Ana ve Otto’nun çocukluktan başlayarak büyüyen aşklarını tesadüfler örgüsü içinde beyaz perdeye taşıyan film, Los Amantes Del Circulo Polar. Bazen gerçekliğin acı kısmı ile sınandığımız ama masalsı tarafını hiç kaybetmeyen bir hikâye ile tertemiz bir aşk yolculuğu. Başrollerinde, Najwa Nimri ve Fele Martinez‘in bulunduğu filmin yönetmenliği ise Lucia filmi ile tanıdığımız Julio Medem‘e ait. Uluslararası mecrada da kendini gösteren film, Goya Ödülleri’nde “En İyi Kurgu” ve “En İyi Film Müziği” kategorilerinde kazanan olmayı başarmıştır.

Filmde Otto ve Ana’nın iç içe geçmiş hayatlarını çocukluk, ergenlik ve yetişkinlik olarak üç ayrı aşamada izliyoruz. Bahçede arkadaşları ile oyun oynarken topunun peşinden giden Otto ve annesinden kaçan Ana’nın yolları daha ilk dakikadan kesişiyor. Henüz ilkokula giden bu iki çocuğun göz göze geldikleri ilk anda dahi aralarındaki ilişkinin derinliği de kendini belli ediyor.

İkilinin bu masum aşkları, Otto’nun babası ve Ana’nın annesi arasında gerçekleşen evlilikle daha güçlü bir ilişkiye dönüyor. Annesi ile babası yeni boşanmış olan Otto’nun henüz duruma uyum sağlama aşamasındayken Ana ile karşılaşması, küçük çocuğun bu süreçte dikkatini ilk aşkına yoğunlaştırması ile son bulur. Babasını yeni kaybetmiş Ana ise içinde babasına veda etmemenin yolunu Otto’da bulur ve bu iki çocuk apayrı nedenlerden birbirleri için vazgeçilmez hâle gelir.

Kendi gerçeklerini oluşturan ve içinde yaşayan Ana ve biraz mahcup ama kesinlikle aşık bir karakter Otto. Uzun süre bir arabanın arka koltuğunda bakışmalardan öte gitmeyen ikilinin arasındaki durum, Ana’nın da kararı ile bir aşk ilişkisi hâlini alır. Biraz yasak olmanın verdiği tutku, biraz da çocukluk aşkının gerçekliği ve masumluğu ile ilerleyen ilişkileri belli bir düzen içinde bir süre devam eder. Hatta Otto, Ana ile daha fazla vakit geçirmek için babasının evine taşınır. Kısa süre sonra Otto’nun annesinin ölümü ise ikisinin da hayatlarını kökten değiştirir.

Otto’nun vicdan azabı ve Ana’nın aşkını kaybetmesiyle gelen ızdırabı ile iki ayrı tarafın bunalımlarını kendi pencerelerinden izleriz. Zaten film, bir Ana bir Otto gözünden olaylara tekrar tekrar bakmamıza şans tanıyan bir örgüye sahip. Bu tip bir hikâye ilerleyişi ile izleyiciye karakterlere dair daha zengin fikir alanları oluşturma şansı verilir.

Filmin bir diğer odak noktası ise tesadüflerdir. Birbirinden bağımsız gibi görünen olaylar bir noktada muntazam şekilde birleşir. Film zaten doğrusal bir zaman akışında ilerlemeyen bir yapıda. Kimi zaman olayların etkileri izleyiciye önceden veriliyor. Bunun yanında iki farklı bakış açısıyla olayları tekrar izlediğimizde doğrular ve gerçekler kesin çizgiler üzerine oturtulamaz hâl alıyor ve filmin döngüsel ilerleyişi içinde her izleyici kendi doğrusunu yaratıyor.

Filmdeki ortam ve mekânlar ise çok sahici, bu sayede filmin duygusal varlığını izleyiciye ulaştırma açısından büyük fayda sağlıyor. Devamlı rüzgarlı bir hava ve kasvetli ortam karakterlerin, bunalımlı hayatlarının izleyici ile bütünleşik olmasına olanak veriyor.

Dışarıdan bakıldığında doğaüstü görünen ancak sadeliklerden vazgeçilmeyerek gerçeklik zemini üzerine sağlamca bırakılmış raslantısallıklarda Julio Medem’in etkisi hissediliyor. Bunun yanında devamlı gözümüze takılan kağıttan uçaklar, kırmızı arabalar kendi simgesel dünyasını yaratıyor. Filmin etkileyiciliğin de ki temel sebeplerden biri de İspanyol besteci Alberto Iglesias oluyor. Filmi izlerken kulağımıza çalınan ezgiler hikâye ile birebir örtüşmesi başarının büyük ölçüde destekçisi oluyor.

Şiirsel ilerleyen filmde en zayıf kalan kısım ise oyunculuk performansları oluyor. Tüm bunalımlı ortamın içinde keyifli oyunculuklar olsa dahi karakterlerin oluşması için oyuncuların ekstra bir payı olmadığını hissetmek filmin başarısını olumsuz etkileyebiliyor. Bunun yanında gerçekleşen bazı olayların üstü kapalı şekilde verilmesi de iki ana karakter üzerine yoğunlaşan filmin yoldan sapmaması için özel bir tercih olabilir ancak izleyicide bazı noktaların eksik kalmasına neden oluyor.

Tüm bunların ötesinde Los Amantes Del Circulo Polar etkili manzaraları ve sıra dışı aşk hikâyesi izlemek için güzel bir alternatif oluyor. 1998 yapımı film, hafif nostalji rüzgarları içinde akıcı ilerleyen senaryosu ile başarılı bir yapım. Ailesel ve kişisel açıdan doğru kavramına ve aşık iki insanın kendi dünyalarına bir yolculuk olanağı veriyor. Los Amantes Del Circulo Polar, gizem ve romantizmi bir arada sevenler için hüzünlü bir hikâye ile izleyicisi tarafından seyredilmeyi bekliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here