Geçtiğimiz günlerde 2. sezonuna kavuştuğumuz ”Dark” izleyenlerini düşünmeye iten yapımların başında yer alıyor. Özellikle bilim kurgu yapımlarda sık sık gördüğümüz zaman algoritmaları bu sefer bize bir döngü üzerinden insani duygular eşliğinde iletilmekte. Bu nedenle olsa gerek izleyenlerini kendi döngüsüne çekmekte hiç de zorlanmıyor. 1921 yılından 2053 yılına kadar belli kesitlerini gördüğümüz bu döngünün kendine özgü olmasında ise mimari yapılar büyük bir rol üstleniyor.

 Dark’ı henüz izlemediyseniz bazı spoilerlar ile karşılaşabilirsiniz…

Asıl soru ” Nerede? ” değil “Ne zaman?”

Südwestkirchhof Stahnsdorf Kilisesi

Dark, Winden isimli küçük bir kasabada geçmekte. Yalnız gerçek hayatta böyle bir kasaba bulunmamakta, çekimlerin birçoğu Berlin’e belli uzaklıktaki mekanlarda çekiliyor. Bu mekanlar arasında en ön planda olan döngüdeki tüm zamanlarla bağlantılı bu görkemli ahşap kilise olabilir.

Südwestkirchhof Stahnsdorf, Avrupa’nın en büyük mezarlıklarından bir tanesi. Ağaçların arasında büyük bir alana yayılan bu mezarlıkta birçok tanınan ismin mezarı bulunuyor.  Gördüğünüz kiliseyi de içinde barındıran Südwestkirchhof Stahnsdorf, turistik açıdan ilgi çeken bir yer. Evet, birçok turist  yaklaşık üç saat süren bir fotoğraf turu için burayı ziyaret etmekte. Kuşkusuz Dark sonrası da bu sayı giderek artacaktır.

Döngüde yer alan en eski tarihe gidelim, kilise 1921 yılında inşa edilmiş. Altında ise Sic Mundus örgütünün gizli odaları bulunuyor ve açılmasını planladıkları mağara ile de doğrudan bağlantılı. Asansör ile kiliseye kolayca ulaşılan bu yer altı odalarından biri de zaman makinesinin bulunduğu örgüt laboratuvarı. 1953 yılında Noah, kilisede papaz olarak karşımıza çıkıyor. 2019 yılında Jonas’ın babası Michael Kahnwald, buradaki mezarlığa gömülüyor yan tarafındaki mezarlıkta ise Mads Nielsen için yapılmış olan mezar taşı dikkat çekmekte. Jonas, Yabancı ile ilk kez burada babasını ziyaret ederken tanışıyor. 2053 yılında ise kilisenin harap olduğunu görüyoruz.

İskandinav tarzındaki ahşap kilise 1908 ve 1911 yılları arasında inşa edilmiş. İçerisi de ahşap dekorasyona sahip. Pencerelerinde de Art Nouveau stilini görüyoruz.

Nükleer Enerji Santrali 

1953 yılında ilk Alman Nükleer Enerji Santralinin küçük bir kasaba olan Wooden’da yapılmasına karar verilir. Alınan karar kasabanın gelişmesinde önemli bir adım olarak görülmektedir, bu nedenle çocuk cesetlerinin arazide bulunması bile inşasını erteletememiştir. Santral, iki ayrı reaktör binası ve soğutma kulesinden oluşmakta ve konumu mağaraya yakın bir yerde. 1986 yılını Çernobil Faciası ile de biliyoruz. 1986 yılı yazında santralde de kaza yaşanır. Kaza sonucu ortaya çıkan radyoaktif atık, santralin müdürü olan Bernd Doppler tarafından sarı varillere koydurularak santrale yakın olan bu mağaraya yerleştirilir. 2019 yılında çocukların kaybolmasıyla santralde nelerin yaşandığı tekrar gündeme alınır.

