Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

Günümüzde teknolojinin hayatımıza girmesiyle kültürümüzün içinde barındırdığı sanat ve edebiyat ağırlıklı yazıları , dergileri ve insanları sosyal medyadan takip eder olduk. Fakat yine de aramızda dergilerin kuşe kağıdını çevirirken alınan hazdan vazgeçemeyenler olduğunu tahmin ediyoruz. Sizin için geçmişten günümüze Türk Edebiyatındaki Kültür-Sanat dergilerimizi derledik.

1. SERVET-İ FÜNUN

Türk edebiyatında bir edebi topluluğun oluşmasına ortam hazırlayan ve bu topluluğa adını veren ilk dergi Servet-i Fünûn’dur. Servet-i Fünûn, 1891 – 1944 tarihleri arasında yayımlanmış fen, magazin, sanat ve edebiyat dergisidir. Eski-Yeni Edebiyat tartışmasında yenilik taraftarlarının yayın organı olur. “Naci-Ekrem mücadelesi” hükümetin araya girmesi ve Muallim Naci’nin ölümü üzerine Servet-i Fünûn kapanır.

2. HİSAR

İlk sayısı 16 Mart 1950’de yayımlanmıştır. İki bölümden oluşan yayın hayatında Ocak 1957’ye kadar 75 , ikinci yayın dönemi olan Ocak 1964’ten Aralık 1980’e kadar da 202 olmak üzere toplam 277 sayısı yayınlanmıştır.

3. VARLIK

15 temmuz 1933’te önce Ankara’da, sonra İstanbul’da yayımlanan Kültür ve Sanat dergisi olan Varlık Dergisi, Yaşar Nabi Nayır, Sabri Esat Siyavüşgil ve Nahit Sırrı Örik tarafından çıkarıldı. Dergide; Abdülhak Şinasi Hisar, Attilâ İlhan, Behçet Necatigil, Cahit Sıtkı Tarancı, Cevdet Kudret, Ceyhun Atuf Kansu, Necati Cumalı, Nurullah Ataç, Orhan Veli, Sabahattin Kudret Aksal, Sait Faik, Yakup Kadri Karaosmanoğlu gibi birçok yazar ve şairin ürünlerine yer verilmiştir. Bir süre sonra derginin yönetimini ele alan Yaşar Nabi ölene kadar dergiyi tek başına yönetti. Günümüzde hala yayınlanmakta olan Varlık Dergisinin Editörlüğünü kızı Filiz Nayır üstlenmektedir.

4. TÜRK DİLİ DERGİSİ

1951 Ekim ayından itibaren Türk Dil Kurumu tarafından çıkarılan aylık dil ve edebiyat dergisi. İlk sayının basımında başta Agah Sırrı Levend vardır. Sadece dil konusunda yazılan makalelerin yer aldığı bir dergi olmak dışında bütün edebî türlere ait yazıların ve incelemelerin yer aldığı bir dergi olmuştur.

5. KAFKAOKUR

Adını Franz Kafka’dan alarak kurulan bu dergi Gökhan Demir tarafından internette bir Blog sayfası olarak açılmıştı. Blogunda Franz Kafka’ya dair inceleme, makale, deneme ve eleştirilerden oluşan yazılar yazmaya başladı. 2014 yılında KAFKAOKUR Fikir, Sanat ve Edebiyat Dergisi’ni kurdu. Ardından 2014 yılının Eylül ayında “…ben edebiyattan ibaretim” mottosu ile ilk sayısını çıkarttı. 2017 Eylüle kadar iki ayda bir çıkan dergi şuan aylık olarak abonelerine ulaşıyor. Genç kitleye hitap eden bu derginin diğer bir amacı amatör yazar ve çizerlere yer vermek. Ayrıca Tophanede ara sokakta Kafka Mekan adında ufak bir kafeleri var kahveniz eşliğinde dergilerini inceleyebilirsiniz.

6. KAFA

Kafa Dergisi , gazeteci ve yazar Candaş Tolga Işık tarafından kurulmuş ve 1 Eylül 2014’te yayın hayatına başlamıştır. Şubat 2016 da Türkiye’nin en çok satan edebiyat dergisi unvanını kazanmıştır. Sunay Akın, Rıdvan Akar, İlber Ortaylı, Ataol Behramoğlu, Umay Umay‘dan oluşan güçlü bir yazar kadrosuna sahiptir.

7. OT Dergisi – Maksat Yeşillik Olsun

Öküz ve Hayvan’ın devamı olan OT, kültür-sanat dergisi olarak Mart 2013’te yayın hayatına başladı. İsmin nasıl ortaya çıktığını Metin Üstündağ şöyle anlatıyor: Öküz’e gönderme o. Öküz yaşayacaksa neyle yaşar, otla yaşar. Bir de işimiz organik kültür sanat yapmak. Şu sırada tek değersiz bitki olduğu için ona kimse hormon koymuyor. En doğal, en organik olan. Her yerde biter… Metaforu çok fazla olan bir isim. Öküz de öyleydi.” Ahmet Mümtaz Taylan, Cüneyt Özdemir, Burak Aksak, Jehan Barbur, Kalben , Mazhar Alanson, Yekta Kopan , Zülfü Livaneli, Oruç Oruaba başlıca yazarlarındandır.

Kaynak: 1  2 3 4 5 6 7

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here