Hennes & Mauritz ya da herkesin bildiği ismi ile H&M; dünyanın en bilindik ve popüler hazır giyim markalarından bir tanesi. 2004 yılında başlayan tasarımcı iş birlikleriyle birçok haute-couture markayı mağazalara, oradan da sokaklara taşıdı. Senede bir kere satışa sunulan koleksiyonlar saatler içinde tükeniyor. Koleksiyondan alışveriş yapan kişiler arasında sadece giymek için alanlar yok, bazıları satın aldıktan ve stoklar tükendikten sonra daha fazla fiyat ile internette satışa çıkartıyor!

Karl Lagerfeld 2004

Dünyaca ünlü giyim markası tasarımcı iş birliğine 2004 senesinde Karl Lagerfeld ile başladı. Ünlü modacı üzerinde kendi silüetlerinin bulunduğu kapsül bir koleksiyon hazırladı. Tüm koleksiyon tüm dünyada bir gün içinde tükendi.

Stella McCartney 2005

Takvimler 2005 yılını gösterdiğinde Londra’dan Tokyo’ya insanlar gardıroplarına bir adet Stella McCartney tasarımını daha uygun fiyatlara alabilmek için sıra oluşturdular. Moda editörleri tarafından bu koleksiyon rahatlıkla giyilebilen kıyafetler olarak nitelendirildi.

Viktor& Rolf 2006

Hollandalı ikili biraz kaçık bir koleksiyon hazırlamışlardı. Koleksiyonun beğenilen parçaları arasında kurdeleli gelinlik de bulunuyordu.

Roberto Cavalli 2007

Cavalli’nin koleksiyonu herkese hitap eden bir çalışma değildi. Nitekim koleksiyon parti kızı konseptiyle mini kıyafetler ve frak tarzı takım elbiselerden oluşuyordu.

Comme des Garçons 2008

Rei Kawakubo iş birliklerine yabancı olmayan bir isim. Daha önce de birçok kez Converse, Disney, Nike ve bunun gibi birçok marka için iş birliğine girişmişti. Böylelikle 2008 yılında H&M için yaptığı koleksiyon önceki çalışmalarının bir devamı niteliğinde görüldü. Kawakubo koleksiyon için ”Benim için anlaşma diye bir şey yoktur. Yapmak istediğim şeyi yaptım, onlar da kendim için yapamadığım ne varsa onu.’‘ dedi.

Sonia Rykiel 2009- 2010

Tasarımcının koleksiyonları H&M markası için tamamen yeni parçalardan oluşmuyordu. Yine de hareketli örgü parçalardan oluşan koleksiyon kısa sürede tükendi.

Lanvin 2010

Lanvin iş birliği Alber Elbaz’ın coşkulu ruhunu taşıyan tasarımcı imzasını hacimli renklerden duygulu cevher renklere dönüştürdü.

Versace 2011

Donatella Versace marka için hazırladığı koleksiyonuna kendi ruhunu koymakla yetinmemiş aynı zamanda kullandığı modelleri göz alıcı birer Donatellaya çevirmişti. Koleksiyonda klasik Versace imzası taşımasının yanı sıra Helenistik motifler de kullanıldı.

Maison Martin Margiela 2012

Maison Martin Margiela iş birliği tarzları farklı olsa da herkesi göz yanıltıcı kıyafetleri ve yırtık kotları almak için bir araya getirmişti.

Isabel Marant 2013

Marant daha önce denenmemiş tasarımları minik detaylarla çalışma konusundaki ustalığını bu koleksiyonda da sergilemişti.

Alexander Wang 2014

Wang kendi tasarımlarında sıkça uyguladığı ‘athleisure’ akımını H&M için hazırladığı koleksiyonunda da kullandı. Siyah, beyaz ve gri tonlarının kullanıldığı koleksiyon parçalarını bugün hala kullananlar var.

Balmain 2015

Balmain’in klasik çizgisinin markaya taşındığı koleksiyon tüm dünyada büyük ilgi ile karşılanmıştı. Tabii bunda dünyaca ünlü modeller aracılığı ile yapılan reklamların da payı büyük. Tüm koleksiyon hem ülkemizde hem dünyada saniyeler içinde tükendi.

Kenzo 2016

Dünyaca ünlü moda evinin kendi tasarımları için kullandığı orman ve hayvan figürleri marka için hazırlanan koleksiyonda da kullanıldı.

Erdem 2017

Kenzo sonrası herkes büyük bir merakla gelecek senenin tasarımcı iş birliğini beklerken marka tarafından yeni koleksiyonun Türk asıllı moda tasarımcısı Erdem Moralığolu tarafından yapılacağı duyuruldu. Kırmızı halıda birçok ünlüyü giydiren tasarımcı sıkça kullandığı çiçek motiflerini iş birliği için hazırladığı koleksiyonda da kullandı.

Moschino 2018

Moschino’nun baş tasarımcısı Jeremy Scott dünyaca ünlü marka için hazırladığı tasarımlardaki çizgisini koruyarak iş birliği koleksiyonunu da aynı şekilde tasarladı.

Giambattista Valli 2019

İtalyan tasarımcı iş birliği için her zaman tasarladığı abiye kıyafetler ve takım elbiseleri tercih etti. Geçen senelerden farklı olarak koleksiyon mezuniyet temasını işleyerek yaz sezonuna girerken satışa sunuldu. Aynı koleksiyon kış aylarında tekrar satışa sunulacak.

Kaynak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here