Enerji santralinin kıyısında küçük bir kasaba olarak nitelendirilen Wooden’da yaşanan birçok olay santral ile bağlantılı. Günümüzde ülkemizde de gündemde olan nükleer santral yapımı ile ortaya çıkan kentsel dokuya Dark distopik bir örnek.

Reinfelder Schule, Berlin 

1986 yılında Mikkel Nielsen, Hannah Kahnwald, Ulrich Nielsen, Regina Tiedemann gibi karakterleri buluşturan okul 2019 yılında da sonraki jenerasyon ile karşımıza çıkıyor. Gerçek hayatta da ortaokul ve lise eğitimi veren okulun geçmişi 1907 yılına dayanıyor. 1976 yılında gördüğümüz modern yapıya taşınan okul, dönemin mimari akımına uygun olan Bauhaus çizgisinde.

Kahnwald Aile Evi

Pastoral kırsalın ortasındaki yapı Michael’i evlat edinen Ines Kahnwald’a ait. Benim en çok ilgimi çeken detay evin dış kısmının tamamen simetrik olması, bu durum evin mimarisini oluşturuyor. 1986 yılında ilk kez gördüğümüz bu evin nükleer kazadan zarar görmediğini öğreniyoruz. 2053 yılında Jonas evine tekrar dönerek odasında kalıyor…

Nielsen Aile Evi

Büyük bir tuğla yapı olarak karşımıza çıkan ev iki kısımdan oluşmakta. Nielsen ailesi 1953 yılında bu eve taşınıyor. 1986 yılında ailenin küçük oğlu Mads kaybolur. 2019 yılında da Mads’in abisi olan Ulrich’ın oğlu Mikkel’in ortadan kaybolduğunu biliyoruz. Evde ya da ailede yolunda gitmeyen bir döngü var diyebiliriz.

Doppler Aile Evi, 1953

Nükleer Santralin var olmasında en büyük güç olan Bernd Doppler’ın eşi ve oğlu Helge ile yaşadıkları malikane. 2019 yılında Regina Tiedemann tarafından otele dönüştürülmüş. Waldhotel Winden adını alan yapının 8 numaralı odasında gizemli bir konuk kalmakta.

Tiedemann Aile Evi, 2019 

Dark evreninde gördüğümüz aile evleri bir geleneğe dayanırken Tiedemann ailesi modernist mimarisi olan bir evde yaşamakta. Bu nedenle evin tarihinin günümüze yakın olduğunu söylemek zor değil. Taş dokusu evin her yerine yayılmışken geniş camlar evin en dikkat çeken tarafı. Aleksander Tiedemann dizide en gizemli olan karakterlerden biri. Geçmişini henüz bilmiyoruz!

Winden Konut Projesi, 1953 

Yazımı dizinin tema şarkısı ile tamamlıyorum, seriyi bitirdikten sonra o da aklınızda kalmayı başarıyor. Netflix’in ilk Alman dizisi olan Dark, soğuk ve karanlık atmosferiyle de kendini tamamlayan bir yapım. 3 sezon olarak tasarlanmış olan dizinin çekimleri devam etmekte, 2020 yılında finaliyle aramızdan ayrılacağı söyleniyor.

Bu kalitede bir yapımın Netflix Türkiye’den de çıkması dileğiyle…

“ Zamanın doğrusal olduğuna güveniriz. Muntazam şekilde ebediyen ilerlediğini düşünürüz. Sonsuza dek. Ancak geçmiş, şu an ve gelecek arasındaki fark illüzyondan başka bir şey değildir. Dün, bugün ve yarın peş peşe gelmez. Sonsuz bir döngü halinde birbirlerine bağlıdırlar. Her şey birbirine bağlıdır. ”

Kaynak: 1 , 2

 

Yazımın İngilizce’ye çevrilmiş hali için:Series+ Architecture/1 : Dark

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here