Merhaba sevgili Wannart okuyucuları. Bugün sizlerle birlikte Battlefield serisinin geçmişten günümüze olan gelişimini incelemeye çalıştık.

Battlefield serisi, resmi olarak* 2002’de piyasaya sürülen Battlefield 1942 oyunu ile Microsoft Windows ve OS X’te başlayan FPS video oyunları serisidir. (*Codename Eagle, Refraction Games tarafından geliştirilen bir bilgisayar oyunudur ve genellikle Battlefield Serisinin hem manevi hem de teknolojik öncüsü olarak kabul edilir ve Refraktör motorunda çalışır. Orta başarısı, Digital Illusions CE’nın oyunun piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra Refrakter Oyunlarını satın almasını sağladı.)

Seri, İsveçli şirket EA DICE tarafından geliştirildi ve Amerikan şirketi Electronic Arts tarafından yayınlandı. Seri, genel olarak büyük haritalara, takım çalışmasına ve araç savaşına ağırlık veriyor. Serideki PC oyunları ağırlıklı olarak çevrim içi çok oyunculuğa odaklanıyor. Seride ilk olarak II. Dünya Savaşı ve Vietnam Savaşı gibi tarihsel konular ele alındı. Daha sonra ise modern savaşa geçilmiştir. Battlefield 2142 ile bilim kurguya da değinildiği seride son oyunlarda yine I. Dünya Savaşı ve II. Dünya Savaşı konularına geri dönüldü.

Serinin ilk oyunu Battlefield 1942’dir. Bu oyundan sonra gelen Battlefield 2Battlefield 3, Battlefield 4 ve Battlefield 1 ile birlikte ana seriyi temsil etmektedir. Battlefield’ın bir alt bölümünü oluşturan Bad Company serisinin oyunlarıysa Battlefield: Bad Companyve Battlefield: Bad Company 2’dir. Ana seri ve Bad Company serisi dışında kalan diğer Battlefield oyunları ise Battlefield Vietnam, Battlefield 2: Modern Combat, Battlefield 2142, Battlefield Heroes, Battlefield 1943, Battlefield Play4Free, Battlefield Hardline’dır.

Battlefield serisi Battlefield Bad Company ile birlikte kendi geliştirdiği Frostbite oyun motorunu kullanmaya başlamıştır. Frostbite oyun motorunun getirdiği gerçekçilik ile seri grafik bakımdan bir üst noktaya taşındı. Serinin PS2’ye ve Xbox’a çıkan ilk oyunu ise Battlefield 2: Modern Combat’dır. Oyun RenderWare oyun motoru ile geliştirilmiştir. PS3’e ilk çıkan oyunu ise Battlefield: Bad Company’dir. Ancak Battlefield: Bad Company PC’ye çıkmamıştır.

Tüm Battlefield oyunlarında bir sınıf sistemi mevcuttur. Her sınıf, farklı ekipmanla birlikte farklı tipte birincil silahlara ve savaş alanında farklı rollere sahiptir. Her oyunda 4 farklı sınıf bulunan Battlefield serisi sınıflarda değişikliklerde gösterse genel olarak şöyledir;

  • Medic Sınıfı: Savaş alanında takım arkadaşlarına Health paketleri sağlar ve canlarını hızlı bir şekilde yeniler. Diğer yandan ölen takım arkadaşlarını canlandırarak oyuna hızlı bir şekilde dönmelerini sağlar.
  • Assault Sınıfı: Takım arkadaşlarına mermi desteği sağlayan Assault sınıfı, aynı zamanda ölümcül bombaları ile araçları da patlatabilir.
  • Engineer Sınıfı: Takım uçakları, helikopterleri, tankları ve diğer araçlarını tamir ederek patlamasını önler.
  • Recon Sınıfı: Keskin nişancı sınıfımız ise uzaklardan savaş alanına dahil olur. Gizliliğin ön plana çıktığu bu sınıfta güzel konumlanmak çok önemli.

Battlefield serisinde her oyunda bu sınıflar farklılıklarda gösterse temel olarak bu şekilde ilerler. Her oyunun geçtiği yıla göre sınıfların özellikleri değişebiliyor. Örnek verecek olursak 1.Dünya savaşında geçen Battlefield 1’de sınıflarda o zamanın özellikleri varken günümüzde geçen Battlefield 3, Battlefield 4 gibi oyunlarda sensör ve drone gibi özellikler bulunur.

Temel Battlefield Oyunları

Battlefield 1942

10 Ekim 2002 tarihinde Microsoft Windows ve Linux için, 28 Haziran 2004 tarihinde ise Macintosh için çıkmış Battlefield serisinin ilk oyunudur. II. Dünya Savaşını konu alan oyun meşhur muharebeleri konu almaktadır. Oyunun ana maç türü olan Conquest’te zafer için savaş alanındaki bayrakları lehinize çevirmeli ve stratejik üstünlüğü sağlamalısınız.

II. Dünya Savaşı’nın Thompson, MP40, StG 44, Kar 98k, M1 Garand, M1918 Browning ve daha birçok silah oyun içinde kullanılabilmektedir. Oyuncular çeşitli II. Dünya Savaşı avcı ve bombardıman uçaklarını, büyük gemileri, denizaltılar ve uçak taşıyıcılarını, kıyısal topçu savunmalarını, tankları kullanabilmektedir. Oyunun yanında verilen harita editörü ve mod geliştirici programlar sayesinde oyuncular kendi savaş alanını oluşturabilmekte veya var olan bir haritayı istediği gibi dizayn edebilmektedir.


