Salı, Ağustos 22, 2017

Gandalf’ın kim olduğunu iyice anlayabilmemiz için J.R.R. Tolkien’in en popüler eseri olan Yüzüklerin Efendisi macerasından çok öncesine bakmamız gerekmektedir. Bunun için de Tolkien evrenini bize en iyi anlatan Silmarillion‘u, Bitmemiş Öyküler’i, Hurin’in Çocukları‘nı, Akallabeth ve Güç Yüzüklerine Dair kitaplarını okumalıyız.

Orta Dünya evreninin yaratıcısı Eru Ilúvatar ilk önce Ainur’u yarattı. Ainur’u melekler olarak da düşünebiliriz. Her şey Ilúvatar’ın düşüncesinde başladı ve Ainur onun isteği üzerine şarkı söylemeye başladılar. Bu şarkının ahengiyle birlikte Arda yani bizim Dünya olarak adlandırdığımız, içerisinde Orta Dünya’nın da bulunduğu gezegen tasarlandı.

Ainur’dan bazıları şekil değiştirerek Arda’ya yerleştiler ve ilkdoğanlar olan Elflerin gelişine kadar Arda’yı şekillendirmeye başladılar. Ainur’un yaşadığı yere Ölümsüz Diyar (Undying Lands) denmektedir. Ainur ile birlikte onlardan biraz daha güçsüz olan birçok Maiar da Arda’ya geldi. Maiar’ı Ainur’un yardımcıları olarak da düşünebiliriz. Bu arada belirtelim ki Tolkien evreninde bu yardımcıların her biri bir Maia’dır, çoğul olarak isimlendirmek istediğimizde Maiar demekteyiz. Tıpkı elf dilinde Ainur’a Valar (tekil olarak Vala) denmesi gibi.

İşte hikayenin bu bölümünde Gandalf‘ın tam olarak da kim ve ne olduğunu anlamaya başlıyoruz. Evet! Gandalf bir Maia ruhudur ve gerçek adı Olórin’dir. Lorien ismi verilen bir bahçede yaşayan ve birer Vala olan rüyaların efendisi Irmo‘nun ve onun kız kardeşi Nienna‘nın yanında yaşamaktaydı.

Aydınlığın yani Güneş’in 3. çağında bir İstari yani büyücü olarak, Sauron‘a karşı gerçekleştirilen savaşta halklara yardımcı olması için Valar’ın en yücesi ve kralı Manwë tarafından Orta Dünya’ya gönderildi. Ona elfler “Mithrandir“, cüceler “Tharkûn” ve “Harad” ismini verdi. Batı dillerinde ise Gri Gandalf denildi. Orta Dünya’ya vardığında ilkdoğanlardan yani ilk yaratılan elflerden birisi olan Cirdan Nowe ona 3 elf yüzüğünden birisi olan ateş yüzüğünü emanet etmiştir. Cirdan, Elrond ile birlikte, Sauron henüz kötülüğünü dünyaya yaymaya başlamadan önce ve esas amacını kimsenin bilmediği 2. çağ zamanlarında ona inanmamayan iki elften birisidir. Gönderilen büyücüler içerisinde en çok Gandalf’ı sevmiş ve güvenmiştir. Ak Divan kurulduğunda da Leydi Galadriel ile birlikte Gandalf’ın, divanın başına geçmesini istemiş ancak Gandalf bu görevi kabul etmemiştir. Sonrasında da bilindiği gibi divanın başına Ak Saruman geçmiştir.

Hobbit kitabında anlatıldığı gibi ejderha Smaug’un öldürülmesi, Bilbo Baggins’in yüzüğü bulması ve Yüzüklerin Efendisi macerasındaki büyük rolü ile Sauron’un yenilmesini, Orta Dünya’ya barışın ve huzurun getirilmesini sağlamıştır. Sauron’un yok edilmesiyle birlikte Orta Dünya’daki görevi tamamlanmış, Aragorn Birleşik Krallık’ın ilk kralı olmuş ve insanların çağı başlamıştı. Görevini başarıyla tamamlayan Gandalf, Frodo, Galadriel, Celeborn, Bilbo ve Elrond ile birlikte Ölümsüz Diyarlar’a geri dönmüştür ve bir daha Orta Dünya’da görülmemiştir.

Bu arada bir dipnot olarak, “E madem bu Gandalf bu kadar güçlü nasıl oldu da Balrog’a yenildi?” diye aklında soru işaretleri oluşanlar için de cevabımızı verelim. Balrog da tıpkı Sauron gibi Ainur’un en güçlüsü ve kötüsü Melkor tarafından karanlık tarafa çekilmiş bir Maia ırkındandır! Yani gücü Gandalf’ın gücüne denktir. Ancak hepimizin bildiği gibi Gandalf, Balrog ile girdiği bu savaştan yenilmez ve silah işlemez Ak Gandalf olarak geri dönmüş ve Saruman’ın yerine geçmiştir.

1 Comment

Leave a Comment

POPÜLER YAZILAR

Albus Dumbledore Kimdir?
Cinayetle Yargılanan Çinli Polisiye Yazarı: Liu Yongbiao
İran’ın Picasso’su Bahman Mohasses
Deniz Gamze Ergüven’den Yeni Film
Harry Potter Orkestrası Türkiye’ye Geliyor!
Game of Thrones 8. Sezon Senaryosu Sızdırıldı!
Müziği Resmeden Sanatçı: Melissa McCracken
Queen’in Efsane Gitaristi: John Deacon
Game of Thrones Karakterleri İçin Aslında Düşünülen Oyuncular Kimlerdi?
Shameless İçin Yapılmış 15 Muhteşem Fan Art Çalışması
Beş Adımda Okja: Kafası Karışık Bir Masumiyet Güzellemesi
Olivia Locher: Kanunlara Karşı Koyan Fotoğrafçı
Game of Thrones’un “Gece Nöbetçileri” IKEA’dan Giyiniyor!
Türk Balesinin Zarif Kurucusu Ninette De Valois
Tüketim Anlayışımızı Yüzümüze Çarpan 20 İllüstrasyon
Filmlerinden Efsane Sahnelerle Edward Norton
Hayali Dünyalara Yeni Bir Geçit
Romantik Piyanist ve Ünlü Besteci Sergei Rachmaninoff
Dünya Tarihinden Çarpıcı Anların Fotoğrafları
Mısır’ın 4. Piramidi: Ümmü Gülsüm
Her Biri Ayrı Hikayeye Sahip 15 Fotoğraf
Mindhunter’ın Yayın Tarihi Açıklandı
Ünlü Eserleri Yumurta Kabuklarına İşleyen Sanatçı: Süreyya Noyan
Düzenin İronik Ölümsüz Senaryosu ve Brecht
Ruhumuzun Melankolik Blues Gitaristi: Yavuz Çetin
Moonlight: 3 Dönem Tek Yüz
Lana Geri Döndü: Bir Arzu Nesnesi Olarak Lust For Life
September Kimdir?

September Kimdir?

14 Ağustos 2017
Sewp: Seksi ve Ölümcül Dövmeler
19. Yüzyılda Akıllara Takılan Soru: 2000’lerde Neler Olacak?