranın ortasındaki fıçıya ”Helga Hufflepuff” kelimesinin ritmiyle hafifçe vurursanız, kapak kendiliğinden açılacaktır. Olası davetsiz misafirleri püskürtücü önlemler sadece bizim binamızda vardır. Eğer hafifçe vurduğunuz kapak ya da vuruşlarınız ritmi yanlışsa hatalı giriş yapan kişi sirkeye boğulur. Fıçıyı açtıktan sonra içeri girin. Bütün binalar arasındaki en rahat ortak salona çıkacaksınız. Daire şeklindedir, dünyevi bir havaya sahiptir ve alçak tavanlıdır. İçerisi her zaman güneşli gibidir. Yuvarlak pencerelerinden, dalgalanan çimler ve karahindibalar görülür. Burada çok rahat uyuyacaksınız. Alt kattaki yatakhanelerimiz fırtınalara ve rüzgara karşı korunaklıdır. Kulelerde kalanlar gibi huzursuz yaşadığımız görülmez.”

Helga Hufflepuff

‘’Büyük vadilerden gelen tatlı Hufflepuff’’ Hogwarts’ın dört kurucusundan biridir. Nazikliği ve cömertliğiyle tanınır. Özellikle yemeklerle alakalı büyüleriyle sevilir. Diğer kurucular cesaret ve kurnazlığa değer verirken Helga, -söylenenlere göre- bütün öğrencilere özellikle çalışkan olanlara kucak açmıştır.

Bridget Wenlock

Ünlü 13. yüzyıl cadısı aritmansideki -sayıların büyüdeki yeri üzerine çalışan disiplin, özellikle sayıları kullanarak geleceği tahmin etmek- yetenekleriyle tanınırdı. Kuramları hakkında çok titiz olduğundan fikirlerin çoğunluğunu görünmez mürekkeple yazardı. 7 rakamının büyülü önemini keşfeden ilk kişiydi.

Newt Scamander

Magizoologist -sihirli yaratıklar üzerinde uzman kişi- Newton Artemis Fido Scamander -okuyucuların deyimiyle Newt- , Hogwarts’ta da bulunan ‘’Fantastik Canavarlar Nerede Bulunur?’’ kitabının yazarıdır. Erken yaşlardan beri sihirli yaratıklara karşı bir merakı vardı ve bu yaratıkları ve davranışlarını incelemek için dünyayı gezmiştir. 1926’da yine böyle bir macera için New York’u ziyaret etmiştir.

Pomona Sprout

Hufflepuff binasının başkanı olan Pomona’nın şapkası yamalı olabilir ama ‘’Herboloji’’ konusundaki bilgisine eski püskü demek imkansızdır. Sınıf olarak kullandığı serasında öğrencilerine adamotu gibi tehlikeli bitkilerle nasıl başa çıkabileceklerini öğretiyordu. 

Cedric Diggory

Hufflepuff binasının, Quidditch kaptanı ve aracısıydı. Hogwarts’daki altıncı yılında Üç Büyücü Turnuvası’nın şampiyonlarından biri oldu. İyi, kibar, cesurdu. Binasının saygınlığını arttırırdı.

Nymphadora Tonks

Aklınızdaki cadı ya da Hufflepuff tanımına uymayan ‘’Bana Nymphadora deme’’  Tonks, bir seherbaz ve metamorfmagus -görünüşünü asa yardımı olmadan değiştirebilme- idi. Komik, biraz sakar ve devamlı değişen saç rengi kadar parlak olan Tonks, aynı zamanda yoldaşlığın bir üyesiydi.

Bina Hayaleti: The Fat Friar

Hufflepuff’ın hayaleti Şişman Keşiş olarak bilinen tatlı bir adamdı. Bazı köylüleri ‘’bir çubuk’’ ile iyileştirdiği ve cemaatin kasesinden tavşan çıkardığı için kilisenin rahibi tarafından infaz edildi. Ölümden sonraki hayatında neşeli yaşlı bir hayalet olmaya devam etti. 

Kaynak: 1 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here