Battlefield 2

Battlefield 2, Electronic Arts firmasının, Battlefield: Vietnam’dan sonra, Battlefield serisi için hazırladığı üçüncü video oyunudur. Oyun DICE tarafından geliştirilmiş, Electronic Arts firması tarafından 21 Haziran 2005’te çıkmıştır. Oyun, Orta Doğu’daki kent, kasaba ve kumsallardan Çin’in yüksek ovaları ve köylerine kadar geniş ve gerçekçi kurgusal operasyon ve savaş alanlarında geçmektedir. Battlefield 2’yi Battlefield: 1942 ve Battlefield: Vietnam’dan ayıran en büyük özellik rütbe ve puan sisteminin olmasıdır. Bu özelliklerin yanında madalyalar alınabilmektedir.


Battlefield: Bad Company 2

Battlefield: Bad Company 2, Electronic Arts firmasının, Battlefield: Bad Company’nin devamı niteliğindeki oyunudur. Oyun 2 Mart 2010’da çıkmıştır.  Battlefield: Bad Company 2’nin en büyük özelliği, fizik kurallarının oldukça gerçekçi olmasıdır. Etrafınızda ne görüyorsanız bilin ki, hepsi yok edilebilir veya zarar görebilir. Binalar, araçlar, barakalar, barikatlar ve beton platformlar, hepsi bir şekilde zarar görüyor. Artık duvarlar sizi mermilerden korumaya yetmiyor, bir bombayla, bir roketle ya da bir tank ateşiyle ardına gizlendiğiniz duvar, önünüzde toz olup uçuyor. Yıkılan binalar, zarar gören duvarlar, devrilen kuleler ve direkler, olağanüstü bir savaş ortamı sunuyor. Battlefield Bad Company 2 çoğu oyuncu tarafından serinin en başarılı oyunları arasında gösteriliyor.


Battlefield 3

25 Ekim 2011’de çıkan Battlefield 3, Microsoft Windows, PlayStation 3 ve Xbox 360 platformları için çıkmıştır. Battlefield 3′ün tek oyunculu kısmı 2014 yılında geçmektedir. Oyun çok oyunculu modun yanı sıra senaryo modunun Co-op oynanış modunu da içeriyor. Co-op modu senaryodan bağımsız ve 2 kişiye destek vermekte. Bu modda özel haritalar ve görevler bulunuyor. Oyunun PC versiyonunu oynamak için Origin’e üye olmak zorunlu hale getirildi.

Oyunun PC versiyonun çok oyunculu kısmı 64 kişiye kadar destek verirken konsol versiyonu 24 kişiye kadar destek verdiği için konsol oyuncularının tepkisini çekti. Oyunun PC versiyonu ile Playstation 3 versiyonu arasındaki grafik farkı da PlayStation 3 kullanıcıları tarafından eleştirildi. Ayrıca oyunun PlayStation 3’te 30 FPS ve 720p olarak çıkacak olması da eleştiri almasına neden oldu.


Battlefield 4

29 Ekim 2013’te çıkan Battlefield 4, başarısından ötürü neredeyse bütün eleştirilerden olumlu sonuç almış, özellikle de çevrim içi modu ve grafikleri için artı almıştır. Ancak oyunun tek oyuncu modu hatalarından ve kısalığından ötürü birçok olumsuz eleştiriye maruz kalmıştır. Battlefield 4’ün çok oyunculu modunda 64 oyuncuya kadar destekli 3 oynanabilir taraf bulunmaktadır: Birleşik Devletler, Çin ve Rusya.


Battlefield 1

21 Ekim 2016’da çıkan Battlefield 1, I.Dünya savaşını konu almaktadır. Oyundaki makineli silahlar ve yakın dövüş silahları tamamen I. Dünya Savaşı silahlarıdır. Oyunda sürülebilir ve binilebilir olarak, atlar, gemiler ve orta gelişmiş tanklar, uçaklar bulunmaktadır. Oyun Türkçe dil desteği ile çıkmıştır ve Osmanlı’nın mücadele ettiği cepheler gerçekçi bir şekilde hikaye edilmiştir.


Battlefield 5

Battlefield 5, EA DICE tarafından geliştirilen ve Electronic Arts tarafından yayınlanacaktır. Battlefield 5, Battlefield serisinin 16.oyunudur. 20 Kasım 2018’de Microsoft Windows, PlayStation 4 ve Xbox One için dünya çapında piyasaya sürülecek olan oyun, II. Dünya Savaşını konu alacak. Ayrıca oyunda Battle Royale modunun da olması bekleniyor.

Bize göre en iyi Battlefield Serisi oyunları;

  • Battlefield Bad Company 2
  • Battlefield 1942
  • Battlefield 3
  • Battlefield 1

Ek: Battlefield oyunlarının vazgeçilmezi Q ile düşman işaretlemeyi lütfen unutmayınız sevgili Battlefield oyuncuları! İyi Günler!


Kaynaklar: 1234

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here